wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odkrywamy wrocławskie parki: park Południowy – niezwykły podarunek wrocławskiego kupca

Park Południowy na tle innych wrocławskich parków wyróżnia się tym, że został stworzony od podstaw i nie powstał na terenie leśnym. Był osobliwą zapłatą za... kanalizację. Dziś jego niewątpliwą ozdobą jest taras widokowy oraz altana na wzgórzu, wiernie odbudowana po pożarze. Co jeszcze warto tam zobaczyć?

Reklama

Park Południowy ma około 25 hektarów i jest położony między ul. Powstańców Śląskich a ul. Sudecką.

Najłatwiej jest do niego dotrzeć tramwajami i autobusami jadącymi w kierunku Krzyków i Kleciny (np. 7, 17, 113, D – przystanek Krzyki).

Podarunek od kupca Juliusa

Powstał w drugiej połowie XIX w. na terenach podarowanych miastu przez kupca i filantropa Juliusa Schöttlandera. W zamian władze miasta miały przyłączyć teren dzisiejszego Borka do miejskiej sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i gazowej.

Efektem tej transakcji jest piękny zielony teren, który do dziś cieszy mieszkańców Wrocławia.

Poznaj pięć najciekawszych miejsc i obiektów w parku Południowym

Park Południowy. Zabytkowa altana Bendera

Stoi na tzw. Wzgórzu Georga Bendera (od strony ul. A. Waligórskiego) i jest dobrym punktem widokowym, pozwalającym podziwiać panoramę terenu.

Altana spłonęła w 2018 roku, jednak została odbudowana i w 2022 r. ponownie oddana do użytku. Jej współczesna wersja, podobnie jak oryginalna, powstała z drewna modrzewiowego. I jest tak samo znakomitym miejscem do odpoczynku wśród parkowej zieleni.

Park Południowy. Pomnik Fryderyka Chopina

Wykonana z brązu figura zamyślonego kompozytora przypominać ma o związkach Chopina z Wrocławiem. Siedząca postać ma ponad 3 m, a wysokość pomnika z podstawą to 4,5 m. Teren wokół jest otoczony pięknie wypielęgnowanymi klombami, co sprawia, że jest to jedno z miejsc często wybieranych na sesje zdjęciowe.

Jeśli więc szukacie pięknej scenerii do rodzinnej fotografii, koniecznie odwiedźcie park Południowy.

Park Południowy. Taras widokowy Landsberga

Ludwig Landsberg był radcą miejskim i współzałożycielem parku. Pamięć o nim uwieczniono w nazwie tarasu zbudowanego nad parkowym stawem. Rozciąga się z niego piękna panorama parku.

Po obu stronach konstrukcji umieszczono schody prowadzące do wody. To dzięki nim w przeszłości można tam było np. wejść na łódkę i popływać po stawie. Dziś po zbiorniku pływają jedynie ptaki wodne, będące także dużą atrakcją tego miejsca.

Galeria zdjęć

Park Południowy. Urokliwe mostki

Na przeciwległym końcu stawu, bliżej wejścia od ul. Powstańców Śląskich, można przejść żelaznym mostkiem z ozdobną balustradą. Drugi, murowany, znajduje się we wschodniej części parku, od strony ul. Sudeckiej.

Oba mostki łączy bardzo przyjemna trasa spacerowa. Przekonajcie się sami!

Park Południowy. Place zabaw i miejsca rekreacji

Park Południowy oferuje najmłodszym atrakcje na dwóch placach zabaw, dla dzieci mniejszych oraz nieco starszych. Oferta dla dorosłych to m.in. piękne alejki idealne na spacer oraz do biegania, a także przestronne polany i miejsce przystosowane do gry w bule.

Wielbicieli roślin urzekną natomiast nie tylko piękne drzewa, ale również ogród bylinowy od strony ul. Waligórskiego. W parku znajduje się także restauracja, która istnieje od ponad 20 lat, drobne przekąski napoje dostępne są też w gastrowózkach.

Tekst: Emilia Iwanicka-Pałka

Fot. Tomasz Hołod, Oleksandr Poliakovsky

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl