Akademia Polskiego Filmu i Światowego Kina w Nowych Horyzontach

Kino Nowe Horyzonty stawia mocno na edukację, a zajęcia z kina polskiego i zagranicznego od kilku już sezonów cieszą się wielkim zainteresowaniem. Tym razem powinni z nich skorzystać zwłaszcza ci, którzy o kinie pragną się uczyć od początku, bo tej jesieni startują pierwsze semestry obydwu akademii – Kina Światowego (od 11 października) i Polskiego Filmu (od 12 października). Ceny karnetów są atrakcyjne, a zaliczony semestr honoruje kilka wrocławskich uczelni.

  • pan tadeusz plakat

    Plakat z „Pana Tadeusza”

  • metropolis fritz lang

    Kadr z „Metropolis”

  • pancernik potiomkin

    Kadr z „Pancernika Potiomkina”


Dla fanów kina polskiego

Program nowych zajęć Akademii Polskiego Filmu (start 12 października) został przygotowany we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Narodową, a ułożył go profesor Tadeusz Lubelski. Wśród propozycji na 13 spotkań (od października do lutego) znajdziemy pierwsze rodzime produkcje – „Pruska kultura” (1908), „Bestia” (1917), „Ludzie bez jutra” (1919)

Będą obrazy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w tym słynny „Pan Tadeusz” (1928), „Dziesięciu z Pawiaka” (1931), „Strachy” (1938), czy

„Czy Lucyna to dziewczyna?” (1934), a także powojenne „Przygoda na Mariensztacie” (1953) i „Zimowy zmierzch” (1956). Każdy z wymienionych filmów omówi przed seansem prelegent (łącznie akademików będzie trzynastu, każdy zajmie się na zajęciach innym zagadnieniem). Planowane są, jak zawsze dyskusje i poruszanie także kulturowych aspektów kina, a cały semestr zakończy się egzaminem. Sprawdzian będzie obowiązkowy dla studentów, którzy na zajęcia chodzą w ramach swoich uczelni (m.in. z Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Muzycznej), wolni słuchacze nie muszą w nim uczestniczyć.

Karnety na Akademię Polskiego Filmu kosztują 150 zł (pojedyncze bilety 20 zł) i kupimy je w kasach Kina Nowe Horyzonty (wcześniej trzeba się zapisać online na zajęcia i otrzymać potwierdzenie przyjęcia do APF). Na pojedyncze seanse . Zapisy i informacje na stronie Kina Nowe Horyzonty.

i….światowego

Historia Kina Światowego startuje 11 października i podczas pierwszego semestru obejrzymy klasyczne filmy braci Lumière

i Georgesa Mélièsa, ale także trochę słabiej kojarzone przez widzów perełki kinematografii z lat 1896-1916 (Crazy „Cinématographe”), również debiut filmowy Asty Nielsen – „Przepaść” (1910), jaki stał się początkiem filmów pełnometrażowych. Zajęcia poprowadzi kolejno trzynastu wykładowców-filmoznawców. Atrakcją będą legendarne filmy, jak „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku, pierwszy film dźwiękowy, czyli „Śpiewak jazzbandu” Alana Croslanda z 1927 roku, czy wreszcie „Czarnoksiężnika z Oz” Victora Fleminga z 1939 roku.

Karnet na cały semestr kosztuje 200 zł (wcześniej zapisujemy się online na zajęcia), na pojedyncze spotkania 20 zł (na większości pokazywane są po dwa filmy). Spis lektur i wszystkie informacje można znaleźć na stronie Kina Nowe Horyzonty.

Zgłoś uwagę