wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mieszkania we Wrocławiu nawet o 30 proc. tańsze
SM Wrocław-Południe źródło: organizatorzy
SM Wrocław-Południe

Nawet 2 tys. nowych mieszkań w ciągu najbliższych trzech lat, w cenach do 30 proc. niższych od obecnych cen rynkowych – tyle może wybudować pięć wrocławskich spółdzielni. Taką możliwość otwiera Narodowy Program Mieszkaniowy.

Reklama

Pięć wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych:  Wrocław-Południe, Piast, Osada, Stoczniowiec oraz Energoprem zgłosiło chęć uczestniczenia w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Dzięki temu, w ciągu trzech lat we Wrocławiu może powstać nawet 2 tys. nowych mieszkań, m.in. na Krzykach, Kuźnikach, Lipie Piotrowskiej oraz Stabłowicach.

– Szacujemy, że koszt 1 mkw. wyniesie średnio ok. 4,5 tys. zł – twierdzi Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Tak budujemy już dzisiaj, mimo jeszcze ograniczonych możliwości. Liczymy na to, że Narodowy Program Mieszkaniowy usprawni proces inwestycyjny i pozwoli, by spółdzielnie budowały więcej, w tym również mieszkań lokatorskich z własnym wkładem na poziomie 30 proc. wartości. Przełoży się to na większą dostępność tańszych mieszkań we Wrocławiu, a jednocześnie w nowoczesnym standardzie.

Dla porównania: średnia cena 1 mkw. na wrocławskim rynku mieszkaniowym wynosi obecnie, według danych NBP, ponad 6,1 tys. zł.

Co istotne, nowe mieszkania wrocławskich spółdzielni mają powstać na działkach przewidzianych do zabudowy, już uzbrojonych i dobrze skomunikowanych.

– Infrastruktura jest gotowa i nie wymaga  dodatkowych inwestycji – uważa Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe. – Dla  mieszkańców na pewno będzie się liczyło to, że na terenach spółdzielni mieszkaniowych gęstość zabudowy planowana jest tak, by nie ograniczać dostępu do światła i przestrzeni. Dbamy też o inne kwestie bezpośrednio wpływające na jakość życia w mieście m.in. o ogólnodostępne tereny zielone i rekreacyjne, place zabaw czy domy kultury.

Narodowy Program Mieszkaniowy 

Narodowy Program Mieszkaniowy został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 roku i zakłada m.in. wprowadzenie zmian usprawniających proces budowlany. Do najważniejszych celów programu należy zwiększenie dostępności mieszkań w Polsce.

Obecnie na 1 tys. mieszkańców przypadają w Polsce 363 mieszkania. Zgodnie z założeniami programu, do 2030 r. liczba mieszkań powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, tj. 435 na 1 tys. osób. To oznacza, że w ciągu najbliższych 17 lat w Polsce trzeba wybudować łącznie ok. 2,5 mln nowych mieszkań.

Potencjał pięciu wrocławski spółdzielni mieszkaniowych:

  • Liczba budynków mieszkalnych: 233 szt.
  • Liczba mieszkań: 20 694 lokali
  • Powierzchnia mieszkań: 1.058.680 m2
  • Liczba mieszkańców: 57 tys. osób

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl