wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Warunek sukcesu: Współpraca biznesu i nauki

Prawie dwieście osób, naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu i samorządów lokalnych wzięło udział w spotkaniu we Wrocławskim Centrum Badań EIT +. Debaty, połączone ze zwiedzaniem kampusu na Praczach Odrzańskich zajmowanego przez EIT +, zorganizowała „Gazeta Wyborcza” w ramach akcji „Innowacje w Polsce”.

- Cieszę się, że dyskusję o innowacji w kontekście ogólnopolskim rozpoczynamy właśnie we Wrocławiu – przyznał Wojciech Pelowski, redaktor naczelny wrocławskiej „GW” witając gości.

O samym WCB EIT+ opowiadał prof. Jerzy Langer, jego prezes. Mówiąc o szansach na rozwój Polski w oparciu o naukę wskazał m.in. na prawie dwa mln studentów. – Co dziesiąty student w Europie to Polak. To nadzwyczajny potencjał – podkreślał.

Grzegorz Piechota z „Gazety Wyborczej” opowiadał o wrażeniach z Doliny Krzemowej, gdzie swoje siedziby mają koncerny wykorzystujące nowoczesne technologie. Wymienił kilkanaście rozwiązań, których wprowadzenie przyniosło sukces firmom i naukowcom pracującym w Dolinie Krzemowej.

Podczas debaty zatytułowanej „Jak sprawić, żeby polscy przedsiębiorcy woleli tworzyć własne innowacje, niż kupować zagraniczne” pierwszy głos zabrał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

- Musimy postawić na edukację i na współpracę ze środowiskiem akademickim, które jest dobrem Wrocławia – mówił prezydent Wrocławia.

Zawodowcy z EIT+

Zwrócił uwagę, że we Wrocławiu jest już doskonałe miejsce i zawodowa drużyna osób zaangażowanych w promocję i realizację współpracy nauki i biznesu. – To miejsce to EIT + - mówił Rafał Dutkiewicz.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, za warunek udanego melanżu przedsiębiorców i uczonych zmianę nawyków. – Należy doprowadzić do współpracy instytucji, uczelni, firm, instytucji publicznych, które posługują się różną logiką. Logika biznesu polega na szybkim zarobku, logika uczelni to działanie bez ryzyka, bez pośpiechu – mówiła szefowa resortu nauki.

Natomiast Iwona Wendel z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przekonywała, że biznes także powinien angażować się w finansowanie innowacyjnych projektów badawczych. Część pieniędzy na takie przedsięwzięcia może pochodzić z kasy Unii Europejskiej.

Magdalena Burnat-Mikosz z firmy Deloitte także wspomniała o dotacjach unijnych dla przedsiębiorców współpracujących z instytucjami naukowymi. Zwróciła jednak uwagę, że to właśnie pieniądze, a nie potrzeba, ani sposób zarządzania firmami są głównym motywatorem przedsiębiorców do współdziałania z uczonymi.

Partnerami akcji "Innowacje w Polsce" są Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Wrocławski Park Technologiczny.

w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl