wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Nieznany Wrocław
  5. Nieznany Wrocław – sekrety stadionu [WIDEO+ZDJĘCIA]

Krata zamyka się ze złowrogim zgrzytem, kilka pięter wyżej czujne oczy śledzą każdy ruch korzystając z 400 kamer, a naprzeciwko widać już ogrodzoną metalowym płotem trybunę X. Cóż to za miejsce? Witamy na Stadionie Wrocław!

Reklama

Stadion Wrocław został wybudowany specjalnie na piłkarskie mistrzostwa Europy, które w 2012 r. odbyły się w Polsce i na Ukrainie. W stolicy Dolnego Śląska rozegrano wówczas trzy mecze fazy grupowej w tym m.in. spotkanie Polska – Czechy. Obecnie swoje mecze rozgrywa na nim drużyna Śląska Wrocław, ale organizowane są tu również koncerty, festiwale czy imprezy dla dzieci.

Sportowa arena może pomieścić ok. 44 tys. widzów, którzy swobodnie mogą spacerować nie tylko po trybunach, ale także po otaczającej stadion esplanadzie. Są jednak miejsca, do których wstęp jest całkowicie zabroniony oraz takie, których kibice raczej nie chcieliby z własnej woli zobaczyć.

Areszt

Naszą podróż po stadionie zaczynamy od aresztu, który został umiejscowiony na poziomie parkingu. Składa się on z trzech cel, w których w sumie może się zmieścić kilkanaście osób. Są wyposażone w toalety, ławki i okratowane grzejniki. W trakcie organizacji imprez masowych areszt przez cały czas pozostaje do dyspozycji policji, ale dotychczas nie był jeszcze nigdy wykorzystywany. Teoretycznie jednak mogą tam trafić osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy, które następnie mają być przewiezione na komisariat.

Areszt na Stadionie Wrocław nie był jeszcze używany

Centrum Dowodzenia

O ile areszt można zobaczyć podczas zwiedzania stadionu z wycieczką, o tyle kolejne pomieszczenie, które odwiedziliśmy, jest zamknięte dla osób postronnych. Mowa o Centrum Dowodzenia, czyli miejscu, gdzie w trakcie wszystkich imprez pracują m.in. przedstawiciele policji, ochrony, straży pożarnej i służby medyczne.

Jedną ze ścian zajmują monitory, na których wyświetlany jest obraz z 400 znajdujących się na stadionie kamer. Operatorzy w każdym momencie mają podgląd na to, co dzieje się na trybunach, parkingach, korytarzach czy esplanadzie. Pracę zaczynają na kilka godzin przed rozpoczęciem każdej imprezy, a kończą w momencie, gdy zamykane są bramy.

Monitory wyświetlają obra z 400 kamer

Szatnia zawodników

Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest szatnia zawodników. Po wejściu od razu rzuca się w oczy wiszący na ścianie wielki herb Śląska Wrocław. Przy ścianach umiejscowione zostały szafki piłkarzy, sąsiednie pomieszczenie zajmuje trener zespołu, dalej znalazły się pokoje lekarzy i fizjoterapeutów, prysznice, duża wanna z hydromasażem oraz sauna.

W szatni zawodników znajdują się także pomieszczenia dla lekarzy i fizjoterapeutów

Murawa i trybuna X

Wychodzimy na murawę, która została kilka tygodni temu wymieniona. Po raz ostatni tego typu operacja odbyła się w maju 2012 r., tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy. Nowa murawa przyjechała do Wrocławia z Węgier. W sumie położono 9 tys. mkw. trawy, a przy stadionie powstało także poletko zapasowe o powierzchni 400 mkw. To właśnie z niego uzupełniane są ubytki trawy na głównej płycie m.in. po meczach piłkarskich. Koszt wymiany murawy to ok. 500 tys. zł.

Wstęp na murawę wzbroniony!

Z poziomu murawy uwagę przykuwa zwłaszcza trybuna X, jedyna która została ogrodzona metalowym płotem, podczas gdy pozostałe sektory oddziela od siebie jedynie ściana z pleksi. – Zadaniem plastikowych płotów jest ułatwienie ewakuacji. Dzielą one stadion na sektory, w których może zasiąść po 10 tys. osób. Dzięki temu widzowie mogą sprawniej opuścić trybuny poprzez znajdujące się na nich wyjścia ewakuacyjne – tłumaczy rzecznik spółki Wrocław 2012 Adam Burak.

Czemu więc trybuna X jest pod tym względem wyjątkowa? Bowiem w trakcie spotkań piłkarskich zasiadają na niej kibice gości. Strefa buforowa rozciąga się także na sąsiadujące z tym sektorem rzędy, na których rozpięte zostały specjalne siatki. Ich zadaniem jest zatrzymanie osób, które po przeskoczeniu metalowego płotu chciałyby wbiec na inne sektory.

Okratowane wejście na trybunę X

Nietypowo wygląda także wejście na trybunę X. Wiodąca do niej ścieżka przez esplanadę i cześć korytarza także jest bowiem ogrodzona metalowym płotem. Nie ma więc możliwości, aby kibice przyjezdni w którymkolwiek momencie spotkali się z fanami gospodarzy.

Strefa i loże VIP

Na zakończenie całkowicie zmieniamy klimat, bo oto przed nami otwierają się drzwi do strefy i lóż VIP. Przeszkolone loże i boksy znajdują się na wschodniej i zachodniej trybunie stadionie. Wszystkie mają wyjście na taras, z którego rozciąga się widok na murawę. Mogą pomieścić od kilkunastu do blisko 30 osób, a niektórzy najemcy przemeblowali je według własnych potrzeb – dodając np. stół bilardowy.

Strefa VIP na Stadionie Wrocław

Stadion Wrocław można zwiedzać w grupach, ale jedna z trybun jest także otwarta dla wszystkich chętnych. Dodatkowo wokół obiektu znajduje się wiele atrakcji dodatkowych np. zadaszony tor gokartowy, punkt skoków na linie, grillowisko, a w zimie lodowisko, które ustawiane jest na parkingu od strony al. Śląskiej.

mic

fot. Tomasz Walków

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl