wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Inauguracja obchodów półwiecza Orędzia biskupów

We wrocławskim ratuszu zainaugurowano obchody 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Wystawy, koncerty i sympozja upamiętnią szczególnie kard. Bolesława Kominka, jednego z inicjatorów listu. Zapisano w nim sławne zdanie: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Reklama

W tym roku przypada 50. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. List napisany przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego Bolesława Kominka i podpisany przez 34 biskupów, w tym m.in. Karola Wojtyłę, uznaje się za ważny etap powojennego pojednania polsko-niemieckiego. Z tej okazji władze Wrocławia we współpracy z Archidiecezją Wrocławską przygotowują program obchodów rocznicowych. Projekt koordynuje Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, który od 2008 roku promuje polski dorobek historyczny i kulturowy stworzony po II wojnie światowej. – Chcemy uczcić nie tylko Kominka, ale Wrocław, Polskę i Europę wolną i pojednaną, oraz to co to pojednanie dało – powiedział ks. prof. Jan Krucina, który przez 15 lat był sekretarzem kardynała Kominka.

– Dorobek kardynała Kominka stawia go w poczet najwybitniejszych postaci powojennej Europy – tak o autorze Orędzia powiedziała Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia podczas inauguracji obchodów.W ramach jubileuszu zaplanowane są dwie międzynarodowe wystawy, okolicznościowa publikacja, koncerty i sympozja naukowe.

Publikacja rocznicowa będzie miała premierę w Parlamencie Europejskim jeszcze przed wakacjami. Opracowanie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” powstało we współpracy z europosłami Kazimierzem Ujazdowskim i Janem Olbrychtem. – Chcemy z opowieścią o porozumieniu wyjść w przestrzeń międzynarodową – tak podsumowuje współpracę z posłami Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość".

Pierwsza wystawa „Pojednanie/Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.” opowiada o trudnym procesie powojennego pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami. Pojawi się we Wrocławiu i w Berlinie 18 listopada br. – dokładnie w 50. rocznicę podpisania listu. Wystawa do listopada 2016 roku będzie także podróżować po innych miastach Polski i Niemiec.

Kolejna wystawa „Kardynał Kominek: nieznany Ojciec Europy. W stronę pojednania narodów Europy” zostanie otwarta tej jesieni w Watykanie. Będzie prezentować sylwetkę hierarchy jako męża stanu. Jak zaznaczają organizatorzy, wrocławski kardynał jako jeden z pierwszych wierzył w drogę Polski ku Europie poprzez pojednanie.

Oprócz wystaw w programie obchodów znalazły się też projekty skierowane do młodzieży. Jednym z nich jest konferencja „Bolesław Kominek Youth European Forum”, przygotowana przez Fundację Młoda Rzeczpospolita. – Cieszę się, że wiele miejsca w obchodach jest poświęconych wydarzeniom kierowanym do młodym – podkreśliła Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia. – Spuściznę tego wielkiego wrocławianina powinno poznać szczególnie młode pokolenie – dodała.

Ponadto w ramach obchodów rocznicy odbędzie się Międzynarodowe Seminarium POLSKA – NIEMCY – UKRAINA poświęcone tematowi pojednania. Oba wydarzenia będą miały miejsce we Wrocławiu w listopadzie 2015 oraz w Brukseli latem br.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące 50. rocznicy orędzia biskupów są umieszone na nowo powstałej stronie www.1965-2015.eu. Są tam dostępne materiały historyczne, archiwalne oraz aktualności.

współpraca Anna Malta

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl