wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Za nami szósta edycja programu FAST.

Program FAST, prowadzony przez Wrocławskie Centrum Akademickie, skierowany jest do kół naukowych, organizacji i grup studenckich działających przy publicznych i niepublicznych uczelniach Wrocławia. Jego celem jest wsparcie przedsiębiorczości akademickiej, zaangażowanie studentów i doktorantów w rozwój badań naukowych oraz podniesienie ich innowacyjności i kreatywności.

Reklama

Fundusz Aktywności Studenckiej -

    • 134 wnioski
    • 19 wyróżnionych organizacji studenckich i kół naukowych
    • 13 wrocławskich uczelni
    • 120 000 zł dofinansowania

- takie są statystyki szóstej edycji Programu organizowanego przez WCA.

Czy i kiedy odbędzie się nowa edycja?

Trwają wytężone prace nad uruchomieniem kolejnej, siódmej już odsłony Programu. Z roku na rok rośnie ilość składanych wniosków, co świadczy o ogromnej potrzebie wsparcia studenckich inicjatyw.

Wrocławskie Centrum Akademickie planuje ogłosić nowy nabór jeszcze w lutym.

W tegorocznej edycji szczególnie docenione mają zostać projekty kooperacyjne - pomiędzy organizacjami studenckimi oraz międzyuczelniane.

Dodatkowo WCA zapowiada zdecydowane zwiększenie budżetu, ale szczegóły zostaną podane podczas oficjalnego ogłoszenia Programu.

Co ciekawego działo się podczas FAST 2024?

Projekt „Analiza wybranych parametrów wody kranowej w odniesieniu do wrocławskich nowo budowanych instalacji wewnętrznych”

Studenci SKN Geodetów oraz SKN Hydrologów i Hydrotechników przy Uniwersytecie Przyrodniczym zebrali i przeanalizowali 150 próbek wody kranowej z wybranych lokalizacji na terenie Wrocławia pod kątem m.in. zawartości anionów i jonów metali ciężkich oraz pH. Na podstawie wyników stworzono ogólnodostępny geoportal wizualizujący parametry wody kranowej dla każdej próbki. Na zakończenie projektu zorganizowano prezentację wyników badań w formie zdalnej. Podczas spotkania przedstawiono jakość wody w poszczególnych dzielnicach miasta oraz promowano picie wody kranowej jako ekologicznego i bezpiecznego rozwiązania. 

„Zanurzeni w profilaktyce - aż po szyjkę!”

Inicjatywa SKN Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu miała na celu edukację z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem HPV oraz raka szyjki macicy. Ponadto zwiększenia świadomości wśród młodych kobiet w kwestii regularnych badań cytologicznych i szczepień, a co za tym idzie do zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności z tym związanej. Przeprowadzono 21 prelekcji w sześciu wrocławskich liceach oraz badania ankietowe, aby poznać wiedzę uczniów na temat profilaktyki. Dodatkowo w różnych punktach Wrocławia zorganizowano stoiska informacyjne, gdzie inicjatorki projektu rozdawały ulotki oraz prowadziły akcje edukacyjne dla zainteresowanych.

„Wrocławskie koty wolno żyjące i ich pasożyty. Czy mamy czego się bać?”

Członkowie SKN Parazytologów ASCARIS Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach badań przeanalizowali próbki pobrane od 65 kotów, które trafiły do wrocławskich schronisk. Celem było dokonanie oceny, czy stanowią potencjalne źródło zakażenia dla ludzi. Wyniki zostały zaprezentowane podczas warsztatów, przygotowano także ulotki przedstawiające problem chorób odzwierzęcych. Planowane są również kolejne zajęcia edukacyjne dla uczniów wrocławskich szkół. Czy zatem możemy bezpiecznie dać nowy dom kotom ze schronisk? Odpowiedź brzmi: tak! Czy jest się czego bać? Badania studentów parazytologii pokazują, że nie, ale: poznajmy pasożyty i ich rodzaje, zachowujmy zasady higieny i badajmy zwierzęta. 

Odtworzenie układu tanecznego folkloru Górnego Śląska wraz z odnowieniem, digitalizacją i cyfryzacją materiału nutowego do tych tańców

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Jedliniok Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ramach projektu podjął się odtworzenia przebiegu tańców i śpiewów z Suity Górnośląskiej. Odnowiono materiał nutowy, a w miejscach nieczytelnych dokonano rekonstrukcji ścieżek melodycznych. Zbiór został również zabezpieczony i zdigitalizowany. Podczas prób taneczno-wokalnych zespół pracował pod okiem specjalisty - choreografa - nad układem tanecznym wraz z przyśpiewkami. Efekty godzin pracy można było już zobaczyć podczas koncertów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

To jednak tylko kilka z wielu wartościowych inicjatyw. Więcej informacji o wszystkich działaniach w ramach FAST znajduje się poniżej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama