wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Chcesz pozbyć się choinki? Możesz to zrobić na kilka sposobów
 Sztuczną choinkę przywieźmy do PSZOK-a lub (jeżeli jest mała) możemy wrzucić do odpadów zmieszanych. Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Sztuczną choinkę przywieźmy do PSZOK-a lub (jeżeli jest mała) możemy wrzucić do odpadów zmieszanych.

Koniec stycznia to czas, gdy wiele osób zastanawia się co zrobić z choinką. Jeżeli nie musimy, to nie wyrzucajmy, ale jeżeli drzewko nie nadaje się już, by służyło nam na kolejne święta, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Gdzie i jak możemy wyrzucić choinkę?

Reklama

– Najważniejsze żebyśmy pamiętali, że jeżeli my czegoś nie potrzebujemy, to podzielmy się tym z innymi. Wyrzucanie powinno być ostatecznością – podkreśla Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Jeżeli jednak stan naszej choinki czy ozdób nie pozwala na dalsze użytkowanie, mamy kilka opcji. Świąteczne odpady możemy m.in. przywieźć na któryś z wrocławskich PSZOK-ów (przy ul. Michalczyka oraz Janowskiej), skorzystać z SZOP-a lub wyrzucić do pojemników znajdujących się pod domem.

Żywą choinkę zasadź w ogrodzie lub oddaj

W przypadku choinek podstawową kwestią jest to, czy jest ona żywa czy sztuczna. W przypadku żywych choinek spróbujmy o drzewko zadbać i zasadzić je po świętach w ogródku – u siebie lub u znajomych.

– Bardzo ważną informacją jest to, czy dana choinka jest szkółkowana, czyli czy ma dużo korzeni, które pozwolą jej przyjąć się w ogrodzie – mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Nie zaleca się sadzenia choinek na terenach publicznych. Należy to robić wyłącznie w prywatnych ogródkach, najlepiej z ukorzeniaczem oraz hydrożelem, czyli wspomagaczami. Wówczas pod odpowiednią opieką, z regularnym podlewaniem drzewko powinno się przyjąć i zdobić naszą zieloną przestrzeń. Jeżeli nie mamy ogrodu, możemy też spróbować oddać choinkę, np. z wykorzystaniem mediów społecznościowych.

A gdzie wyrzucić choinkę?

Jeżeli jednak żywa choinka nie nadaje się do dalszego użytku, np. nie ma korzeni, wystawmy ją na dzień odbioru bioodpadów (brązowe pojemniki) lub przywieźmy do PSZOK-u. Harmonogram wywozu odpadów znajdziemy na stronie Ekosystemu.

– To bardzo ważne, żeby nie tworzyć koło pojemników na odpady stosów choinek, które leżą np. przez tydzień, bo wyrzuciliśmy drzewko chwilę po odbiorze bioodpadów – wyjaśnia Witkowska.

W przypadku starych, zniszczonych choinek sztucznych możemy wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane (jeżeli choinka jest mała) lub również powinniśmy odwiedzić PSZOK (duże drzewka).

– Pamiętajmy tylko, że każda choinka powinna być pozbawiona wszelkich ozdób, doniczek, ziemi. Często o tym zapominamy, a należy wyrzucać „gołe” drzewka – dodaje Dorota Witkowska.

PSZOK przy ul. Janowskiej otwarty w trzy soboty lutego

 Wbrew pozorom szklanych bombek nie wrzucamy do pojemników na szkło, fot. Redakcja www.wroclaw.pl Wbrew pozorom szklanych bombek nie wrzucamy do pojemników na szkło, fot. www.wroclaw.pl

Bombki, łańcuchy, lampki – jakie pojemniki?

Bombki należy wyrzucać do tworzyw sztucznych (żółte pojemniki). Jedynie szklane bombki możemy wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane. Do zielonych pojemników na szkło wrzucamy bowiem tylko szkło opakowaniowe, czyli np. po kosmetykach czy żywności.

Bombki do tworzyw sztucznych lub - w przypadku szklanych - do odpadów zmieszanych, fot. www.wroclaw.pl Bombki do tworzyw sztucznych lub – w przypadku szklanych – do odpadów zmieszanych, fot. www.wroclaw.pl

Inne choinkowe ozdoby, np. łańcuchy, wrzucamy również do pojemnika na tworzywa sztuczne. Światełka, lampki to elektroodpady, więc powinniśmy je albo wyrzucić do SZOP-a albo przywieźć do PSZOK-u. Można je również zostawić w sklepach, które przyjmują takie odpady.

Elektroodpady zostawiamy w SZOP-ie lub w PSZOK-u, fot. www.wroclaw.pl Elektroodpady zostawiamy w SZOP-ie lub w PSZOK-u, fot. www.wroclaw.pl

Mapa podstawień SZOP-a

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl