wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:01

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pierwszy pisarz i stypendysta ICORN już we Wrocławiu

Iracki poeta i muzyk Umar Abdul-Nasser jest pierwszym stypendystą literackim międzynarodowej organizacji ICORN wspierającej represjonowanych pisarzy, który zamieszka we Wrocławiu. Miasto stało się członkiem Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy w październiku 2015, kiedy prezydent Rafał Dutkiewicz i dyrektor zarządzający ICORN Helge Lunde podpisali specjalny list intencyjny.

Reklama

Wrocław, miasto wolności

– Dla nas bardzo pożyteczne jest zdobycie takiego doświadczenia i okazanie dobrej woli, a przy tym pomoc konkretnemu człowiekowi – podkreślał dwa lata temu prezydent Rafał Dutkiewicz. Dziś przypomina także, że Wrocław to nie tylko miasto spotkań, ale i miasto wolności, które pamięta mroczne czasy komunizmu i represje, które dotykały zaangażowanych w walce o wolność wrocławskich artystów. – Dlatego zaangażowaliśmy się w ICORN i będziemy pomagać represjonowanym pisarzom z całego świata – deklaruje Rafał Dutkiewicz.

O liście intencyjnym pomiędzy gminą Wrocław a organizacją ICORN przeczytacie w Wrocław gotowy na udzielenie schronienia prześladowanym pisarzom.

O tym, że warto nieść pomoc literatom, doskonale świadczy przykład białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz, która w latach 2006-2008 była stypendystką ICORN i mieszkała wówczas w szwedzkim Göteborgu. Rok temu, podczas zgromadzenia sieci ICORN, przyznała, że miasta schronienia dają nie tylko azyl i środki do pracy, ale są także ocaleniem dla duszy. – Pozwalają nam uratować wrażliwość na otaczający nas świat, na niuanse ludzkich zachowań – podkreśliła Aleksijewicz.

Do tej pory ze schronienia, które proponuje ICORN, skorzystało aż 170 artystów – pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i redaktorów, muzyków, artystów wizualnych.

Schronienie dla artysty z Mosulu

Wrocław na dwa lata udzieli gościny Irakijczykowi Umarowi Abdulowi-Nasserowi. Trzydziestodwuletni artysta z Mosulu wypowiada się głównie w języku arabskim, ale swoją poezję udostępnia z tłumaczeniem na język angielski, którym doskonale włada. Jego specjalnością jest poezja mówiona, którą Umar Abdul-Nasser tworzy do napisanej także przez siebie muzyki. W wielu utworach poeta odnosi się do wartości, jaką jest pokój.

Pokoju brak w jego rodzinnym mieście Mosulu, od kiedy trzy lata temu wkroczyli tam bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS). Tym, którzy potępiali działania grup zbrojnych, grożono, a twórczość Umara Abdula-Nassera została uznana przez IS za niezgodną z prawem islamskim. Od września 2014 roku artysta musiał się już ukrywać, także by chronić rodzinę i przyjaciół. Dopiero dwa lata później udało mu się uciec z Mosulu, a potem zaplanować podróż do Polski. 

Poznajmy twórczość Umara Abdula-Nassera

Prezydent Rafał Dutkiewicz po raz pierwszy spotkał się z Umarem Abdulem-Nasserem w poniedziałek 31 lipca. Na razie poeta ma czas na poznanie Wrocławia, a kiedy się już zadomowi Wrocławski Dom Literatury ma w planach zorganizowanie przeglądu twórczości irackiego poety i muzyka, by przybliżyć jego sylwetkę i utwory wrocławianom.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl