wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej
Łazik marsjański Scorpio 8 (zdjęcie główne), zespół studentów, którzy konstruowali i budowali łazika  (zdjęcie w kółku) Politechnika Wrocławska
Łazik marsjański Scorpio 8 (zdjęcie główne), zespół studentów, którzy konstruowali i budowali łazika (zdjęcie w kółku)

Scorpio Infinity skonstruowali i zbudowali studenci Politechniki Wrocławskiej. Powstał z aluminium, włókna węglowego i tworzyw sztucznych. Waży 40 kilogramów. Misją pojazdu jest wykrywanie, badanie i wydobywanie wody z księżycowego pyłu, inspekcja bazy księżycowej, mapowanie terenu oraz transport. Jego umiejętności biły na głowę łaziki konkurencji. Na zawodach Australian Rover Challenge pokonał wszystkich konkurentów.

Reklama

Pięć złotych medali i pierwsze miejsce w całym konkursie – reprezentanci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowych zawodach Australian Rover Challenge rozgrywanych na Uniwersytecie w Adelajdzie. Ich nowy łazik marsjański, Scorpio Infinity, zaliczył znakomity debiut.

W zawodach konkurowały łaziki zaprojektowane i zbudowane przez studenckie zespoły z Australii, Indii, Bangladeszu i Polski. Poszczególne zadania symulowały misje, z jakimi mierzą się łaziki na powierzchni Księżyca. Studenckie zespoły stawały więc przed wyzwaniami związanymi z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i konstruowaniem.

– Jesteśmy szczęśliwi, że już podczas swoich pierwszych zawodów nasz łazik spisał się tak dobrze – relacjonuje z Australii Zofia Stypułkowska, liderka zespołu Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road (Projekt Scorpio). 

Zaczynaliśmy ze stratą punktów za dokumentację, ale dzięki pracy zespołowej nadrobiliśmy straty. I właśnie z tego, jak dobrze przebiegała komunikacja między nami i jak świetnie współdziałaliśmy, jesteśmy najbardziej dumni.
Zofia Stypułkowska

Znalazł wodę, wydobył ją i oczyścił z dokładnością do 0,5 procenta

Studentom i studentkom z Politechniki Wrocławskiej najlepiej poszło w konkurencji Space Resources Task (zdobyli w niej 92 punkty na 100). Misja polegała na zbadaniu i wydobyciu wody z próbek regolitu, czyli z księżycowej gleby.

– Na początku zidentyfikowaliśmy próbkę z większą zawartością procentową lodu, wydobyliśmy z niej możliwie dużo wody za pomocą modułów zamontowanych na łaziku – relacjonują studenci. – Kolejnym krokiem było zbadanie zawartości procentowej ilmenitu w pozostałych próbkach. Na koniec prezentowaliśmy oficjalnie wyniki oraz moduły wykorzystane podczas misji. Punktowana była dokładność, z jaką ocenimy poszczególne próbki, a maksymalne punkty wymagały dokładności aż do 0,5 procenta.

Członkowie Projektu Scorpio są pierwszą w historii drużyną, której podczas australijskich zawodów udało się pozyskać czystą wodę z regolitu, a do tego uzyskali jej najwięcej spośród wszystkich zespołów.

Scorpio 8: silny, zwinny i wytrzymały

Łazik dokonywał też inspekcji bazy księżycowej i wykonał podstawowe zadania, takie jak tankowanie czy wpisanie sekwencji na panelu. Oczyszczał pole z ważących nawet 10 kg kamieni i transportował regolit. A także mapował teren i udowadniał, że potrafi poruszać się po nim autonomicznie.

Przed Scorpio 8 kolejne starty, w tym sezonie m.in. w USA i Turcji.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl