wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Naukowcy zrekonstruowali twarze mieszkańców Łużyc sprzed 400 lat. Zobacz, jak wyglądali

Naukowcy zrekonstruowali twarze mieszkańców Łużyc sprzed 400 lat. Zobacz, jak wyglądali

Tomasz Wysocki,

Antropolodzy i archeolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we współpracy z artystami plastykami z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wykonali trzy rekonstrukcje wyglądu dawnych mieszkańców Górnych Łużyc.

Reklama

Dwie męskie czaszki i jedną kobiecą odnaleziono na terenie wczesnośredniowiecznym grodzisku w miejscowości Göda, w zachodniej Saksonii. Obecnie przechowywane są one w Muzeum Miejskim w Budziszynie na wystawie „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, który ma pozwolić nam poznać życie dawnych Słowian.

Dawni Słowianie wędrowali

Górne Łużyce to kraina geograficzno-historyczna położona po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Kultura zamieszkujących ten obszar Łużyczan, przynależących do Słowian, ma ponad tysiąc lat.

– Do tej pory uważano, że przybyli na te tereny około VI-VII wieku, ale dzisiaj coraz częściej zakłada się, że był to wiek VIII. Ja uważam, że przybyli z Europy wschodniej, dokładniej z Naddnieprza, wypierani przez Awarów – mówi dr Paweł Konczewski, archeolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Szukali nowych terenów do życia, a może też uciekali przed konfliktami zbrojnymi. Wielka wędrówka Słowian we wczesnym średniowieczu miała różne podłoże, ale dokładnie tak samo z różnych przyczyn również dzisiaj ludzie emigrują i szukają nowych miejsc do lepszego życia.

Grody, które zbudowali najprawdopodobniej były odpowiedzią na niepokoje wojenne i ekspansję państwa zachodniofrankońskiego na wschód. Karolingowie w początkach X wieku dążyli do podporządkowania sobie żyjącego na Górnych Łużycach plemienia słowiańskich Milczan. Przy ich budowie wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu – przepaście, wzniesienia, doliny rzek, co utrudniało atak na osady.

Jak żyli Łużyczanie

Dr Paweł Konczewski: – Interesuje nas, dlaczego zaczęto fortyfikować poszczególne miejsca, ale przede wszystkim chcemy dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy w nich mieszkali: o ich życiu codziennym, co jedli, na co chorowali, jak długo byli karmieni piersią matki. To wszystko powiedzą nam badania izotopowe kości, bo historia naszego życia jest zawarta w naszych kościach i tę księgę można odczytać – mówi.

Datowania radiowęglowe szczątków ludzkich wykazały, że cmentarzysko na majdanie grodziska funkcjonowało pomiędzy końcem wieku XV a początkiem XVII – to znaczy w czasach, kiedy gród był już opuszczony. Wygląd starszego mężczyzny odtworzono w postaci pełnoplastycznego realistycznego popiersia. Rekonstrukcje wyglądu młodszego mężczyzny i młodej kobiety wykonano cyfrowo.

Rekonstrukcje wykonał zespół prof. Barbary Kwiatkowskiej z UPWr. Pracowali przy nich naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz artyści plastycy z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Projekt „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” jest współfinansowany Przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. 

UPWr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl