wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla PM10 - komunikat GIOŚ

Prognozowane na dzień 27.11.2019 r. przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje miasta na prawach powiatu: Wrocław i Legnicę oraz powiaty: wrocławski, legnicki, bolesławiecki, lubiński, polkowicki, średzki, wołowski i trzebnicki. Na terenie Wrocławia oraz powiatu średzkiego i na niewielkim obszarze powiatu trzebnickiego prognozy wskazują także na ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10.

Reklama

Na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu, zmianie uległy wartości średniodobowe poziomu informowania i poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, określane dotychczas w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Grupy ludności wrażliwe na przekroczenia zanieczyszczeń

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc) oraz alergicznych chorób skóry i oczu. Osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Możliwość wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych

W przypadku zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym - osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, a osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Środki ostrożności, które należy podjąć

Osoby wrażliwe powinny ograniczyć do minimum czas przebywania, a szczególnie unikać wysiłku fizycznego, na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się unikanie wysiłku fizycznego na wolnym powietrzu i ograniczenie palenia papierosów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl