wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Laureaci 9. edycji Programu MOZART
Laureaci 9. edycji Programu MOZART

Poznaliśmy laureatów 9. edycji programu MOZART, w ramach którego WCA wspiera tworzenie partnerstw między przedsiębiorcami a naukowcami . Bezpośrednim efektem takiej współpracy jest produkt lub usługa, która odpowiada na konkretne potrzeby danej firmy. Jednak równie ważny jest wpływ projektu na długofalowy rozwój współpracy biznesu i nauki w mieście, a także na poprawę jakości życia mieszkańców Wrocławia.

Reklama

Organizatorem programu jest Prezydent Wrocławia, a za realizację zadania odpowiada Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi (Wrocławskie Centrum Akademickie) w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Mozart jest realizowany od 2012 roku. W tym czasie dofinansowanie otrzymało  ponad 200 partnerstw naukowo - biznesowych. Nazwa programu nieprzypadkowo nawiązuje do postaci wybitnego austriackiego kompozytora.  Jego lekkie, finezyjne utwory są - od wieków - niezmiennie  uniwersalne ( stąd pewnie nazywany jest Einsteinem muzyki) . Taki też jest mechanizm projektu. Przyjazny. Uniwersalny. Funkcjonalny.

Tematyka projektów zgłaszanych do Mozarta jest tworzona na bazie konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Efekt - w postaci produktu, usługi, czy usprawnienia procesu - wspiera rozwój firmy, a dla naukowca  jest możliwością praktycznego wykorzystania jego wiedzy.

Projekt: "Nowe usługi (metody/rodzaje) wsparcia biznesu - dobre praktyki versus oczekiwania młodych przedsiębiorców na przykładzie działań Concordia Design Wrocław (CDW)". Parterstwo: dr Leszek Kwieciński (Uniwersytet Wrocławski) i Pro Design Spółka z o.o.

„Po raz kolejny mogliśmy liczyć na spore zainteresowanie programem, co szczególnie cieszy z uwagi na trudny czas związany z pandemią – mówi Anna Gil, koordynatorka Programu -  Tematyka projektów zaproponowanych przez partnerstwa była bardzo różnorodna i ciekawa. Wśród naukowców dominowali przedstawiciele nauk inżynieryjno-technicznych, obok których o udział w programie starali się między innymi przedstawiciele uczelni artystycznych i przyrodniczej. W ramach tegorocznej edycji komisja wyróżniła 31 partnerstw naukowców i przedsiębiorców, którzy przez co najmniej 12 miesięcy, przy wsparciu finansowym miasta, będą rozwijać produkty i usługi firm, co zwiększy ich konkurencyjność, ale też niejednokrotnie doprowadzi do powstania nowych dobrych miejsc pracy. Dzięki tej współpracy zyska również środowisko uczelniane naukowca poprzez rozwój treści programów studiów i wprowadzenie nowych form nauczania do praktyki dydaktycznej”.

Projekt: "Określenie mechanizmu i warunków wnikania liposomów wytworzonych w technologi LipoShell do komórek w hodowlach in vitro". Parterstwo: dr Aleksander Czogalla (Uniwersytet Wrocławski)  i Lipid Systems sp. z o.o

Mozart wpływa pozytywnie na rozwój przedsiębiorczości w mieście, a także na zwiększenie potencjału na rynku pracy (wdrożone rozwiązania niejednokrotnie zwiększają zyski przedsiębiorstw). Projekt wpływa też korzystnie na inwestowanie firm w rynek badań i rozwoju - przedsiębiorcy widzą, że takie działanie ma bardzo wymierny wpływ na zwiększenie obrotów.

Projekt: "Opracowanie strategii wdrożenia produkcji komplementarnej względem działalności podstawowej, w zmiennych warunkach otoczenia/środowiskowych i ekonomicznych". Partnerstwo: dr Emilia Skupień (Politechnika Wrocławska) i Malbo sp z o.o.

Naukowcom Mozart daje możliwość połączenia pracy naukowej na uczelni, z realizacją konkretnego projektu - nierozerwalnie jednak związanego z dziedziną, w jakiej się realizują naukowo.  Efektem jest nie tylko korzyść dla biznesu, ale naukowiec ma także później możliwość przeniesienia doświadczeń z projektu do pracy dydaktycznej. Tym samym z tej wiedzy korzystają też studenci, co ma wpływ na wzbogacenie programu zajęć na uczelni.

Projekt: "Zintegrowany system wspomagania decyzji w zakresie oceny wpływu inwestycji na krajobraz w kontekście wyzwań związanych z adaptacją do zmian klimatu". Partnerstwo: dr hab. inż Piotr Krajewski (Uniwersytet Przyrodniczy) i PHU Dworniczak s.c. 

Beneficjentami projektu są też mieszkańcy Wrocławia. Nie tylko korzystają z produktów, które trafiają na rynek komercyjny (jak choćby niezwykle popularne Cold Brew - będące efektem działań w jednym z partnerstw), innowacyjnych rozwiązań czy usług, które wpływają na poprawę jakości życia w mieście. Partnerstwa to także rozwój biznesu - a co za tym idzie, powstawanie nowych miejsc pracy.

Projekt:"Kulturowe aspekty komunikacji". Partnerstwo: dr Renata Duda (Uniwersytet Wrocławski) i Dolby Poland Sp. z. o.o.

Kto może wziąć udział  w projekcie Mozart:

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają na terenie Wrocławia co najmniej dwie osoby na podstawie umowy o pracę, w partnerstwie z naukowcami, którzy mają co najmniej stopień doktora i są zatrudnieni w charakterze pracownika badawczego lub badawczo-dydaktycznego na uczelni czy instytutach naukowych PAN, instytutach badawczych i międzynarodowych instytutach naukowych.

Więcej informacji na temat programu

Publikujemy listę partnerstw  9. edycji – wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl