Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Co da oznakowanie naszego roweru
W 2021 roku skradziono w Polsce ponad 13,5 tysiąca rowerów. Akcja znakowania jednośladów prowadzona jest w ramach programu prewencyjnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu „Twój rower – Twoja własność”.
Na każdy zostanie naklejona specjalna nalepka, na której znajduje się hasło programu, unikatowy numer roweru oraz logo policji.
Po oznakowaniu wpis trafi do policyjnej bazy. W przypadku, gdy policja odnajdzie skradziony i oznakowany rower, odnalezienie jego właściciela będzie prostsze.
Złodziej ocenia rower i ocenia ryzyko. Gdy widzi, że rower jest znakowany, tzn. ma specjalną nalepkę, to najpewniej nie zdecyduje się na kradzież, gdyż taki jednoślad możemy bardzo łatwo sprawdzić i powiązać z prawdziwym właścicielem.mł. asp. Łukasz Raczkowski z Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu
Znakowanie rowerów. Jak to wygląda?
- Osoby, które chcą oznakować swój rower powinny zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dowód zakupu roweru.
- Na miejscu trzeba wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy i oddać na kilka minut pojazd w ręce funkcjonariusza, aby mógł go oznakować.
- Do każdego roweru zostanie przyporządkowany numer identyfikacyjny - wraz z danymi z formularza trafi do policyjnej bazy danych.
- Cykliści dostaną również dokument potwierdzający tożsamość roweru oraz dane właściciela.
Jak przygotować rower do oznakowania
Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Każdy jednoślad musi być widoczny i sprawny.
Rower powinien być odpowiednio wyposażony:
- z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
- z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
- w co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
Jak przygotować rower do bezpiecznej jazdy
Podczas wydarzenia policjanci będą rozdawać odblaskowe opaski, a dzieciom i osobom starszym - kamizelki.
Każdy rowerzysta powinien wyposażyć swój rower nie tylko w przednie i tylne światła, ale również w odblaski, które mogą być zamontowane na ramie, przy kierownicy, a także w okolicy kół. Dodatkowo, bez względu na wiek, każdy cyklista powinien nosić kask, który chroni go przed urazami w wyniku wypadku. Wskazana jest również kamizelka odblaskowa, zwłaszcza u tych osób, które jeżdżą po zmroku lub wcześnie rano.mł. asp. Łukasz Raczkowski
Cele programu:
- uświadomienie społeczeństwu zagrożeń dotyczących kradzieży rowerów oraz wskazanie sposobów zapobiegania tym zjawiskom
- usystematyzowanie znakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania, kodu znakowania, oraz zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych
- ułatwienie ujawnienia skradzionych rowerów oraz zatrzymanie sprawców ich kradzieży
- identyfikacja właścicieli w przypadku odzyskania roweru
- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów