wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr inż. Małgorzata Żak - Firma Handlowo-Usługowa Golda: Ocena wpływu sposobu mocowania śrub transpedikularnych na trwałość połączenia implant - kość

Dr inż. Małgorzata Żak - Firma Handlowo-Usługowa Golda: Ocena wpływu sposobu mocowania śrub transpedikularnych na trwałość połączenia implant - kość

Tomasz Wysocki,

Celem projektu jest ocena wpływu parametrów geometrycznych i sposobu osadzenia śruby transpedikularnej na trwałość połączenia implant – kość, wynikających z ich wzajemnej współpracy.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr inż. Małgorzata Żak

Politechnika Wrocławska

O projekcie

W organizmie człowieka kręgosłup spełnia funkcję zarówno podporową jak i związaną m.in. z zapewnieniem ruchomości osiowej. Jednak złożona budowa kręgosłupa sprzyja jednocześnie wysokiej podatności na czynniki generujące powstawanie urazów i uszkodzeń.Dolegliwości bólowe kręgosłupa wynikają w głównej mierze z choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych, niestabilności, złamań m.in. wynikających z osteoporozyczy też szybko postępujących zmian skoliotycznych kręgosłupa, głównie występujących wśród dzieci i młodzieży poniżej16 roku życia.

Najczęściej stosowaną metodą stabilizacji kręgosłupa związaną z jego urazami jest zabieg oparty na tylnej stabilizacji przeznasadowej polegający na wprowadzeniu śrub transpedikularnych oraz prętów i stworzeniu konstrukcji ramowej, prowadzącej docelowo do odtworzenia fizjologicznych krzywizn chorego kręgosłupa poprzez właściwe ustawienie kręgów.Jednak dobór najbardziej optymalnych warunków połączenia implantu (śruby transpedikularnej) z trzonem kręgu nie jest łatwy i jak wskazują wyniki badań często obarczony jestniepowodzeniem takiego zabiegu.

Wyniki badań pozwolą zmniejszyć ryzyko niepowodzeń zabiegów operacyjnych i poprawić skuteczność wykonywanych zabiegów operacyjnych zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, dla których wczesne wykrycie i leczenie wad kręgosłupa rzutuje na sprawność i funkcjonowanie w codziennym życiu dorosłym, jak również u osób starszych (zwłaszcza kobiet), u których problem osteoporozy rośnie i częstokroć w obecnych czasach jest uznawany za chorobę cywilizacyjną.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Do współpracy skłoniła nas chęć poprawy skuteczności wykonywania tego typu zabiegów i zmniejszenia ryzyka powikłań pooperacyjnych. Wsparcie uzyskane w ramach programu Mozart pomoże w optymalizacji połączenia implant – kość, które pomogą lekarzom dobierać odpowiednie rozwiązania do poszczególnych zabiegów operacyjnych, minimalizując wpływ warunków biomechanicznych kręgosłupa na elementy zastosowanego systemu stabilizacji.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl