wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Otwarcie wielkiego Bibliotechu [ZDJĘCIA]
Otwarcie wielkiego Bibliotechu [ZDJĘCIA]

Ponad 11,5 tysiąca metrów powierzchni użytkowej ma Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Ponad 11,5 tysiąca metrów powierzchni użytkowej ma Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych, którą w piątek 14 listopada otwarto w kampusie Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

- O tej bibliotece marzyły pokolenia pracowników uczelni od dziesięciolecia. Gdzie się spełniają marzenia? Oczywiście, na Politechnice – mówił wzruszony prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni, do gości, którzy tłumnie przybyli zobaczyć Bibliotech od środka.

Gmach jest gotowy od kilku miesięcy, część pomieszczeń jest już wykorzystywana. Projekt budynku przygotowała firma Heinle, Wischer Und Partner z Niemiec. Budowa trwała trzy lata, gmach był gotowy jesienią 2013 roku. W tym roku obiekt został wyróżniony w konkursie architektonicznym „Piękny Wrocław”.

Budynek tworzy bramę do kampusu Politechniki Wrocławskiej od strony skweru prof. Idaszewskiego i pl. Grunwaldzkiego. Ma cztery kondygnacje i 11,5 tys. metrów powierzchni użytkowej. Inwestycja kosztowała 101 mln zł, z czego z budżetu Unii Europejskiej pochodziło ok. 76 mln zł.

Ekrany i 400 terminali

Prof. Więckowski: - To najbardziej nowoczesny obiekt, jaki powstał na Politechnice.

Znajdują się w nim sale seminaryjne z ekranami multimedialnymi, kameralne sale do pracy indywidualnej oraz do zajęć w grupach, hol, pomieszczenia wystawowe. W otwartych przestrzeniach, dla użytkowników na wyższych kondygnacjach, jest czterysta terminali. To za ich pomocą czytelnicy będą mogli korzystać ze zbiorów uczelni (książek, podręczników i czasopism elektronicznych, baz danych, wyników badań).

Bibliotech jest siedzibą Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, którego zadaniem będzie m.in. kojarzenie naukowców z przedsiębiorcami, pomoc jednym i drugim w nawiązywaniu relacji. – To jest okno na świat wiedzy dla przedstawicieli biznesu – mówiono podczas uroczystości otwarcia budynku.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, entuzjastycznie wypowiadał się o nowej inwestycji Politechniki. – Bibliotech wzmacnia siłę akademickiego Wrocławia, poprawia jego potencjał i atrakcyjność dla potencjalnych studentów – mówił.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl