wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w CeTA

Mistrz, który inspirował wszystkich, którzy mieli szansę z nim pracować. Dla wielu filmowców na całym świecie jego filmy były ważnym składnikiem w poznawaniu rzemiosła i uczeniu się bardziej wnikliwego przyglądania się rzeczywistości. W Centrum Technologii Audiowizualnych od 28 do 30 czerwca rusza specjalny przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego, a gościem specjalnym będzie Grażyna Szapołowska, która zagrała w obrazie „Bez końca”. Wstęp na przegląd jest bezpłatny.

Reklama

Rok Krzysztofa Kieślowskiego

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego odbywa się w szczególnym momencie, w roku znanego reżysera (w 20. rocznicę jego śmierci), ale też w czasie, gdy coraz częściej o jego dziełach trzeba przypominać albo pokazać je młodemu pokoleniu. Podczas trzech dni widzowie dostaną niepowtarzalną szansę obejrzenia wczesnej twórczości Kieślowskiego, jaka poprzedzała wielkie sukcesy artystyczne, jak choćby cykl „Dekalog” i reprezentującą kino moralnego niepokoju.

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w CeTA

Wykład / Wydarzenie kinowe / Fabularny / Obyczajowy
Termin od 28 czerwca 2016 do 30 czerwca 2016

Miejsce Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)

Zobacz

Personel

W „Personelu” z 1975 roku opowiada o ludziach drugiego planu, czyli personelu technicznym w jednym z teatrów. To kierownik techniczny, krawcy, scenografowie. Pracują na sukces aktorów i przedstawienia, ale pozostają najczęściej nie tylko niezauważani, ale i nie wystarczająco szanowani. W roli głównej Kieślowski obsadził późniejszego reżysera Juliusza Machulskiego.

Blizna

O rok późniejszy film „Blizna” pozostaje wciąż aktualny, bo problem władzy i związanej z nią odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji jest uniwersalny niezależnie od czasów, w jakich żyjemy. Bohaterem jest Stefan Bednarz (Franciszek Pieczka), dyrektor budowy kombinatu w Olecku. Fabryka jest wznoszona na terenie cennym ze względów przyrodniczych, a problemy zaczynają się, kiedy do protestu przystępują okoliczni mieszkańcy, a dyrektor musi być mediatorem w sporach także z robotnikami. W jednej z mniejszych ról występuje Agnieszka Holland.

Spokój

„Spokój” z 1976 roku to klasyczny półkownik, choć przeleżał w magazynie „tylko” cztery lata i został pokazany podczas kluczowego dla polskiej historii lata 1980 roku. Historia mogła istotnie zdenerwować władze, bo oto bohaterem Kieślowski uczynił robotnika Antoniego Gralaka (Jerzy Stuhr), który po wyjściu z więzienia stara się na nowo ułożyć sobie życie bez ludzi, którzy w międzyczasie się od niego odwrócili. Kiedy wreszcie wszystko zmierza ku lepszemu Gralak zostaje podejrzany o kradzież cegieł na budowie.

Amator

„Amator” z 1979 roku, ponownie z Jerzy Stuhrem w roli głównej, to największy ówczesny sukces Kieślowskiego, film, który triumfował w Gdyni, Moskwie, Berlinie i Chicago. Poruszająca historia Filipa Mosza, zaopatrzeniowca w jednym z zakładów, zwykłego męża i ojca ceniącego sobie prywatność, który za sprawą kupna kamery zaczyna najpierw inaczej postrzegać otaczający go świat, a potem przeciwdziałać niesprawiedliwości. Za wszelką cenę.

Gościem specjalnym pokazu będzie Rafał Waltenberger, scenograf.

Bez końca

„Bez końca” z 1984 roku jest zaskakującym krajobrazem po bitwie. Oto zmarły Antoni Zyro (Jerzy Radziwiłowicz) wraca do swojego dawnego środowiska. Niewidziany przez innych podgląda ich i próbuje rozwikłać ich problemy. Ale nie przyniesie ukojenia żonie Urszuli (Grażyna Szapołowska), która za nim bardzo tęskni.

Gościem specjalnym pokazu "Bez końca" będzie Grażyna Szapołowska.

Przypadek

Wreszcie „Przypadek”, który oczarował filmowców na całym świecie (choć nagrodzono go tylko w Moskwie i Gdyni), doczekał się nieudanej, a jakże, hollywoodzkiej wersji („Sliding Doors” z Gwyneth Paltrow) i choć wyprodukowany w 1981 roku premierę miał dopiero w 1987. Historia Witka (Bogusław Linda) została podzielona na trzy opowieści. Każda zaczyna się w ten sam sposób. Zbuntowany chłopak z przewieszoną torbą ucieka służbie ochrony kolei i goni uciekający pociąg. W pierwszej części udaje mu się wsiąść i w pociągu spotyka Wernera (Tadeusz Łomnicki), starego komunistę ukaranego za swoje przekonania, ale nie tracącego wiary. Za sprawą Wernera zaczyna robić karierę wśród aktywistów. W drugiej części od skoku powstrzymuje go funkcjonariusz SOK. Trafia na przymusowe roboty, gdzie poznaje człowieka, dzięki któremu przyjmuje chrzest, zaczyna działać w opozycji. W trzeciej nie udaje mu się wsiąść, ale spotyka koleżankę, z którą zakłada rodzinę i zaczyna karierę naukową stroniąc od wyrażania poglądów i nie angażując się politycznie. Jednak zmieniająca się sytuacja sprawi, że i on będzie musiał stawić czoło twardej rzeczywistości.   

Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 17.00. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę na portierni CeTA (ul. Wystawowa 1, Wrocław).

Grafik seansów:

28.06. – „Personel”, „Blizna”

29.06. – „Spokój”, „Amator”

30.06. – „Bez końca”, „Przypadek”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl