wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław pielęgnuje drzewa i wycina jemiołę [WIDEO]
Usuwanie jemioły w parku Południowym we Wrocławiu Fot. Wrocław TV
Usuwanie jemioły w parku Południowym we Wrocławiu

Jak co roku, Zarząd Zieleni Miejskiej usuwa jemiołę przy okazji pielęgnacji wrocławskich drzew. W sumie w ciągu 12 miesięcy przeprowadza się zazwyczaj od 3 do 4 tysięcy takich pielęgnacji. W pierwszej połowie lutego jemioła była usuwana w parku Południowym.

Reklama

– Drzewa pielęgnujemy przez cały rok. Podchodzimy do tego kompleksowo, usuwanie jemioły to bardzo ważny etap, który jednak jest częścią ogólnych prac pielęgnacyjnych, tak żeby drzewostan w mieście mógł być w jak najlepszej kondycji i jak najdłużej cieszyć swoim urokiem oczy wrocławian – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

– Jemioła to ciepłolubny półpasożyt, który bardzo osłabia drzewa. Pobierając składniki odżywcze i wodę wysusza swojego żywiciela, który systematycznie usycha. Dodatkowo usuwamy również dużo posuszu oraz dokonujemy cięć sanitarnych – dodaje Anatoly Pastukhov, arborysta.

Zabiegi pielęgnacyjne dla kilku tys. drzew rocznie

Jemioła jest półpasożytniczą rośliną, która pobiera wodę i składniki odżywcze od drzewa, na którym rośnie, przez co znacząco je osłabia. Samo jej usuwanie nie rozwiązuje problemu, zwłaszcza jeśli w okolicy pozostają inne drzewa, które obrasta. Dlatego pielęgnacja drzew, gdzie pojawiła się jemioła, musi być wykonywana cyklicznie.

– W razie stwierdzenia takich zagrożeń, jak suche gałęzie na drzewach rosnących przy ulicach lub ścieżkach, nadmiernie rozrośnięta jemioła czy wady w budowie korony, podejmujemy odpowiednie działania, aby usunąć te nieprawidłowości. Priorytet mają szczególnie cenne, choć osłabione, okazy oraz drzewa, które bez podjęcia działań mogłyby stwarzać zagrożenie dla ludzi lub mienia – dodaje Marek Szempliński.

 W ciągu roku we Wrocławiu pielęgnacji poddanych jest kilka tysięcy drzew, fot. Wrocław TV W ciągu roku we Wrocławiu pielęgnacji poddanych jest kilka tysięcy drzew, fot. Wrocław TV

Ważne nowe nasadzenia we Wrocławiu

Ważnym czynnikiem walki z jemiołą jest również odmładzanie drzewostanu w mieście poprzez sukcesywne nasadzenia, co ZZM realizuje w ramach działań własnych.

– Nie możemy również zapomnieć, że jemioła jest także źródłem pożywienia dla ptaków, szczególnie zimą, a jej pojedyncze stanowiska na drzewie w dobrej kondycji nie są w stanie mu zaszkodzić – kończy Szempliński.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl