Ludzie kultury

Zdzisław Holuka (zm. 4 listopada 2014)

Artysta plastyk, fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), nestor wrocławskiej fotografii. Zmarł w wieku 85 lat, pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Tadeusz Kosarewicz (zm. 24 listopada 2014)

Autor scenografii do ponad 90 polskich i zagranicznych filmów oraz seriali, w tym do takich dzieł polskiej kinematografii, jak „Ziemia obiecana", „Wielki Szu" czy „Jańcio Wodnik". W latach 50. ukończył wydział budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Zaczynał trochę przez przypadek pracę we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych jako kierownikiem wydziału budowy dekoracji. Brał udział w tworzeniu scenografii do „Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jerzego W. Hasa czy „Salta" Tadeusza Konwickiego. Jako samodzielny scenograf debiutował w filmie „Jutro Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego (1965 r.). Współpracował z Hasem, Krzysztofem Kieślowskim („Personel"), Radosławem Piwowarskim („Yesterday"), Andrzejem Żuławskim „Na srebrnym globie" czy Sylwestrem Chęcińskim („Wielki Szu"). Kluczowym wydarzeniem w karierze Kosarewicza była praca nad scenografią do „Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Otrzymał za nią nagrody na festiwalach w Gdańsku i Belgradzie. W latach 90. tworzył m.in. scenografię do filmów Jana Jakuba Kolskiego: „Jańcio Wodnik" i „Cudowne miejsce". Za ten ostatni film otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni. W 2002 r. pracował nad scenografią do „Zemsty" Andrzeja Wajdy (nominacja do Orła). Współpracował z Waldemarem Krzystkiem przy wszystkich jego filmach. Za scenografię do „Małej Moskwy" (2008) zdobył Orła. Był to ostatni film, do którego przygotował scenografię. Zmarł w wieku 81 lat, pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim (Pole 33).

Józef Hałas (1 stycznia 2015)

Wybitny malarz i nauczyciel akademicki. Urodził się w Nowym Sączu, a malarstwo studiował we Wrocławiu pod okiem Eugeniusza Gepperta i na resztę życia związał się z Wrocławiem. Przez wiele lat również wykładał na ASP, stając się nauczycielem wielu pokoleń malarzy. Wrocławianie na co dzień mogli stykać się z jego twórczością jako autora mozaik, które powstały w latach 60. ub. wieku na budynkach przy Podwalu, oraz witraży z kościoła Świętej Rodziny na Sępolnie. Kilka miesięcy temu – w czerwcu 2014 r. – wystawiono prace Józefa Hałasa w galerii Neon, w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych, w 60. rocznicę uzyskania dyplomu przez tego świetnego artystę. Pokazano wówczas dzieła z całego okresu twórczości prof. Hałasa. Józef Hałas był ubiegłorocznym (2014) laureatem Nagrody Prezydenta Wrocławia, a także, m.in. Nagrody Miasta Wrocławia w 1969 roku i Nagrody Kolegium Rektorów (Wrocław) w roku 1989. Za całokształt twórczości, w roku 2006, otrzymał Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Narodowej. Zmarł w wieku 87 lat, pochowany na Cmentarzu Osobowickim (Pole 79, Aleja zasłużonych).

Magdalena Wawrzczak (zm. 22 stycznia 2015)

Absolwentka Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej PWST, aktorka teatralna i filmowa, solistka Operetki Wrocławskiej i Teatru Muzycznego Capitol w latach 1998-2010, laureatka Złotej Iglicy w 2002 roku. W Teatrze Muzycznym Capitol zagrała kilkanaście ról: Kitty w „Chicago” w reż. Roberta Skolmowskiego, Shirley w „Kiedy kota nie ma” w reż. Andrzeja Gałły, Vixen w „Operze za trzy grosze” w reż. Wojciecha Kościelniaka, a także w „West Side Story” i „Kaju i Gerdzie”. Kinomani pamiętają ją z roli w „Marcowych migdałach” Radosława Piwowarskiego. Zmarła w wieku 44 lat, pochowana na cmentarzu w Tyńcu Małym.

Ryszard Malinowski (zm. 21 lutego 2015)

Wieloletni aktor Teatru Kalambur, odtwórca ważnych ról, niezapomniany Szymek w „Kamieniu na Kamieniu" Wiesława Myśliwskiego czy Batiar w „Piosenkach lwowskiej ulicy". Zmarł w wieku 65 lat, pochowany na Cmentarzu Osobowickim.

Stanisław Stelmaszek (zm. 16 marca 2015)

Jako śpiewak solista Operetki Wrocławskiej przez pół wieku zagrał wiele wspaniałych ról, od spektaklu „Wiktoria i jej huzar" w 1956 roku po „Księżniczkę Czardasza" w 2000 roku. Pochowany na Cmentarzu Osobowickim.

Ewa Czermak (zm. 20 sierpnia 2015)

Wybitna artystka, śpiewaczka operowa, pedagog, od 1988 roku związana z Operą Wrocławską. To właśnie na tej scenie stworzyła swoje niezapomniane kreacje jako Mimi w „Cyganerii", Gilda w „Rigoletcie" czy Leonora w „Trubadurze". Artystka pracowała na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie prowadziła klasę śpiewu solowego. Oprócz muzyki operowej, z powodzeniem uprawiała też muzykę kameralną i oratoryjną. Wokalistka uczestniczyła w wydarzeniach muzycznych w kraju i za granicą - występowała na Festiwalu Mozartowskim w Madrycie, Wratislavii Cantans czy na Letnim Festiwalu Muzycznym w Istambule.

Zgłoś uwagę