wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowy, wrocławski „Central Park” coraz bliżej. Ruszają pierwsze prace (WIZUALIZACJE)

Park Mieszczański, czyli nowy centralny park Wrocławia, już bliżej niż dalej? Miasto właśnie rusza z pierwszymi pracami na Kępie Mieszczańskiej. Na początek przystosowanie powojskowego terenu na potrzeby założenia tam parku. Zobaczcie wizualizacje i przeczytajcie więcej o tej ważnej zielonej inwestycji we Wrocławiu!

Reklama

– Ruszamy z pierwszymi pracami na Kępie Mieszczańskiej, gdzie ma powstać park, zgodnie z wybranymi we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim projektami z lat 2020-2021 – napisał na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Najpierw oczyszczenie gleby na dawnym terenie wojskowym

Na powojskowym terenie konieczne jest oczyszczenie gleby z zanieczyszczeń. Bioremediacja, bo tak nazywa się ten proces, zostanie wykonana poprzez wlanie biopreparatu zawierającego mikroorganizmy do niewielkich otworów nawierconych na powierzchni terenu.

– Grzyby i bakterie poprzez wiązanie i przekształcanie zanieczyszczeń doprowadzą do obniżenia ich stężeń w glebie. Dzięki temu będzie można bezpiecznie zbudować w tym miejscu park – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Obecnie trwa przetarg na bioremediację terenu oraz przygotowywana jest dokumentacja projektowa.

Park Mieszczański wybrany w WBO. Zobaczcie wizualizacje!

Pierwszy etap parku wrocławianie wybrali w głosowaniu WBO 2020. Projekt nr 1 zdobył 3 892 głosy. Drugi etap to WBO 2021, projekt nr 1, który zdobył 2981 głosów. Koszt realizacji każdego z nich to ok. 2 mln złotych.

Zobaczcie poglądowe wizualizacje, jak pięknie może wkrótce prezentować się nowy wrocławski park! Powstały one podczas tworzenia koncepcji parku. Ostateczny wygląd może się nieco różnić i będzie zależeć od finalnego projektu oraz elementów wybranych do realizacji w pierwszym etapie.

Galeria zdjęć

Park Mieszczański: koncepcja opracowana z mieszkańcami

Miasto w 2020 r. – we współpracy z mieszkańcami – opracowało koncepcję parku na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych: m.in. zazielenienia terenu oraz dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.

Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.

– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – mówiła Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych, prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.

– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds. inwestycji w ZZM.

O parku Mieszczańskim - 4 hektary zieleni

Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji (obok zespołu szkolno-przedszkolnego dla 1200 dzieci na Partynicach – przyp. red.), które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych.

To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4-hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. To może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park Mieszczański będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl