wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Doradzą, jak odżywiać za chude dziecko

Maluch waży zbyt mało jak na swój wiek, nastoletnia córka cierpi na anoreksję lub bulimię, inne dziecko po prostu nie może jeść z powodu choroby – z tymi problemami rodzice z dziećmi mogą się zgłosić do specjalisty w poradni leczenia niedożywienia.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Koszarowej ruszyła w lutym poradnia dla niedożywionych dzieci i młodzieży. To pierwsza i jedyna w kraju tego typu poradnia dla chorych niedożywionych. Dwa dni w miesiącu w poradni dyżur pełni pediatra. Dzieci z terenu Dolnego Śląska (do 18 roku życia) są przyjmowane bez skierowania, ale po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

- Gdy w listopadzie 2012 ruszył program profilaktyki, diagnostyki i leczenia niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu Dolnego Śląska, odbieraliśmy bardzo dużo telefonów o zaniepokojonych matek poszukujących pomocy dla dzieci, które borykają się z tym problemem – mówi dr n.med. Anna Zmarzły, kierownik Poradni Żywienia Klinicznego w szpitalu przy ul. Koszarowej. Dlatego program został rozszerzony. 

Z kim do specjalisty żywienia?

Do poradni telefonują matki dzieci, które mają zaburzenia odżywiania związane z anoreksją, bulimią, ale też ortoreksją (czyli namiętne stosowanie jednej rzekomo prawidłowej diety) lub permareksją (czyli permanentne odchudzanie się).

Druga grupa pacjentów nowej poradni to dzieci niejadki. Trzecia to dzieci z różnymi chorobami przewodu pokarmowego. Ostatnia grupa, największa, to dzieci z wrodzonymi wadami i dziecięcym porażeniem mózgowym, które mają trudności z przełykaniem albo nie przełykają jedzenia.

Chudy, nie znaczy niedożywiony

Nie zawsze problem, z którym zgłaszają się rodzice z pociechami, wymaga pomocy lekarskiej.  – Niektóre dzieci, które przywożą rodzice, są faktycznie bardzo szczupłe i mają niską wagę, ale w trakcie wizyty okazuje się, że wszyscy w rodzinie są chudzi i drobnej budowy. I taka po prostu jest uroda dziecka – opowiada dr Anna Zmarzły. Okazuje się, że w przypadku dzieci problemy medyczne są dużo mniejsze niż u dorosłych.

Konsultacja specjalistyczna w ramach poradni dotyczy tylko żywienia, nie obejmuje pełnej diagnostyki. – Możemy podpowiedzieć rodzicom jak odżywiać dziecko, pobieramy też krew i wykonujemy podstawowe badania antropometryczne – zwraca uwagę dr Anna Zmarzły.

Rejestrować dziecko można pod nr tel. 71 395 76 20, codziennie w godz. 8-10.

Program leczenia niedożywienia jest finansowany przez samorząd województwa. Na 3-letni projekt samorząd przeznaczył łącznie 700 tys. zł.

Eliza Głowicka

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl