- O tej bibliotece marzyły pokolenia pracowników uczelni od dziesięciolecia. Gdzie się spełniają marzenia? Oczywiście, na Politechnice – mówił wzruszony prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni, do gości, którzy tłumnie przybyli zobaczyć Bibliotech od środka.
Gmach jest gotowy od kilku miesięcy, część pomieszczeń jest już wykorzystywana. Projekt budynku przygotowała firma Heinle, Wischer Und Partner z Niemiec. Budowa trwała trzy lata, gmach był gotowy jesienią 2013 roku. W tym roku obiekt został wyróżniony w konkursie architektonicznym „Piękny Wrocław”.
Budynek tworzy bramę do kampusu Politechniki Wrocławskiej od strony skweru prof. Idaszewskiego i pl. Grunwaldzkiego. Ma cztery kondygnacje i 11,5 tys. metrów powierzchni użytkowej. Inwestycja kosztowała 101 mln zł, z czego z budżetu Unii Europejskiej pochodziło ok. 76 mln zł.
Ekrany i 400 terminali
Prof. Więckowski: - To najbardziej nowoczesny obiekt, jaki powstał na Politechnice.
Znajdują się w nim sale seminaryjne z ekranami multimedialnymi, kameralne sale do pracy indywidualnej oraz do zajęć w grupach, hol, pomieszczenia wystawowe. W otwartych przestrzeniach, dla użytkowników na wyższych kondygnacjach, jest czterysta terminali. To za ich pomocą czytelnicy będą mogli korzystać ze zbiorów uczelni (książek, podręczników i czasopism elektronicznych, baz danych, wyników badań).
Bibliotech jest siedzibą Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, którego zadaniem będzie m.in. kojarzenie naukowców z przedsiębiorcami, pomoc jednym i drugim w nawiązywaniu relacji. – To jest okno na świat wiedzy dla przedstawicieli biznesu – mówiono podczas uroczystości otwarcia budynku.
Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, entuzjastycznie wypowiadał się o nowej inwestycji Politechniki. – Bibliotech wzmacnia siłę akademickiego Wrocławia, poprawia jego potencjał i atrakcyjność dla potencjalnych studentów – mówił.