wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Rozmowy i recenzje
  4. Podróż do miasta Iram

Opowieść o miłości księżniczki Budur i księcia Kamara jest zaproszeniem do magicznego świata, który odkrywa przed młodymi widzami Ewelina Marciniak, reżyser „Miraży”. Jej bliski wschód to bogactwo baśni, kolory, dźwięki i fascynujący bohaterowie. 

Reklama

Budur (świetna Agata Kucińska) to rozkapryszona księżniczka, która ma pole golfowe i pole naftowe i wcale nie pali się do wyjścia za mąż. Mimo że nalega na to jej ojciec. Książę Kamar (przekomiczny Grzegorz Mazoń) również opływa w dostatki i ani myśli o szukaniu wybranki serca. Również i jego ojciec chciałby widzieć następcę tronu na ślubnym kobiercu. W roli sułtana Gajdura i sułtana Szachramana występuje Tomasz Maśląkowski dając sobie bardzo dobrze radę z tym podwójnym wyzwaniem. Jego dwaj sułtani – przerysowani i egzaltowani na wschodnią modłę bawią dziecięcą publiczność do łez.

W tej opowieści nie brakuje też Dżina i Dżiniji (tę rewelacyjną parę, w złotych kostiumach żywcem przeniesionych z baletu Oskara Schlemmera, tworzą Radosław Kasiukiewicz i Helena Sujecka). Ich zakład skomplikuje miłosną relację Budur i Kamara i otworzy skrzynię z baśniami tysiąca i jednej nocy. Poznamy też dzielną Marcepanę (Marta Kwiek), siostrę Budur, która pomoże odnaleźć się zakochanym.

Widzowie przeniosą się na bliskowschodni suk – targowisko pełne egzotycznych towarów, zapachów i okrzyków handlarzy zachwalających swoje produkty. Będą mogli dotknąć i sprawdzić jakość ich towarów. Wysłuchają opowieści lwicy, która postanawia zgładzić człowieka, a wpada w pułapkę zastawioną przez cieślę. Przebiegły Mag przyprowadzi do ojca Budur zaczarowanego rumaka, który później porwie księżniczkę. Będzie też chytra kupcowa i szczwany złodziej, potrafiący okraść dwa razy chińską dyplomatkę. Syrenka (Joanna Halszka Sokołowska) będzie na żywo grać i śpiewać.

Mali widzowie, siedzący na materacach podczas przedstawienia, stają się jego bohaterami. Chłoną sceniczne wydarzenia, a czasem służą bohaterom pomocą.

Ewelinie Marciniak udało się oddać, za pomocą wykorzystanych w przedstawieniu środków – gry aktorskiej, masek, tańca, śpiewu i interakcji z publicznością - bliskowschodni przepych i atmosferę baśniowego wschodu. Nie jest to jednak miraż, ale dzięki odwołaniom do współczesności i żywemu językowi oglądamy nowoczesne i aktualne przedstawienie.

Być może „Miraże” staną się wstępem do głębszej refleksji po spektaklu i rozmów z dziećmi na temat tych, którzy w naszej części świata szukają bezpiecznego schronienia uciekając przed wojną, głodem i śmiercią. W programie teatralnym do „Miraży” rodzice znajdą pomysły na zabawy inspirowane kulturą i tradycją Orientu, a dzieci przekonają się, że wpływy kultury arabskiej znajdą w swoim codziennym życiu.

„Miraże” – premiera 12 września we Wrocławskich Teatrze Lalek. Tekst Szczepan Orłowski, reżyseria Ewelina Marciniak, scenografia i kostiumy Natalia Mleczak, muzyka na żywo Joanna Halszka Sokołowska, choreografia Izabela Chlewińska, reżyseria światła Katarzyna Borkowska. Występują Radosław Kasiukiewicz, Marta Kwiek, Agata Kucińska, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Helena Sujecka (gościnnie).

Przedstawienie dla dzieci w wieku 6+

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
MIRAŻE. Baśnie Ludów Wschodu

MIRAŻE. Baśnie Ludów Wschodu

Inne / Dla dzieci
Termin od 16 września 2015 do 24 września 2015

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl