wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Grupa Pomocy Kotom NEKO [ZDJĘCIA]

Pomagają kotom starym, schorowanym, ale także ratują nawet ślepe mioty kociąt. Często poświęcają im cały swój czas. Zarywają dni i noce, aby ocalić kolejne kocie istnienie. Wrocławskie koty mogą śmiało liczyć na NEKO.

Reklama

 

Grupa NEKO powstała w kwietniu 2013 roku. – Prawda jest taka, że zawsze pomagałyśmy kotom. Jak zwykło się mawiać w kocim środowisku: w kotach robimy od lat. Poznałyśmy się dzięki kotom. Jedna drugiej gdzieś tam pomagała, aż w końcu powstała grupa – szczególnie po to, abyśmy mogły zbierać środki na leczenie, sterylizacje i utrzymywanie kotów w domach tymczasowych. Oprócz pomagania kotom, każda z nas prowadzi prywatne życie i stara się pogodzić swoje obowiązki z wolontariatem – mówi Marta Hetman z Neko. – Połączyła nas wspólna pasja, jaką są koty i chęć niesienia pomocy tym najbardziej potrzebującym z nich – bezdomnym, porzuconym, chorym – dodaje.

Domy tymczasowe

Działaczki NEKO skupiają się przede wszystkim na pomaganiu kotom bezdomnym, wymagającym szczególnej i indywidualnej opieki. To właśnie z myślą o nich prowadzą tzw. domy tymczasowe, gdzie koty są leczone i przygotowywane do adopcji. – Dzięki nam koty po przejściach trafiają do kochających i odpowiedzialnych domów. Mają szansę na nowe, dobre kocie życie – mów Marta.

Specjaliści od kocich osesków

Gdy ktoś znajduje małe, kilkudniowe kociaki na ulicy, to zazwyczaj ich los jest przesądzony. Mało kto podejmie się tak wymagającej i ciężkiej pracy, jaką jest opieka nad czworonożnym oseskiem. Karmienie odpowiednim pokarmem, masowanie brzucha i ciągłe ogrzewanie. Trzeba także uważać, aby maluchy nie złapały jakiegoś wirusa, bo pozbawione pokarmu matki bogatego w przeciwciała, maleństwa nie są odporne. Jednak właśnie ludzie z NEKO nie skazują maleństw na uśpienie. Jeśli takie kociaki trafią do nich, próbują walczyć z losem o życie kociąt. Taka jest właśnie historia Biszkopta i Karmela.

Kocie bliźniaki

Biszkopt z Karmelem to maluchy, które straciły mamę, gdy miały około 5-7 dni. Opieki nad kociakami podjął się chłopak Marty. Jak to wyglądało w rzeczywistości? – Karmienie co 2 godziny, masowanie brzuszków, tulenie – ciągła opieka. Bardzo się o nich baliśmy. Wychowywanie takich maluchów to często walka z wiatrakami. A im się udało – wspomina Marta. Ale lekko nie było. – Całe nasze szafki wypchane były strzykawkami, lekami, mlekami w proszku, butelkami i smoczkami. Ciężko było czasem się odnaleźć w tym nadmiarze obowiązków. Byliśmy dla nich rodzicami. Jedynymi, jakich mieli – dodaje. Dzisiaj oba rudasy wyrosły na młodych kocich dżentelmenów. Są „twarzami” grupy NEKO.

Edukacja

Członkowie NEKO myślą także o tym, aby powiększało się grono pomagających kotom. – Edukujemy przyszłych i obecnych kocich opiekunów w temacie kociego zdrowia i behawioru. W tym celu współpracujemy także z lekarzami weterynarii oraz kocimi behawiorystami – mówią wolontariuszki. Otaczają również opieką koty wolno żyjące.

Koci Bank Żywności

Koci Bank Żywności to akcja, w ramach której zbierana jest i przekazywana specjalnym karmicielom, karma dla kotów wolno żyjących. – W miarę możliwości pomagamy także przy sterylizacjach kotów z ulicy. Naszym głównym celem jest zmniejszenie liczby kotów oddawanych do schronisk, wyrzucanych na ulicę. Mamy nadzieję, że poprzez edukację, adopcje i pomoc opiekunom w poradzeniu sobie z różnymi kocimi problemami uda nam się ten cel osiągnąć – dodaje Marta Hetman.

Jak możesz pomóc Grupie NEKO?

  • Możesz zostać domem tymczasowym. W zamian za podarowanie kocim podopiecznym kącika u siebie, otrzymasz karmę, żwirek, transporterek, kuwetki (na miarę naszych możlwiości). NEKO aktywnie szukamy kociakowi domu. Służy radą i pomocą. Zostając domem tymczasowym, nie jesteś tylko domem tymczasowym. Stajesz się częścią grupy i zawsze możesz na nią liczyć.
  • Masz samochód, odrobinę wolnego czasu i mieszkasz we Wrocławiu? Możesz zostać KOTOWOZEM. Będziesz pomagać w transporcie zwierzaków, dostarczaniu potrzebnych rzeczy do domów tymczasowych, a czasami robić za kocią karetkę.
  •  Bez względu na miejsce zamieszkania, grupa potrzebuje pomocy online. Jest mnóstwo portali z ogłoszeniami, jednak nie zawsze starcza czasu, by wrzucić kociaki na wszystkie. Jeśli masz 15 min tygodniowo i chcesz pomóc, NEKO udostępni ci zdjęcia i tekst ogłoszenia.

Fot.: NEKO

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl