wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wiosenne akcje sprzątania świata we Wrocławiu
Sprzątanie brzegów rzeki, zdjęcie ilustracyjne fot. Fundacja OnWater
Sprzątanie brzegów rzeki, zdjęcie ilustracyjne

Wrocławianie uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, a przy tym dbać o swoje najbliższe otoczenie. Ekosystem, jak co roku, zaprasza do udziału w społecznych akcjach sprzątania świata. Dowiedz się, jakie wsparcie możesz otrzymać!

Reklama

Zbiórki śmieci organizują rady osiedla, stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, placówki oświatowe i firmy.

Tylko w 2023 roku we Wrocławiu zorganizowano 144 takie akcje, a uczestniczyło w nich 7800 ochotników. Łącznie zebrano ponad 2000 metrów sześciennych odpadów zmieszanych, co w przybliżeniu odpowiada 142 kontenerom na odpady wielkogabarytowe.

Najchętniej sprzątaliśmy nabrzeża Odry i okoliczne tereny zielone. W top 3 najchętniej wybieranych miejsc w ubiegłym roku znalazły się wały między mostami Trzebnickimi i Warszawskimi, nabrzeże na Biskupinie między Aleją Wielkiej Wyspy a Jazem Opatowickim oraz Wzgórze Gajowe.

Mimo że międzynarodowa kampania sprzątania świata została zainicjowana w Australii ponad 30 lat temu, przyjęła się na tyle dobrze, że od lat tego typu akcje prowadzone są przez cały rok. 

Organizujesz akcję sprzątania świata? Skorzystaj ze wsparcia Ekosystemu!

– Pierwsze sprzątanie odbyło się już w styczniu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku uda nam się wesprzeć ponad 20 społecznych zbiórek śmieci. W niektórych z nich uczestniczyło 10 osób, w innych nawet 200 – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu i dodaje:

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zorganizować społeczne sprzątanie i zbadać o swoje najbliższe otoczenie. Oferujemy pomoc w odbiorze odpadów, dostarczeniu rękawic i worków. Wystarczy zgłoszenie – dodaje.

Osoby zainteresowane organizacją akcji sprzątania świata w swojej okolicy mogą zgłaszać się do spółki Ekosystem za pośrednictwem maila: edukacja(at)ekosystem.wroc.pl. W wiadomości należy wskazać:

  • termin sprzątania,
  • orientacyjną liczbę osób uczestniczących w sprzątaniu,
  • miejsce sprzątania i miejsce odbioru odpadów po zakończonej akcji. Co ważne, do miejsca odbioru musi prowadzić ogólnodostępna droga dojazdowa,
  • osobę do kontaktu i numer telefonu kontaktowego.

Wykonawcy odpowiadający za realizację umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów odbiorą zebrane śmieci ze wskazanego miejsca. Ekosystem poza zagwarantowaniem odbioru odpadów, udostępnia bezpłatne worki na odpady (na odpady zmieszane – worki czarne oraz selektywne: tworzywa sztuczne i metal – worki żółte, szkło – worki zielone, odpady zielone  – worki brązowe) oraz rękawice.

W ustalonym terminie będą do odbioru w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Michalczyka 9 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 oraz w soboty w godzinach 8:00-16:00).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl