wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zatruta Odra. Najwyższa Izba Kontroli zapowiada, że sprawdzi działania organów państwa. Przeczytaj szczegóły sprawy
Odra we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Odra we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne

Prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marian Banaś zapowiedział kontrolę w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. – W NIK trwają intensywne prace analityczne, zmierzające do opracowania tematyki kontroli dotyczącej działań państwa w związku z kryzysem ekologicznym na Odrze – napisał w odpowiedzi na wniosek jednej z posłanek opozycji.

Reklama

Deklaracja Mariana Banasia zbiega się ze zbliżającą się datą opublikowania rządowego raportu na temat zatrucia Odry. Ma on zostać przedstawiony 30 września. Do tej pory za bezpośrednią przyczynę zatrucia rzeki podawano zakwit toksycznych tzw. złotych alg, które rozwijają się w zasolonej wodzie.

Zdaniem dr Kamila Konowalika z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przyczyn zakwitów tzw. złotych alg należy szukać w górnym biegu rzeki.

- Pierwszą z możliwości jest zrzut substancji, które zwiększyły zasolenie wody i umożliwiły masowy pojaw „złotych alg” bezpośrednio w Odrze. Inny brany pod uwagę scenariusz to występowanie „złotych alg” w zasolonym zbiorniku, z którego spuszczono wodę do Odry. (…) Dodatkowo w tym roku wysokie temperatury i małe opady mogły przyczynić się do spotęgowania skali zjawiska – powiedział dr Kamil Konowalik (cytat pochodzi ze strony internetowej uczelni).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl