Zmarła Monika Jaworska, redaktor naczelna Radia RAM

W grudniu 2000 roku poprowadziła (wspólnie z Wojciechem Lorenzem) pierwszą audycję w nowym wówczas Radiu RAM, przez lata prowadziła audycję „Dzień dobry we Wrocławiu”, potem została redaktor naczelną anteny 89,8 FM, jednej z najchętniej słuchanych we Wrocławiu. Odeszła po ciężkiej chorobie. Pogrzeb odbędzie się 8 stycznia w Krośnie Odrzańskim.

  • Monika Jaworska/fot. RAM, za stroną Radia RAM


„Dawno temu we Wrocławiu leniwa dziewczyna po filologii polskiej została poproszona przez ciężarną koleżankę o zastępstwo – w charakterze tzw. dyżuranta przy porannej audycji. Stacja nazywała się Program Miejski Radia Wrocław (co było naszą zmorą zanim w 2000 roku zmieniliśmy się w RAM radio-aktywne-miasto). Wyłącznie dlatego, że asertywność nie jest moją mocną stroną (cholera jasna do dziś) – zgodziłam się wstawać po 4 rano, by jeździć tramwajami na odległą Karkonoską 10” – tak Monika Jaworska pisała o sobie w tzw. wizytówce blisko dekadę temu. Jej audycja „Dzień dobry we Wrocławiu” (rozpoczynająca się zawsze o 6 rano) i charakterystyczny głos prowadzącej na lata pozostaną w pamięci słuchaczy RAM-u. 

Monika Jaworska kochała Elvisa Presleya i śpiewających aktorów. Co roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej wręczała Nagrodę Radia RAM. Jesienią ubiegłego roku, na 75-lecie Radia Wrocław, otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Koledzy z Radia RAM pożegnali ją słowami: „Była zawsze na bieżąco ze sprawami Wrocławia, ale wymarzyła sobie by prowadzone przez nią radio pozostawało apolityczne. Udało jej się w tej niemodnej idei wytrwać. Zbudowała stację poświęconą miastu, kulturze, z oknem na Dolny Śląsk i świat. Otwartą i uśmiechniętą. Taką, jak ona sama”.

W hallu Radia RAM przy alei Karkonoskiej 10 wystawiono księgę kondolencyjną, do której można się wpisać 5.01 i 6.01 do północy; 7.01 do godz. 16.00, 8.01 do północy; 9.01 do godz. 16.00; 10-16.01 codziennie do północy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Krośnie Odrzańskim w sobotę, 8 stycznia, od godziny 15.00.

Rodzinie, Przyjaciołom i Współpracownikom Moniki Jaworskiej składamy wyrazy najglębszego współczucia
 – redakcja portalu www.wroclaw.plZgłoś uwagę