wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:31

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. City Data Forum: Rośnie rola big data w procesie rozwoju miasta
City Data Forum we Wrocławiu, czerwiec 2021 Janusz Krzeszowski
City Data Forum we Wrocławiu, czerwiec 2021

Czerwcowe City Data Forum zdominowały analizy i dyskusje nad rolą i metodami wykorzystania danych w procesie rozwoju miasta. Konferencja współorganizowana przez Wrocławskie Centrum Akademickie to już czwarte wydarzenie, których przewodnim tematem jest sztuczna inteligencja w procesie zarządzania miastem.

Reklama

W dwudniowym (22-23 czerwca) wydarzeniu wzięło udział (na miejscu lub za pośrednictwem internetu) kilkudziesięciu prelegentów z całej Europy. Na liście mówców i uczestników debat znaleźli się naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla i organizacji skupiających miasta, liderzy startupów i dziennikarze zajmujący się nowymi technologiami.

City Data Forum to już czwarte w ciągu kilkunastu miesięcy spotkanie organizowane pod szyldem Wrocławia i dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie zarządzania miastem. Część z nich odbywa się w czasie kolejnych fal epidemii koronawirusa, która w znaczący sposób wpłynęła na przebieg spotkań. Zaraza dodała kolejnym odsłonom nadzwyczajnego wymiaru.

Otwierając serię debat i prezentacji Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, nawiązał do wyzwań, jakie przyniosła pandemia: - Od pierwszego seminarium dotyczącego sztucznej inteligencji przebyliśmy długą drogę w warstwie rozwoju, legislacji i świadomości.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, fot. Janusz Krzeszowski

O znaczeniu pandemii wspomniał także Henk Bouwman, sekretarz generalny METREX, Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych. Mówił, że biorąc pod uwagę kryzys zdrowotny, to dostęp do danych obywateli jest kluczowy. - Dzisiejsze Forum będzie źródłem cennej wiedzy - anonsował Bouwman.

Tomasz Fijołek, dyrektor Biura Metropolii Polskich, podkreślił: - Dobrej jakości dane służą nie tylko do zarządzania miastem, lecz także dzielnicą i osiedlem. Służą do przygotowania programów strategicznych dla tych jednostek.

Dyrektor Fijołek zapowiedział, że problem dostępu do danych, metod ich wykorzystania oraz ochrony znajdzie się w agendzie Światowego Forum Miejskiego planowane na czerwiec 2022 r. w Katowicach.

Współczesne metody komunikacji z miastem

Cykl wystąpień, analiz i debat podczas pierwszego dnia City Data Forum zatytułowano „Wyzwania i perspektywy rozwoju miast – rola danych”. Z wykładem wprowadzającym wystąpił Edwin Bendyk, dziennikarz tygodnika „Polityka”. Znakomity publicysta mówił o nowym modelu uczestnictwa mieszkańców miasta w jego życiu. – Miasto coraz częściej bywa interpretowane w kategoriach informatycznych, jako interfejs z dostępem do różnego rodzaju usług. Komunikujemy się z miastem, patrząc w ekran – zauważył Bendyk.

Uczestnicy panelu "Dane statystyczne i big data w tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich", fot. Janusz Krzeszowski

W trakcie panelu „Dane statystyczne i big data w tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich” Malina Jankowska z PwC Polska podkreślała, że kryzys pandemiczny przyspieszył proces wprowadzania cyfrowych rozwiązań w zarządzaniu miastem.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, zwrócił uwagę, że dane mają fundamentalne znaczenie w kreowaniu rozwoju miasta. To twierdzenie rozwinął Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii. – Dzisiaj to data są naszym złotem, które należy wydobyć, obrobić i udostępnić.

O procesie gromadzenia i udostępniania danych szeroko opowiadał dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. – Rolą GUS jest wsparcie potencjału analitycznego i dostarczanie wiedzy na temat zjawisk społecznych – mówił szef Urzędu.

Big data jako podstawa strategii miasta

Druga seria spotkań dotyczyła rewolucji opartej na wiedzy w kontekście rozwoju miasta.

Podczas panelu zatytułowanego „Big data i statystyka publiczna w zarządzaniu miastem” o skali wykorzystania danych w zarządzaniu miastem mówili przedstawiciele instytucji municypalnych, firm i naukowcy.

Ralf Münnich, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Statystycznego stwierdził, że zakres danych możliwych do wykorzystania dynamicznie się rozszerza. Jednak należy na nowo ustalić, na jakich zasadach można ich używać. – W Niemczech operatorzy nie udostępniają danych, chociaż mogą być przydatne. Musimy pomyśleć o nowych regułach ochrony danych – mówił  Ralf Münnich.

Z kolei Sylwester Szczepaniak, koordynator ds. społeczeństwa informacyjnego i smart city w Biurze Unii Metropolii Polskich wspominał m.in. że skuteczne posługiwanie się danymi wymaga precyzji w opisie zjawisk i badanych elementów. – Na przykład, w dwóch ustawach mamy różne definicje mieszkańca – mówił dyrektor Szczepaniak.

City Data Forum we Wrocławiu zorganizowane zostało w formule hybrydowej, fot. Janusz Krzeszowski

- Dane stanowią najważniejszy zasób w świecie cyfrowym – mówi Yelyzaveta Koliechkina, CEO startupu EasyRecycle. – Firmy mogą zarobić na nauczaniu metod wykorzystania big data w zarządzaniu.

Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia sporo uwagi poświęcił zmianie modelu w przygotowaniu nowych strategii miasta. Dwa pierwsze dokumenty powstały w oparciu o wartości. Bazą najbardziej aktualnych strategii są dane. – Jedną z głównych przyczyn nowej strategii ogłoszonej w 2018 roku było wprowadzenie wskaźników mierzalnych w celu monitorowania wdrażania strategii – wyjaśniał Łukasz Medeksza.

Z kolei prof. Tyll Kruger, lider grupy MOCOS działającej przy Politechnice Wrocławskiej, zwrócił uwagę na dwa problemy. Pierwszy, to dostępność danych, a drugi to umiejętność ich analizy. – Wiele można by uzyskać bazując na danych odpowiednio posegregowanych i dostępnych publicznie. Tymczasem w czasie pandemii okazywało się, że nawet władze miasta czy regionu nie wiedzą, ile respiratorów jest w ich szpitalach – mówił naukowiec.

Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które było jednym partnerów City Data Forum: - Zależy nam na tym, aby Wrocław jak najlepiej przygotował się na skutki trwającej obecnie, kolejnej fali rewolucji cyfrowej. Dziś nie wiemy, jak dokładnie rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na przyszłość miast. Nie znamy zakresu, ani tempa zmian. Wiemy tylko, że ogromne ilości danych, ich inteligentne przetwarzanie, wraz z uczącymi się samodzielnie maszynami, staną się codziennością. Miasto chce, abyśmy, jako mieszkańcy Wrocławia - niezależnie od zawodu - rozumieli jak to wszystko działa, jakie są oczywiste korzyści, a jakie realne zagrożenia. Korzystajmy z tego co dobre, ale znajmy też czyhające ryzyka. Takie są cele seminarium: zarówno dla urzędników, przedsiębiorców, jak i pozostałych wrocławian. Cykl otwartych  seminariów - także z wydarzeniami towarzyszącymi -  będzie kontynuowany.

Organizatorami City Data Forum był Urząd Miejski Wrocławia i Unia Metropolii Polskich.

Zobacz wystąpienia podczas City Data Forum na kanale Wroclaw TV.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl