wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław nie marnuje także na cmentarzach. Nie wyrzucaj, skorzystaj z regałów zero waste
Regał zero waste na Cmentarzu Grabiszyńskim Zarząd Cmentarz Komunalnych
Regał zero waste na Cmentarzu Grabiszyńskim

Wszystkich Świętych coraz bliżej. Przypominamy, że na największych wrocławskich cmentarzach: Osobowickim, Grabiszyńskim i Kiełczowskim odwiedzający bliskich mogą skorzystać z regałów zero waste. Znajdują się one przy bramach wejściowych. Można zostawić tu np. znicze czy osłony, z których sami już nie korzystamy, ale wciąż mogą skorzystać inni.

Reklama

Na cmentarzach generowana jest co roku ogromna ilość odpadów – szczególnie podczas świąt.

Dlatego miasto zachęca, aby ograniczać użycie ozdób, szczególnie z plastiku. W specjalnie oznaczonych miejscach można zostawić m.in. znicze, osłonki do zniczy czy baterie.

Regały to nie śmietniki – zostaw wyłącznie rzeczy, które można użyć

– Każdy, kto opuszcza teren cmentarza, może zostawić na regale rzeczy gotowe do użycia. Chodzi o to, by korzystać z już wytworzonych produktów – podkreśla Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

– Jednocześnie puste, wypalone wkłady do zniczy wyrzucajmy do kontenerów. Regały zero waste to miejsce na rzeczy, które można ponownie wykorzystać, a nie kolejne śmietniki. Ograniczenie produkcji odpadów to jedno z naszych największych wyzwań względem środowiska – dodaje Kluszycka.

Pamiętajmy o segregacji a np. liście wrzućmy do specjalnego worka

Przedmioty zniszczone czy z innych powodów niezdatne do użycia wyrzućmy, ale pamiętajmy wówczas o segregacji odpadów. Na terenie największych cmentarzy, np. na Grabiszynie czy Osobowicach przy wejściu (na portierni – przyp. red.) można także odebrać specjalne brązowe worki, do których wrzucimy liście czy gałązki.

Wrocławskie cmentarze – jak co roku w okresie Wszystkich Świętych – będą także częściej odwiedzane przez firmy odpowiadające za wywóz odpadów

– Zwiększamy częstotliwość odbioru odpadów na wszystkich cmentarzach, które obsługujemy. Dodatkowo staramy się robić to w nocy, by nie tworzyć utrudnień dla mieszkańców – mówi  Aleksandra Brzoza, z-ca dyrektora ds. rozwoju usług komunalnych WPO Alba S.A.

Zarząd Zieleni Miejskiej dba o teren wokół nekropoli w parkach i zwiększa częstotliwość sprzątania

Kilka wrocławskich nekropolii znajduje się na terenie parków. Zarząd Zieleni Miejskiej dba o porządek i – w okresie Wszystkich Świętych – zwiększa częstotliwość opróżniania przycmentarnych koszy.

Dodatkowo na 1 listopada pomagamy przygotować tymczasowy parking na terenie szkoły oficerskiej, który obsługuje Cmentarz Osobowicki. Apelujemy także, by nie parkować na terenach zieleni i nie rozjeżdżać ich szukając miejsc przy cmentarzu
Marek Szempliński z ZZM we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl