wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Wykopaliska archeologiczne na ul. Zamkowej [ZDJĘCIA]

Przebudowa ulicy Zamkowej umożliwiła archeologom dokładne przeszukanie terenu wokół. Efekty są zaskakujące. Najpierw odkryty został pod starym murem miejskim wał z XII wieku, który może zmienić poglądy na wiek naszego miasta, a później na światło dzienne zostały wydobyte doskonale zachowane ruiny baszty łupinowej z XIV wieku.

Reklama

Średniowieczna baszta jest zaskoczeniem głównie z powodu stanu w jakim się zachowała. Naukowcy liczyli, że pod fundamentami nieistniejącej już zabudowy pałacu Królewskiego mogą odnaleźć ślady starej konstrukcji. Tymczasem odsłonili budowlę wysoką na kilka cegieł. -  Zakładaliśmy, że resztki dawnej fortyfikacji zostały rozebrane podczas budowy pałacu. Tymczasem paradoksalnie, ta budowa je uratowała, ponieważ zostały wkomponowane w jej fundamenty – tłumaczy archeolog Tomasz Kastek z firmy AKME. Archeolog szczególnie skupia się na badaniu starych fortyfikacji. - We Wrocławiu jest bardzo małych tak dobrze zachowanych tego typu obiektów. Ten się mieści co najmniej w pierwszej trójce – dodaje.

To nie jedyny sukces zespołu badawczego. Od kilku dni głośno jest, nie tylko w mieście, o dokopaniu się do XII-wiecznego wału, który może na nowo wyznaczyć datę powstania miasta. – Za wcześnie jeszcze na jakieś hipotezy, ale znalezisko jest bardzo ciekawe – zastrzega Tomasz Kastek pokazując ślady przeszłości. Określenie „ślady” w tym przypadku najlepiej opisuje znalezisko. Naukowcy nie są nawet pewni czy wał pełnił funkcje obronne czy wyznaczał tylko granice miasta.

Czy te odkrycia opóźnią przebudowę ulicy Zamkowej? Na otwarcie Narodowego Forum Muzyki miał tutaj powstać wjazd na podziemny parking. Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji nie umie jeszcze na to pytanie odpowiedzieć. – Wszystko zależy od postanowień organów zajmujących się takimi historycznymi znaleziskami. Reprezentujemy miasto, naszą rolą jest nie tylko zdążyć, ale musimy także zadbać o jego zabytki. Musimy to jakoś pogodzić. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli więcej informacji i wtedy bardziej szczegółowo odniesiemy się i do terminów i do odkryć – mówi.

Przypomnijmy, wart ponad 10,5 mln zł kontrakt Przebudowa ul. Zamkowej wraz z budową wjazdu na parking Narodowego Forum Muzyki jest realizowany, podobnie jak remont ulicy Krupniczej, w nawiązaniu do budowy NFM. Zadanie ma usprawnić komunikację wokół tego obiektu i poprawić wygląd najbliższej okolicy. Droga będzie przejezdna do tunelu na parking NFM i posesji przy Zamkowej.  Nie będzie można dojechać do ul. Świdnickiej. Za to więcej miejsca będą mieli piesi.

Ma powstać elegancki trakt spacerowy, który połączy NFM i Pałac Królewski z Rynkiem. Nawierzchnia ulicy zbudowana będzie z materiałów kamiennych - płyt i kostki. Dostosowane do nowej funkcji mają być także elementy małej architektury, czyli ławki, kosze, stojaki rowerowe, osłony drzew. Zwieńczeniem nowego wizerunku powinno być specjalnie zaprojektowane dla tego miejsca oświetlenie i starannie dobrana zieleń.

ram

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl