wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ufff, jak gorąco! We Wrocławiu ponad 30 stopni! [WIDEO]

Dziś kolejny upalny dzień, termometry pokażą ponad 30 kresek.

Najważniejsza profilaktyka! 

Upały są najbardziej niebezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz tych, które pracują fizycznie. Najważniejsza jest profilaktyka, mówi Rafał Czyż, ratownik medyczny

- Po pierwsze należy pić dużo napojów, przede wszystkim wody. Tu zaleca się picie dziennie 1,5-2 litrów wody, jednak w czasie upałów ta ilość powinna zwiększyć się nawet dwukrotnie. Ważne, żeby pić w odstępach czasowych i i małymi łykami – mówi Czyż. - Poza wodą bardzo dobre są również napoje izotoniczne, które oprócz nawodnienia wspierają nasz organizm makro i mikroelementami oraz elektrolitami, które wydalamy wraz z potem. - dodaje.

Ważne podczas upałów jest odpowiednie ubranie. Wybierajmy rzeczy przewiewne i „oddychające” i pamiętajmy o nakryciu głowy!

- Dobrze jest mieć również przy sobie mokry ręcznik bądź tzw. „mgiełki” w aerozolu. Dzięki nim będziemy mogli delikatnie schłodzić skórę. Ważne, żeby nie przesadzać z ochładzaniem i robić to stopniowo, żeby nie doprowadzić do szoku termicznego. - dodaje. 

Objawy przegrzania 

Objawami, które informują o przegrzaniu organizmu są obfite pocenie, suchość w jamie ustnej, bóle i zawroty głowy, nudności czy wymioty.

- Jeśli dostajemy sygnały z ośrodkowego układu nerwowego, czyli zamroczenia, omdlenia, zawroty głowy, wówczas powinna nam się zapalić czerwona lampka. W takich przypadkach należy przede wszystkim zachować spokój – mówi Czyż. - Jeśli osoba jest przytomna, powinniśmy ją schładzać np. stosując zimne okłady na kark, czoło czy pachwiny. Podajmy jej wówczas wodę mineralną i w razie możliwości przykryjmy folią termiczną, która w prawdzie nie obniży temperatury, ale uchroni osobę przed dodatkowym nagrzaniem. W przypadku gdy nie ma kontaktu z osobą, jest nieprzytomna, są problemy z komunikacją należy zostać przy niej i wezwać pogotowie. - dodaje Czyż.

ulaj

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl