wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zielona energia zasili wrocławskie uczelnie

Wrocławskie uczelnie od nowego roku będą korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Zielona energia pochodzić będzie ze spalanych odpadów komunalnych. Dostarczy ją Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Reklama

Inicjatorem i liderem Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej, w skład której wchodzi 14 uczelni w kraju, jest Politechnika Wrocławska.

Politechnika Wrocławska od wielu lat wykorzystuje odnawialne źródła energii. Dowodem na to są m.in:panele fotowoltaiczne, które znajdują się na jednym z budynków uczelnii. 

Uczelnie biorące udział w projekcie zgłosiły zapotrzebowanie na prawie 100 GWh, które dostarczy Suez Zielona Energia z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Taka ilość prądu odpowiada konsumpcji energii ok. 35 tys. gospodarstw domowych.

Z energii skorzysta większość wrocławskich uczelni w tym: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wojsk Lądowych oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

Korzyści płynące z zielonej energii

Korzystanie z energii pochodzącej ze spalarnii odpadów pozwoli zadbać o środowisko. Na Politechnice Wrocławskiej 100 proc. budynków będzie korzystać z energii ekologicznej.

– Mamy do czynienia z prawie doskonałym recyklingiem energetycznym. Po pierwsze: zamiast obciążać środowisko naturalne odpadami, pozbywamy się ich przetwarzając je w energię elektryczną. Po drugie: zamiast spalać nasze zasoby naturalne w postaci węgla, wykorzystamy do produkcji energii śmieci – tłumaczy dr Marek Wąsowski, główny specjalista ds. zarządzania energią na PWr.

Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że każdy mieszkaniec Polski wytworzył w 2019 roku średnio 332 kg odpadów. W skali kraju zebranych zostało 12,8 mln ton odpadów komunalnych, z czego ok. 5,5 mln, czyli aż 43%, przeznaczono do składowania.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl