wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. MOZART w kosmosie, czyli efekty współpracy Scanway i Politechniki Wrocławskiej

Przyjrzyjmy się efektom współpracy Scanway i Politechniki Wrocławskiej, w enigmatycznie brzmiącym projekcie „Opracowanie metodologii projektowania i badania precyzyjnych układów łożyskowych pracujących w warunkach złożonej kinematyki do pracy w środowisku kosmicznym”.

Reklama

MOZART to Miejski Program Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej. Z wirtuozem muzyki klasycznej łączą go spektakularne efekty i ciekawe projekty, które są efektem współpracy firm z naukowcami i z miastem.

Uniwersalne stanowisko do badań tribologicznych w warunkach kosmicznych

Uniwersalne stanowisko do badań tribologicznych w warunkach kosmicznych

Dlaczego powstał ten projekt? Czyli trochę (kosmicznej) techniki 

 Rozwój przemysłu i technologii kosmicznej powoduje, że urządzenia pracujące w kosmosie realizują coraz bardziej złożone funkcje. Elementy satelitów wykonują serie złożonych ruchów, co wiąże się potrzebą opracowywania kompleksowych układów łożyskowych i uszczelniających.

Ze względu na warunki kosmiczne, tj. próżnia, ekstremalne zakresy temperatury brak grawitacji i promieniowanie kosmiczne, unika się stosowania smarów i substancji sprawdzających się w tradycyjnych, ziemskich maszynach.

Satelita CubeSat w trakcie rozkładania paneli słonecznych

Satelita CubeSat w trakcie rozkładania paneli słonecznych

Łożyska, smary i satelity – trudne połączenie dla wspaniałych efektów

Tribologia, to nauka o tarciu, zużywaniu i smarowaniu. Wydaje się to całkiem oczywiste, ale ta dziedzina jest niesamowicie złożona, szczególnie w niestandardowych warunkach – np. 10000 km nad ziemią!

Celem projektu Scanway i dr Piotra Kowalewskiego z Politechniki Wrocławskiej jest opracowanie wytycznych i podstawowych charakterystyk tribologicznych do projektowania układów łożyskowych dla przestrzeni kosmicznej. W projekcie ważne jest też opracowanie konstrukcji polimerowych łożysk ślizgowych do elementów ruchomych małych satelitów. W ramach projektu analizie poddane zostaną łożyska stosowane obecnie w satelitach i lądownikach.

do badania łożysk ślizgowych w warunkach kosmicznych

Stanowisko do badania łożysk ślizgowych w warunkach kosmicznych

Co dalej? Wrocław stolicą astrotribologii.

 Zaproponowane materiały ślizgowe oraz konstrukcje urządzeń badawczych pozwolą w dalszym etapie na opracowywanie bardziej wydajnych i niezawodnych układów łożyskowych dla dowolnych konstrukcji pracujących w kosmosie. Opracowane rozwiązania mogą zostać wykorzystane do powstania w przyszłości na terenie aglomeracji Wrocławskiej unikatowego laboratorium astro-tribologicznego. Jednostka taka była by unikatowa w skali kraju, co umocni pozycję Wrocławia jako miasta wiodącego we wspieraniu rozwoju technologii kosmicznych. Firma Scanway jest jedną z wiodących firm na terenie Polski w obszarze technologii kosmicznych i realizuje obecnie projekt satelity obserwacyjnego ScanSAT.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl