wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. PWr: Studia dualne, czyli nauka plus praktyka
PWr: Studia dualne, czyli nauka plus praktyka

Politechnika Wrocławska, fot. Tomasz Walków

Studia dualne wprowadziła Politechnika Wrocławska na Wydziale Mechanicznym. To formuła, w której studenci dzielą czas między uczelnię a firmę, uczą się i zdobywają praktyczne doświadczenie.

Reklama

Studia dualne to spełniony sen przedsiębiorców, którym marzył się młody, kreatywny inżynier z doskonałym dyplomem oraz doświadczeniem zawodowym. Na niedostatki w tym ostatnim zakresie najczęściej narzekali. Politechnika Wrocławska w porozumieniu z firmą Sitech Sp. z o.o. należącą do koncernu Volkswagena uruchomiła na Wydziale Mechanicznym studia, na których młodzi ludzie dzielą czas między wykłady a pracę w zakładzie. Sitech produkuje metalowe stelaże do siedzisk samochodowych, w Polsce ma kilka zakładów oraz firmowe działy badawczo-rozwojowe w Polkowicach i we Wrocławiu. - Sitech szukał do niego dobrze wykształconych inżynierów. O wspólne rozwiązanie tego wyzwania firma zwróciła się do Politechniki - mówi prof. Andrzej Ambroziak z Wydziału Mechanicznego PWr., który był inicjatorem uruchomienia studiów dualnych.

Dobry projektant, czyli dobry technolog

Prof. Andrzej Ambroziak podkreśla, że osoby, które zdecydowały się na takich tryb nauki nie mają taryfy ulgowej. - Student musi zaliczyć wszystko, co jest w planie studiów. Nie zwalniamy go z zajęć i przedmiotów. A dodatkowo ma zajęcia w zakładzie według dokładnie określonego programu. W zakładzie uczy się części praktycznej, na uczelni projektowania, w myśl zasady: dobry projektant musi być dobrym technologiem.

Na razie z systemu studiów dualnych korzysta 15 osób z dwóch roczników studiów. Rekrutacja odbywa się po I roku, zaraz potem wybrana grupa ma pięciotygodniowe praktyki w Sitechu. Z roku na rok zmienią się proporcje czasu spędzonego na uczelni i w firmie. Na II rok 4 dni w tygodniu przeznaczone są na wykłady i ćwiczenia, na praktyki jest jeden dzień. Na III roku to już model trzy plus dwa, a studenci IV roku więcej czasu w tygodniu spędzą w przedsiębiorstwie niż na uczelni.

Przy naborze chętnych było kilka razy więcej niż miejsc. Decydowały oceny po I roku, chętni nie mogli mieć żadnych zaległości. Konkurencja była mocna, ponad połowa przyjętych ma stypendia rektora za wyniki w nauce. Swoje wymagania miał także Sitech.

- Dla firmy te studia to poważna inwestycja. Studenci dostają pieniądze w formie stypendium. Jego wysokość jest uzależniona od tego, ile czasu spędzą w firmie i nie przekracza najniższej krajowej - mówi dr inż. Piotr Górski, prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego PWr. - Jeszcze ważniejsze jest to, że Sitech zainwestował w nowe, wrocławskie biuro badań i rozwoju. Powstało ono właśnie z myślą o studentach studiów dualnych.

Z 15 absolwentów połowa ma zagwarantowaną pracę. Na zakończenie nauki otrzymają dyplom inżyniera na kierunku mechanika i budowa maszyn, a na podstawie egzaminu organizowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową tytuł zawodowego projektanta produktów technicznych.

Dr inż. Piotr Górski: - System studiów dualnych na Wydziale Mechanicznym będzie się rozwijał. Mamy podpisane wstępne porozumienia z trzema kolejnymi przedsiębiorstwami. Czekamy na ocenę i zgodę na ich wprowadzenie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl