wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Naukowcy zrekonstruowali twarze mieszkańców Łużyc sprzed 400 lat. Zobacz, jak wyglądali

Dwie męskie czaszki i jedną kobiecą odnaleziono na terenie wczesnośredniowiecznym grodzisku w miejscowości Göda, w zachodniej Saksonii. Obecnie przechowywane są one w Muzeum Miejskim w Budziszynie na wystawie „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, który ma pozwolić nam poznać życie dawnych Słowian.

Dawni Słowianie wędrowali

Górne Łużyce to kraina geograficzno-historyczna położona po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Kultura zamieszkujących ten obszar Łużyczan, przynależących do Słowian, ma ponad tysiąc lat.

– Do tej pory uważano, że przybyli na te tereny około VI-VII wieku, ale dzisiaj coraz częściej zakłada się, że był to wiek VIII. Ja uważam, że przybyli z Europy wschodniej, dokładniej z Naddnieprza, wypierani przez Awarów – mówi dr Paweł Konczewski, archeolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Szukali nowych terenów do życia, a może też uciekali przed konfliktami zbrojnymi. Wielka wędrówka Słowian we wczesnym średniowieczu miała różne podłoże, ale dokładnie tak samo z różnych przyczyn również dzisiaj ludzie emigrują i szukają nowych miejsc do lepszego życia.

Grody, które zbudowali najprawdopodobniej były odpowiedzią na niepokoje wojenne i ekspansję państwa zachodniofrankońskiego na wschód. Karolingowie w początkach X wieku dążyli do podporządkowania sobie żyjącego na Górnych Łużycach plemienia słowiańskich Milczan. Przy ich budowie wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu – przepaście, wzniesienia, doliny rzek, co utrudniało atak na osady.

Jak żyli Łużyczanie

Dr Paweł Konczewski: – Interesuje nas, dlaczego zaczęto fortyfikować poszczególne miejsca, ale przede wszystkim chcemy dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy w nich mieszkali: o ich życiu codziennym, co jedli, na co chorowali, jak długo byli karmieni piersią matki. To wszystko powiedzą nam badania izotopowe kości, bo historia naszego życia jest zawarta w naszych kościach i tę księgę można odczytać – mówi.

Datowania radiowęglowe szczątków ludzkich wykazały, że cmentarzysko na majdanie grodziska funkcjonowało pomiędzy końcem wieku XV a początkiem XVII – to znaczy w czasach, kiedy gród był już opuszczony. Wygląd starszego mężczyzny odtworzono w postaci pełnoplastycznego realistycznego popiersia. Rekonstrukcje wyglądu młodszego mężczyzny i młodej kobiety wykonano cyfrowo.

Rekonstrukcje wykonał zespół prof. Barbary Kwiatkowskiej z UPWr. Pracowali przy nich naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz artyści plastycy z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Projekt „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” jest współfinansowany Przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. 

UPWr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl