Jak przyjąć pielgrzyma na Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży w tym roku odbędą się w Krakowie. Zanim jednak młodzi z całego świata trafią do stolicy Małopolski, przeżywać będą tzw. „Dni w Diecezjach” podczas których młodzież gości w parafiach na terenie całego kraju. Przyjazd do Wrocławia zapowiedziało ok. 15 tys. pielgrzymów.

  • Światowe Dni Młodzieży, Dni w Diecezjach Wrocław

    Światowe Dni Młodzieży, Dni w Diecezjach


– Cały czas zbieramy zgłoszenia na przyjęcie pielgrzymów w czasie ich pobytu na Dolnym Śląsku, brakuje nam jeszcze ok. 3 tys. miejsc dla młodzieży – mówi Magdalena Drogosz z wrocławskiego sztabu przygotowań ŚDM. Młodzież przyjedzie do Wrocławia 20 lipca i będą mieszkać u rodzin w około 120 parafiach m.in. we Wrocławiu, Brzegu, Oławie, Oleśnicy, Trzebnicy, Obornikach Śląskich czy Prusicach. Do Krakowa wyjadą 25 lipca.

– Kilka grup, chciało mieszkać razem i są już dla nich przygotowane szkoły, tam głównie chodziło o kwestie prawne, bo w grupie większość osób jest nieletnia. W większości jednak dążymy do tego, by przyjeżdżający mieszkali w rodzinach – zaznacza Magdalena Drogosz. Aby móc przyjąć pielgrzymów należy zgłosić swoją chęć w parafii lub przez formularz dostępny na stronie wrocławskiego sztabu ŚDM. – Tak naprawdę nie trzeba mieć łóżka dla naszych gości – wystarczy kawałek podłogi aby pielgrzymi mogli rozłożyć sobie karimatę i się wyspać, choć oczywiście chcielibyśmy aby pielgrzymi mieli jak najwygodniej – wyjaśnia Drogosz. Wymagane jest jednak udostępnienie łazienki i zapewnienie śniadania i ciepłego posiłku wieczorem oraz wspólnego niedzielnego obiadu 24 lipca.

W czasie trwania „Dni w Diecezjach” we Wrocławiu przygotowano wiele wydarzeń, z których będą mogli skorzystać wszyscy wrocławianie. Wśród nich przewidziano koncerty w wielu miejscach miasta – tzw. „Mercy Fest”, pokazy fontanny multimedialnej czy wielkie spotkanie na Stadionie Wrocław dla młodzieży z całego Dolnego Śląska, także z diecezji legnickiej i świdnickiej. Uroczyste zakończenie „Dni w Diecezjach” odbędzie się w trzebnickim sanktuarium św. Jadwigi a po nim młodzi pielgrzymi odjadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Zgłoś uwagę