Link do strony www.wroclaw.pl

  Co zrobić ze świątecznymi odpadami?

  Stara choinka, zniszczone bombki oraz łańcuchy czy niedziałające lampki – po świętach często się z tym spotykamy. Podpowiadamy, co zrobić ze świątecznymi odpadami. Do jakich kubłów je wyrzucać oraz gdzie można przywieźć?

  Wbrew pozorom szklanych bombek nie wrzucamy do pojemników na szkło Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
  Wbrew pozorom szklanych bombek nie wrzucamy do pojemników na szkło

  – Najważniejsze żebyśmy pamiętali, że jeżeli my czegoś nie potrzebujemy, to podzielmy się tym z innymi. Wyrzucanie powinno być ostatecznością – podkreśla Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

  Jeżeli jednak stan naszej choinki czy ozdób nie pozwala na dalsze użytkowanie, mamy kilka opcji. Świąteczne odpady możemy m.in. przywieźć na któryś z wrocławskich PSZOK-ów (przy ul. Michalczyka oraz Janowskiej), skorzystać z SZOPa lub wyrzucić do pojemników znajdujących się pod domem.

  Czytaj także: Zostało nam jedzenie po świętach - co z nim zrobić?

  Bombki, łańcuchy, lampki – jakie pojemniki?

  Bombki należy wyrzucać do tworzyw sztucznych (żółte pojemniki). Jedynie szklane bombki możemy wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane. Do zielonych pojemników na szkło wrzucamy bowiem tylko szkło opakowaniowe, czyli np. po kosmetykach czy żywności.

  Bombki do tworzyw sztucznych lub - w przypadku szklanych - do odpadów zmieszanych, fot. www.wroclaw.pl Bombki do tworzyw sztucznych lub - w przypadku szklanych - do odpadów zmieszanych, fot. www.wroclaw.pl

  Inne choinkowe ozdoby, np. łańcuchy wrzucamy również do pojemnika na tworzywa sztuczne. Światełka, lampki to elektroodpady, więc powinniśmy je albo wyrzucić do SZOP-a albo przywieźć do PSZOK-a. Można je również zostawić w sklepach, które przyjmują takie odpady.

  Elektroodpady zostawiamy w SZOP-ie lub w PSZOK-u, fot. www.wroclaw.pl Elektroodpady zostawiamy w SZOP-ie lub w PSZOK-u, fot. www.wroclaw.pl

  Mapa podstawień SZOP-a

  Żywą choinkę zasadź w ogrodzie lub oddaj

  W przypadku choinek podstawową kwestią jest to, czy jest ona żywa czy sztuczna. W przypadku żywych choinek spróbujmy o drzewko zadbać i zasadzić je po świętach w ogródku - u siebie lub u znajomych.

  – Bardzo ważną informacją jest to czy dana choinka jest szkółkowana, czyli czy ma dużo korzeni, które pozwolą jej przyjąć się w ogrodzie. Drzewko powinniśmy jak najkrócej trzymać w domu i na pewno nie przy kominku czy kaloryferze. Żywą choinkę najlepiej zaraz po świętach postawić w chłodnym miejscu, np. na balkonie lub od razu zasadzić w ogrodzie – mówi Monika Pec-Święcicka, z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

  Nie zaleca się sadzenia choinek na terenach publicznych. Należy to robić wyłącznie w prywatnych ogródkach, najlepiej z ukorzeniaczem oraz hydrożelem, czyli wspomagaczami. Wówczas pod odpowiednią opieką, z regularnym podlewaniem drzewko powinno się przyjąć i zdobić naszą zieloną przestrzeń. Jeżeli nie mamy ogrodu, możemy też spróbować oddać choinkę, np. z wykorzystaniem mediów społecznościowych.

  A gdzie wyrzucić choinkę?

  Jeżeli jednak żywa choinka nie nadaje się do dalszego użytku, np. nie ma korzeni, wystawmy ją na dzień odbioru bioodpadów (brązowe pojemniki) lub przywieźmy do PSZOK-a. W przypadku starych, zniszczonych choinek sztucznych możemy wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane (jeżeli choinka jest mała) lub również powinniśmy odwiedzić PSZOK (duże drzewka).

  Sztuczną choinkę przywieźmy do PSZOK-a lub (jeżeli jest mała) możemy wrzucić do odpadów zmieszanych, fot. www.wroclaw.pl Sztuczną choinkę przywieźmy do PSZOK-a lub (jeżeli jest mała) możemy wrzucić do odpadów zmieszanych, fot. www.wroclaw.pl

  – Pamiętajmy tylko, że każda choinka powinna być pozbawiona wszelkich ozdób, doniczek, ziemi. Często o tym zapominamy, a należy wyrzucać „gołe” drzewka – dodaje Witkowska.

  PSZOK-i przy ul. Janowskiej i Michalczyka będą zamknięte w Nowy Rok (1 stycznia) oraz 7 i 8 stycznia.

  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook