wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Europejska Runda Regionalna ELSA Moot Court Competition we Wrocławiu
Europejska Runda Regionalna ELSA Moot Court Competition we Wrocławiu

ELSA Moot Court Competition (emc2) to światowej rangi konkurs, odbywający się w formie symulacji rozprawy przed Światową Organizacją Handlu (WTO). Dwadzieścia najlepszych, wytypowanych w pięciu rundach eliminacyjnych drużyn kwalifikuje się do Wielkiego Finału w Genewie. We Wrocławiu od 6 do 10 marca odbędzie się Europejska Runda Regionalna tego konkursu. 

Reklama

Za organizację i przebieg rundy regionalnej konkursu we Wrocławiu odpowiada Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Wrocław, działające na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

ELSA (European Law Students’ Association), czyli Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, jest największą na świecie, niepolityczną, niezarobkową organizacją, zrzeszającą studentów i młodych adeptów prawa, obecną w 43 krajach w Europie. Działa poprzez grupy narodowe i lokalne pod przewodnictwem Zarządu Międzynarodowego (International Board) z siedzibą w Brukseli. We Wrocławiu ELSA istnieje od 25 lat i w tym czasie stała się jednym z najprężniej działających oddziałów ogólnopolskiej sieci.

Wizją ELSA jest: „Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową”, a celami: wspieranie systemu edukacji prawnej i podwyższanie kwalifikacji studentów prawa i młodych prawników, promowanie postaw obywatelskich i popieranie poczucia odpowiedzialności społecznej oraz kształtowanie światopoglądów otwartych na współpracę międzynarodową.

O co chodzi w emc2

ELSA Moot Court Competition (emc2) ma formę rozprawy sądowej, której uczestnicy mają za zadanie przygotowanie linii obrony dla obu stron sporu w oparciu o fikcyjny stan faktyczny. Rozprawa odbywa się przed Światową Organizacją Handlu (WTO).

Konkurs skierowany jest do studentów prawa z całego świata, odbywa się wyłącznie w języku angielskim, a każda uczelnia może wyznaczyć jedną drużynę, liczącą od dwóch do czterech uczestników i maksymalnie dwóch opiekunów.

Konkurs składa się z trzech etapów:

  • Pisemnego, polegającego na przesłaniu pisemnych memoriałów;
  • Ustnego, eliminacyjnego w ramach pięciu rund regionalnych: 1.  dla Azji, Oceanii i Australii (w tym roku w Bangkoku), 2. dla obu Ameryk (Waszyngton), 3. dla Afryki (Nairobi), 4. i 5. dla Europy (Neapol i Wrocław);
  • Wielkiego Finału, który odbywa się w siedzibie WTO w Szwajcarii – w Genewie.

Sędziami w tej rywalizacji są pracownicy WTO oraz inni specjaliści z zakresu prawa WTO i międzynarodowego prawa handlowego.

Jaki jest cel tego projektu? Poszerzanie wiedzy na temat międzynarodowego prawa handlowego i prawa WTO oraz zachęcanie do ściślejszej współpracy w międzynarodowej wymianie handlowej.

Europejska Runda Regionalna we Wrocławiu

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Wrocław wygrało konkurs na organizację jednej z dwóch rund regionalnych ELSA Moot Court Competition. Już we wtorek, 6 marca, organizatorzy powitają uczestników podczas ceremonii otwarcia Rundy Regionalnej. We Wrocławiu zaprezentuje się 20 drużyn, czyli 70 studentów i 30 opiekunów, których będzie oceniać 10-15 sędziów.  

Dwa następne dni, czyli 7-8 marca, poświęcone są na eliminacje, natomiast 9 marca zostaną rozegrane półfinały, a potem finał. Odbędzie się on w godz. 13.00-16.00 w sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przy placu Powstańców Warszawy 1. Można tam przyjść, by kibicować uczestnikom na miejscu lub obejrzeć relację na żywo w internecie. Link do streamingu na stronie wydarzenia: emc2.elsa.org.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl