wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Tajne Państwo” we Wrocławiu

Spotkania z żołnierzami Armii Krajowej, gry i konkursy – to tylko niektóre atrakcje sobotniej imprezy plenerowej „Tajne Państwo” we Wrocławiu. W niedzielę uroczyste otwarcie i poświęcenie Kaplicy – Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Reklama

Funkcjonowało sądownictwo, tajne nauczanie, a nawet pomoc społeczna. Wszystko w konspiracji, w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. To był fenomen, nieznany w innych krajach europejskich podczas II wojny światowej. Wydarzenia sprzed 75 lat upamiętnia, otwarta w czwartek, wyjątkowa wystawa „Polska Walcząca  Fighting Poland” na pl. Solnym. W tym samym miejscu w sobotę, 27 września, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowana zostanie impreza plenerowa „Tajne Państwo” we Wrocławiu.

Tajne Państwo we Wrocławiu

W programie m.in. spotkania z kombatantami, gry, konkursy i wspólne śpiewanie „zakazanych piosenek”. Będą także stoiska edukacyjne, przygotowane przez IPN. Program:

•  godz. 12-16 stoiska edukacyjne: konkursy i gry dla dzieci, mała konspiracja: drukarnia, tworzenie dokumentów, szkolenia medyczne, tajne nauczanie, „podziemny” teatr, wspólne śpiewanie „zakazanych piosenek”

•  godz. 12.30, Andrzej Uchwat „Wichura”, członek KEDYW-u opowie o „akcjach” małego i dużego sabotażu

•  godz. 14.30, Stanisław Wołczaski, powstaniec warszawski, członek Biura Informacji i Propagandy  kolporter, opowie o ruchu oporu, humorze i życiu w Warszawie podczas okupacji oraz o Powstaniu Warszawskim

•  na stoisku przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu będzie można zagrać w gry: ZnajZnak i ZnajZnak Monte Cassino, będące nie tylko wspaniałą zabawą dla całej rodziny, ale i sposobem na nauczenie się historii. Chętni będą mogli również zgłębić tajniki graffiti

W razie deszczu stoiska i spotkania zostaną przeniesione do C.E.H Konspira na pl. Solnym 11. Organizatorami imprezy są: Inicjatywa Historyczna, Stowarzyszenie Odra-Niemen, GHE Młot.

„Polska Walcząca  Fighting Poland”

27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski i od tej daty przyjmuje się powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas okupacji na terenie kraju powstały instytucje i organizacje państwowe, kierowane przez rząd polski na uchodźstwie. Była Armia Krajowa, sądownictwo, tajne nauczanie, a nawet pomoc społeczna.

– Mało kto pamięta, że podczas okupacji dziesięć tysięcy zdało maturę i uzyskało dyplom wyższej uczelni. Nikt w okupowanej Europie tak się nie zorganizował – mówi Wojciech Trębacz, kierownik referatu edukacji w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Wystawa „Polska Walcząca - Fighting Poland” składa się z plansz, na których przedstawiono najważniejsze wydarzenia z historii PPP i sylwetki osób, które działały w ramach państwa podziemnego. Ich losy najczęściej były tragiczne. Ekspozycję poświęconą PPP Instytut Pamięci Narodowej zorganizował po raz pierwszy. Prezentowano ją wcześniej w kilkunastu miastach w Polsce. Na pl. Solnym będzie do 13 października. Później trafi m.in. do wrocławskich szkół.

Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego

W niedzielę, 28 września, o godzinie 18.00 w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu odbędzie się uroczyste otwarcie i poświęcenie Kaplicy – Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

jr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl