wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Laureaci 9. edycji Programu MOZART
Laureaci 9. edycji Programu MOZART

Poznaliśmy laureatów 9. edycji programu MOZART, w ramach którego WCA wspiera tworzenie partnerstw między przedsiębiorcami a naukowcami . Bezpośrednim efektem takiej współpracy jest produkt lub usługa, która odpowiada na konkretne potrzeby danej firmy. Jednak równie ważny jest wpływ projektu na długofalowy rozwój współpracy biznesu i nauki w mieście, a także na poprawę jakości życia mieszkańców Wrocławia.

Reklama

Organizatorem programu jest Prezydent Wrocławia, a za realizację zadania odpowiada Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi (Wrocławskie Centrum Akademickie) w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Mozart jest realizowany od 2012 roku. W tym czasie dofinansowanie otrzymało  ponad 200 partnerstw naukowo - biznesowych. Nazwa programu nieprzypadkowo nawiązuje do postaci wybitnego austriackiego kompozytora.  Jego lekkie, finezyjne utwory są - od wieków - niezmiennie  uniwersalne ( stąd pewnie nazywany jest Einsteinem muzyki) . Taki też jest mechanizm projektu. Przyjazny. Uniwersalny. Funkcjonalny.

Tematyka projektów zgłaszanych do Mozarta jest tworzona na bazie konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Efekt - w postaci produktu, usługi, czy usprawnienia procesu - wspiera rozwój firmy, a dla naukowca  jest możliwością praktycznego wykorzystania jego wiedzy.

Projekt: "Nowe usługi (metody/rodzaje) wsparcia biznesu - dobre praktyki versus oczekiwania młodych przedsiębiorców na przykładzie działań Concordia Design Wrocław (CDW)". Parterstwo: dr Leszek Kwieciński (Uniwersytet Wrocławski) i Pro Design Spółka z o.o.

„Po raz kolejny mogliśmy liczyć na spore zainteresowanie programem, co szczególnie cieszy z uwagi na trudny czas związany z pandemią – mówi Anna Gil, koordynatorka Programu -  Tematyka projektów zaproponowanych przez partnerstwa była bardzo różnorodna i ciekawa. Wśród naukowców dominowali przedstawiciele nauk inżynieryjno-technicznych, obok których o udział w programie starali się między innymi przedstawiciele uczelni artystycznych i przyrodniczej. W ramach tegorocznej edycji komisja wyróżniła 31 partnerstw naukowców i przedsiębiorców, którzy przez co najmniej 12 miesięcy, przy wsparciu finansowym miasta, będą rozwijać produkty i usługi firm, co zwiększy ich konkurencyjność, ale też niejednokrotnie doprowadzi do powstania nowych dobrych miejsc pracy. Dzięki tej współpracy zyska również środowisko uczelniane naukowca poprzez rozwój treści programów studiów i wprowadzenie nowych form nauczania do praktyki dydaktycznej”.

Projekt: "Określenie mechanizmu i warunków wnikania liposomów wytworzonych w technologi LipoShell do komórek w hodowlach in vitro". Parterstwo: dr Aleksander Czogalla (Uniwersytet Wrocławski)  i Lipid Systems sp. z o.o

Mozart wpływa pozytywnie na rozwój przedsiębiorczości w mieście, a także na zwiększenie potencjału na rynku pracy (wdrożone rozwiązania niejednokrotnie zwiększają zyski przedsiębiorstw). Projekt wpływa też korzystnie na inwestowanie firm w rynek badań i rozwoju - przedsiębiorcy widzą, że takie działanie ma bardzo wymierny wpływ na zwiększenie obrotów.

Projekt: "Opracowanie strategii wdrożenia produkcji komplementarnej względem działalności podstawowej, w zmiennych warunkach otoczenia/środowiskowych i ekonomicznych". Partnerstwo: dr Emilia Skupień (Politechnika Wrocławska) i Malbo sp z o.o.

Naukowcom Mozart daje możliwość połączenia pracy naukowej na uczelni, z realizacją konkretnego projektu - nierozerwalnie jednak związanego z dziedziną, w jakiej się realizują naukowo.  Efektem jest nie tylko korzyść dla biznesu, ale naukowiec ma także później możliwość przeniesienia doświadczeń z projektu do pracy dydaktycznej. Tym samym z tej wiedzy korzystają też studenci, co ma wpływ na wzbogacenie programu zajęć na uczelni.

Projekt: "Zintegrowany system wspomagania decyzji w zakresie oceny wpływu inwestycji na krajobraz w kontekście wyzwań związanych z adaptacją do zmian klimatu". Partnerstwo: dr hab. inż Piotr Krajewski (Uniwersytet Przyrodniczy) i PHU Dworniczak s.c. 

Beneficjentami projektu są też mieszkańcy Wrocławia. Nie tylko korzystają z produktów, które trafiają na rynek komercyjny (jak choćby niezwykle popularne Cold Brew - będące efektem działań w jednym z partnerstw), innowacyjnych rozwiązań czy usług, które wpływają na poprawę jakości życia w mieście. Partnerstwa to także rozwój biznesu - a co za tym idzie, powstawanie nowych miejsc pracy.

Projekt:"Kulturowe aspekty komunikacji". Partnerstwo: dr Renata Duda (Uniwersytet Wrocławski) i Dolby Poland Sp. z. o.o.

Kto może wziąć udział  w projekcie Mozart:

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają na terenie Wrocławia co najmniej dwie osoby na podstawie umowy o pracę, w partnerstwie z naukowcami, którzy mają co najmniej stopień doktora i są zatrudnieni w charakterze pracownika badawczego lub badawczo-dydaktycznego na uczelni czy instytutach naukowych PAN, instytutach badawczych i międzynarodowych instytutach naukowych.

Więcej informacji na temat programu

Publikujemy listę partnerstw  9. edycji – wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl