Wrocław na weekend: 8-10 stycznia 2016 [WYDARZENIA]

Drugi weekend stycznia upłynie pod znakiem 24. Finału WOŚP. To nie tylko zbiórka pieniędzy, ale masa imprez towarzyszących, np. koncertów, przede wszystkim w Starym Klasztorze, który będzie drugą, obok tej na Nowym Targu sceną WOŚP. Poza tym warto zajrzeć do Kina Nowe Horyzonty, żeby obejrzeć najciekawsze filmy z letniego festiwalu, albo zwiedzić Pawilon Czterech Kopuł, gdzie jest wystawa obrazów Michaela Willmanna.


Piątek, 8 stycznia 2016 r.

 

Stadion Wrocław – zwiedzanie z przewodnikiem

Stadion Wrocław – zwiedzanie z przewodnikiem

godz. 10.00, 11.00, 13.00, Stadion Wrocław, wejście i wjazd bramą A od strony alei Śląskiej 1, bilety od 10 do 30 zł, dzieci do 6 lat bezpłatnie

W każdy poniedziałek, środę i piątek można zwiedzić Stadion Wrocław śladami piłkarzy. Zwiedzający zobaczą m.in. szatnie zawodników z legendarnym już jacuzzi, wyjdą tunelem zawodników na murawę, usiądą na ławce rezerwowych, czy spróbują swoich sił podczas konferencji prasowej. Średni czas zwiedzania wynosi ok. 1 godziny. Stadion mogą zwiedzać zarówno grupy, jak i osoby indywidualne bez wcześniejszej rezerwacji.

 

Wrocławska gra światła – wystawa niezwykłych zdjęć miasta

Wrocławska gra światła – wystawa niezwykłych zdjęć miasta

godz. 8.00-24.00, pasaż kamienicy przy pl. Solnym 14, wstęp wolny

Żaden z nich nie urodził się we Wrocławiu, jednak jak mało kto, na swoich fotografiach potrafią pokazać urodę tego miasta. Jarosław Ciuruś, Maciej Lulko i Janusz Krzeszowski zorganizowali wspólną wystawę magicznych zdjęć Wrocławia. Na fotografiach możemy zobaczyć m.in. Ostrów Tumski, Stare Miasto, most Rędziński czy pl. Grunwaldzki w różnym świetle i niezwykłych kolorach. 
Wystawę można oglądać co najmniej do końca 2015 roku w pasażu kamienicy przy pl. Solnym 14.

 

Lodowiska we Wrocławiu

Lodowiska we Wrocławiu

Działa wszystkich piec lodowisk: dwa kryte (hala Orbita ul. Wejherowska oraz ul. Spiska) oraz ślizgawki pod chmurką: na Pergoli przy Hali Stulecia, przy stadionie oraz przy ul. Brücknera.

Ceny, godziny otwarcia.

 

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

do 7 lutego 2016 r, godz. 9.00-21.00, Stadion Wrocław, aleja Śląska 1, bilety: od poniedziałku do piątku 15 zł; 21 zł w weekend

Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniają makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Są też znane postaci wykonane z klocków, makieta bitwy morskiej pod Oliwą i wiele innych. Aby uniknąć stania w kolejce po bilet – polecamy internetową rezerwację wejściówek.

Więcej informacji.

 

Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life w Magnolii

Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life w Magnolii

piątek-sobota 8-9 stycznia, godz.10.00-21.00, Magnolia Park, ul. Legnicka 58, bilety 50/40 zł. Wystawa trwa do 9 stycznia

Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć oryginalną wystawę wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagens z cyklu BODY WORLDS & The Cycle of Life. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 40 milionów odwiedzających w 90 miastach w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Ekspozycja od 23 lat rozbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Do grona zachwyconych widzów należą największe gwiazdy światowego formatu, takie jak: Steffi Graf, Jean-Paul Gaultier, Tina Turner, Dustin Hoffman czy Nicole Kidman.

 

Czarodziejski flet - spektakl dla dzieci

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

piątek, 8 stycznia, godz 10.00, sobota-niedziela 9-10 stycznia, godz. 11.00, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny, bilety 25/20 zł

Spektakl na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie rozpoczyna się. Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach – nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papegena i Papageny.

 

Po sznurku – spektakl w Teatrze Lalek

Po sznurku – spektakl w Teatrze Lalek

piątek, 8 stycznia, godz. 10.30, sobota-niedziela, 9-10 stycznia, godz. 17.00, Wrocławski Teatr Lalek, bilety 25/20 zł

Po sznurku to historia pewnej znajomości. W życiu samotnego mężczyzny pojawia się„chłopiec” – dorosły z duszą dziecka; o ludziach takich, jak on, mówiono dawniej jurodiwyj, „dotknięty palcem Bożym”. Po tym spotkaniu życie bohatera nigdy nie będzie już takie samo. „Chłopiec” naznaczy go swoim spojrzeniem na świat – świat, w którym papież w Dniu Dziecka połyka balony, a pingwiny „piją kawę i myją nogę Małyszowi”. Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej.  

 

„Kurdystan i Pamir na rowerach” – wystawa i pokaz slajdów w CK Zamek

„Kurdystan i Pamir na rowerach” – wystawa i pokaz slajdów w CK „Zamek”

od 7 stycznia do 15 lutego, Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy

2 stycznia 2015 roku wystartował z Warszawy śmiały projekt podróżniczy – rowerowa sztafeta zorganizowana przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. W wyprawie udział wzięło 29 rowerzystek i 27 rowerzystów, którzy w trakcie dziewięciu etapów przejechali Europę, Azję Mniejszą, Bliski Wschód, Azję Centralną, Chiny, aż do Japonii. Od stycznia do lipca 2015 r. odwiedzili trzynaście krajów, przekraczając dwanaście granic, w siedmiu strefach czasowych. Podczas trwania wyprawy wykonano niezliczoną ilość zdjęć – spośród nich wybraliśmy takie, które możliwie najpełniej obrazują przebieg projektu. Zawarte są one w otwieranej 7 stycznia wystawie w CK Zamek Wrocław.

 

Jeszcze raz Willmann - prezentacja obrazów w Pawilonie Czterech Kopuł

Jeszcze raz Willmann – prezentacja obrazów w Pawilonie Czterech Kopuł

piątek-niedziela, 8-10 stycznia, godz.12.00 do 16.00, Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Siedem obrazów Michaela Leopolda Willmanna, mistrza śląskiego baroku zostało przekazanych w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Zobaczymy trzy duże płótna przedstawiające sceny pasyjne: „Upadek Chrystusa pod krzyżem”, „Chrystusa i niewiasty jerozolimskie”, „Przybicie Chrystusa do krzyża”. Zostały one zamówione przez opata krzeszowskiego Bernarda Rosę do nieistniejącej już kalwarii założonej w 1672 wokół klasztoru Cystersów w Krzeszowie. W ramach prezentacji zaplanowano też wykłady i zajęcia dla dzieci. 

W sobotę o godz. 12.00 – zabawa plastyczna dla dzieci „Willmannowe opowieści": poprowadzi Sławomir Ortyl.

 

Wystawa: „Wanda Rutkiewicz – Fotografie”

Wystawa: „Wanda Rutkiewicz – Fotografie”

do 30 stycznia (oprócz niedzieli), Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”, bilet 4 zł

Na wystawie można będzie obejrzeć 46 czarno-białych fotografii najwyższych gór świata, m.in. Mount Everestu, K2, Gasherbrumów, Cho Oyu, Annapurny, Makalu. Autorka zdjęć sfotografowała góry, stojąc z nimi „twarzą w twarz”, na poziomie kilku tysięcy metrów n.p.m. Mimo skrajnie trudnych warunków, powstały fotografie na wysokim poziomie artystycznym, które ujmują surowym pięknem i precyzją kadru. Jest to unikalna okazja, by spojrzeć na góry oczami Wandy Rutkiewicz.

 

24 Finał WOŚP we Wrocławiu

24. Finał WOŚP we Wrocławiu

piątek-niedziela, 8-10 stycznia, różne lokalizacje i godziny według programu dnia

Będzie w tym roku wydarzeniem absolutnie wyjątkowym – podczas trzydniowej imprezy wystąpi ponad 30 wykonawców reprezentujących wszystkie pokolenia i niemal wszystkie gatunki muzyczne. W niedzielę, 10 stycznia w całym kraju ponad 120 tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz dwudziesty czwarty wyjdzie na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W samym Wrocławiu pojawi się ich ponad tysiąc. W tym roku fundacja prowadzi zbiórkę w celu zakupu urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej dla seniorów. Fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła urządzenia medyczne za kwotę ponad 650 mln zł.

Szczegółowy program

 

Tor kartingowy Le Mans

Tor kartingowy Le Mans

Stadion Wrocław, wjazd bramą C od al. Śląskiej, godz. 10.00-23.00
Wyścigi na największym torze kartingowym w południowej Polsce. Gokarty, które na długo pozostawią pozytywne wspomnienia w Waszej pamięci. Organizatorzy gwarantują niezapomniane wrażenia.

 

Max Ernst: rysunki

Max Ernst: rysunki

od 8 stycznia do 29 stycznia, Ośrodek Działań Twórczych Światowid, ul. Sempołowskiej 54A,

Najnowsza wystawa w ukłon w stronę twórczości dziecięcej. Na zajęcia grafiki warsztatowej do pracowni Marty Lech Max Ernst uczęszcza od roku. W swoich pracach plastycznych młody twórca, od zawsze preferuje posługiwanie się kreską, nie pociąga go kolor, ale wszelkie techniki czarno-białe. Jego grafiki, które pokazane zostały na wystawie, to wielowątkowe, czasem zabawne kompozycje zapełnione najróżniejszymi baśniowymi postaciami – są tu rycerze, smoki, monstra, jak i roboty przeżywające moc niezwykłych przygód!

Max Ernst – uczeń Szkoły Podstawowej nr 91 we Wrocławiu. Ma 9 lat. Urodził się Dublinie i tam spędził pierwsze 7 lat swojego życia. 

 

Wystawa: „FOPA” w Neon Side

Wystawa: „FOPA” w Neon Side

do 14 stycznia, Klubogaleria Neon Side, ul. Ruska 46 c, wstęp wolny

„Gafa” to magazyn fotograficzny stworzony przez słuchaczy i absolwentów Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. W pierwszym numerze zajął się pochwałą wpadki, nietaktu, faux pas. Zaprezentowano w nim wszelkie niezamierzone bądź zamierzone nieprawidłowości fotograficzne pod względem formy lub treści. Organizatorzy pragną pokazać, że ów fotograficzne faux pas nie przeszkadza w odbiorze, a niekiedy wręcz przeciwnie, potęguje wrażenie estetyczne. Zdjęcia nadesłane przez czytelników będzie można zobaczyć na wystawie „FOPA”.

 

Bezpłatne pokazowe zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki

Bezpłatne pokazowe zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki

piątek, 8 stycznia, ZS 24 ul. Eluarda 51-55 (Leśnica), godz. 17.30 (grupa 2-3 lata), godz. 18.30 (grupa 4-6 lat),

Basket Kids to ogólnopolska szkółka prowadząca zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki dla dzieci w wieku 2-8 lat. Kadrę stanowią certyfikowani instruktorzy koszykówki i animatorzy zabaw dla dzieci, którzy mają predyspozycje i są przeszkoleni do pracy z dziećmi. Zajęcia w Basket Kids mają na celu: zapewnienie harmonijnego rozwoju psychofizycznego dzieci, nauczenie najmłodszych współdziałania w zespole oraz sumienności, dostarczenia im niezbędnych wiadomości i umiejętności służących zdrowiu i sprawności fizycznej, przygotowanie do samodzielnego planowania własnej aktywności fizycznej. Więcej www.basketkids.pl, tel. 601 532 040, e-mail: wroclaw@basketkids.pl

 

Brzucho –

Brzucho – spektakl dla naj, najów

piatek, 8 stycznia, godz.17.30, 9 -10 stycznia, godz. 13.00, Wrocławski Teatr Lalek, bilety 20/25 zł

Spektakl dla najmłodszych dzieci, do 3 lat. Zanurz się w kojącym i fascynującym świecie dźwięków i obrazów. Ruszaj z nami w błękitną podróż pomiędzy niebem a ziemią, wodą a powietrzem, w drogę pełną zaskakujących doświadczeń zmysłowych. Przyłóż ucho, pogłaszcz „brzUCHO”, dotknij, poczuj, posłuchaj. Brzuch mamy jest pierwszym domem dla dziecka. To jedna z najważniejszych i najbliższych części ciała rodzica – bezpieczna, wygodna, przytulna. Wypełniona wspomnieniami, doświadczeniami, przeżyciami, które na zawsze zapisały się w naszym ciele, choć tak trudno odnaleźć je w pamięci.

 

Biesy – spektakl w PWST

Biesy – spektakl w PWST

piatek, 8 stycznia, godz. 18.00, Sala Studio Teatru PWST, Braniborska 59, wstęp bezpłatny – obowiązuje rezerwacja internetowa

Postępując wedle starej maksymy: „poznaj samego siebie”, na  oczach widzów Mikołaj Stawrogin będzie eksperymentował sam ze sobą. Okazuje się jednak, że samo poznanie nie jest tożsame z wyborem własnej drogi. Stawrogin nie wierzy w nic. Jego wewnętrzne wypalenie sprawia wrażenie jakiejś Tajemnicy. Tajemnicy, która pociąga, buduje ufność, wiarę… to historia o poszukiwaniu sensu i źle ulokowanych nadziejach. O pustce, która zwodzi tam, gdzie wolności nie stawiamy żadnych granic. O tym, do czego prowadzi nadmierny indywidualizm, a jak poszukiwanie nieskrępowanej wolności rodzi terroryzm i niewolę. Spektakl zrealizowany w ramach Programu Integracyjnego Uczelni Artystycznych Wrocławia. Spektakl współfinansowany przez miasto Wrocław.

 

T-Mobile Nowe HoryzontyTournée

T-Mobile Nowe HoryzontyTournée

piątek-niedziela, 8-10 stycznia, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety16/18 zł

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée – wrocławski festiwal w pigułce i w trasie, który w 2016 roku rozpocznie się 8 stycznia i odwiedzi 36 polskich miast. W programie znalazły się m.in. filmy wyróżnione Europejskimi Nagrodami Filmowymi – Widzę, widzę oraz Tysiąc i jedna noc.

Widzowie, którzy nie dotarli latem do Wrocławia na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, dzięki Tournée otrzymają jego esencję – wybór filmów, które stały się wydarzeniem festiwalu. Zgodnie z dewizą Nowych Horyzontów są to filmy śmiało wykraczające poza granice konwencjonalnego kina. Takie, które szukają własnego języka, poruszają kontrowersyjne tematy i nie boją się eksperymentów. Filmowe tournée potrwa do 14 stycznia.

Program

 • Passolini – 8 stycznia, piątek, godz. 19.00, 10 stycznia, niedziela, godz. 18.00
 • Widzę, widzę – 8 stycznia, piątek, godz. 21.00
 • Tysiąc i jedna noc, cz. 19 stycznia, sobota, godz. 15.00; cz. 2 9 stycznia, godz. 17.45; cz. 3 – 9 stycznia, sobota, godz. 20.30 
 • Lucyfer – 10 stycznia, niedziela, godz. 20.00

Opis filmów i szczegółowy program

 

Wernisaż prac Magdaleny Dzierżanowskiej w Konturach Kultury

Wernisaż prac Magdaleny Dzierżanowskiej w Konturach Kultury

piatek, 8 stycznia, godz. 18.00, Kontury Kultury: Strefa Edukacji Twórczej, ul. Jagiellończyka 10a, wstep wolny

Magdalena Dzierżanowska – jest uczestniczką warsztatów plastycznych w Konturach Kultury od 2013 roku, czyli od początku funkcjonowania ośrodka. Pod opieką Katarzyny Kulpy, rozwinęła swój talent i umiejętności - od kopiowania obrazków z kalendarzy, po malowanie od siebie i dla siebie – kolorami, jakie czuje artystka w chwili pracy twórczej.

 

n_T R O P I A . Ćwiczenia z rysunku

n_T R O P I A . Ćwiczenia z rysunku

od 8 stycznia, godz.18.00, do 29 stycznia, Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4

n_TROPIA to umowna przestrzeń wielowymiarowa, gdzie n= ±∞ (plus minus nieskończoność). To także galeryjna przestrzeń koegzystencji różnych punktów widzenia, mediów i sposobów patrzenia poprzez formy elementarne np. punkt, linię, płaszczyznę.

Wystawa towarzysząca TRIENNALE WROCŁAW 2015-16. Think Tank lab Triennale International Festival of Contemporary Drawing.

strona organizatora

 

Wystawy: Two Sticks i Brudnopis

Wystawy: Two Sticks i Brudnopis

do 31 stycznia, godz. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska 5

W ramach Programu Głównego odbędą się cztery wystawy, które poruszają zupełnie odmienną problematykę okołorysunkową. 

Katarzyna Roj w przygotowanej przez siebie wystawie pt. „Brudnopis” zaprezentuje premierowe realizacje czterech zaproszonych do udziału w projekcie artystów: Olafa Brzeskiego, Krzysztofa Gila, Pawła Jarodzkiego i Kamy Sokolnickiej. Ich realizacje będą odnosić się do tytułowego brudnopisu, w którym zwyczajowo znajdują się rysunki i teksty pisane „na brudno”, najczęściej dla własnych potrzeb, nieoficjalne. Na wystawie Brudnopis zobaczymy cztery osobne realizację, połączone tym kuratorskim mianownikiem.

Fumihiko Sumitomo wraz z Danielą Tagowską, podczas polsko-japońskiej wystawy „Two Sticks” podejmie temat rysowania, jako ciągłej ewolucji, włączającej również proces wymazywania, poprawiania, nie liniowego przebiegu procesów. 

 

Dziewczynka z zapałkami – premiera spektaklu w ToTu

Dziewczynka z zapałkami – premiera spektaklu w ToTu

piątek-niedziela, 8-10 stycznia, godz. 19.00, ul. Hubska 6, bilety 20/15 zł

Teatr ToTu po dłuższej przerwie przedstawi swój nowy świat, w którym zeche wpleć losy znanej nam wszystkich z dzieciństwa tytułowej Dziewczynki z zapałkami. Tym razem w postapokaliptycznym świecie spotka się delikatność, subtelność dziecka z zimnem i okrutnością. Poszukiwania drogi do domu, poprowadzą nas do starej zamkniętej fabryki, a w niej podziemny świat szczurów.-złodziei, przestępców, ludzi bezdomnych. 

Spektakl od 18. roku życia, W spektaklu może być używany stroboskop.

 

Wspomnienie o Zbigniewie Cybulskim w Kinie Nowe Horyzonty

Wspomnienie o Zbigniewie Cybulskim w Kinie Nowe Horyzonty

piątek, 8 stycznia, od godz.19.00 do 23.00, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wiekiego, bilet w cenie 13 zł 

W 49. rocznicę śmierci Zbyszka Cybulskiego w Kinie Nowe Horyzonty widzowie zobaczą 8 stycznia dwa filmy – jeden z jego udziałem „Ósmy dzień tygodnia” Aleksandra Forda, drugi o nim, czyli „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy. 

Zbigniew Cybulski, utalentowany aktor, niebanalna osobowość. Nie ukończył studiów na Wydziale Konsularnym krakowskiej Szkoły Handlowej i na Wydziale Dziennikarstwa UJ. Pracował w gdańskich teatrach: Wybrzeże, Bim-Bom oraz w teatrach warszawskich: Wagabunda, Ateneum. Jego wybitne role filmowe, szczególnie ta z „Popiołu i diamentu”, sprawiły, że, jako pierwszy po wojnie uzyskał status gwiazdy i aktora kultowego. 8 stycznia 1997 roku w 30. rocznicę jego śmierci, na peronie 3. wrocławskiego dworca, w miejscu gdzie zginął, Andrzej Wajda odsłonił pamiątkową tablicę.

 

Folkowe granie dla WOŚP: Bubliczki, Nadja i João de Sousa

Folkowe granie dla WOŚP: Bubliczki, Nadja i João de Sousa

piątek, 8 stycznia, godz 19.00, Sala Gotycka, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, wstęp wolny – datek do puszki WOŚP

Ethno Jazz Festival wspiera ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy zapraszają do Sali Gotyckiej na specjalną edycję Folkowego Grania. Pierwszym potwierdzonym wykonawcą jest cashubian brass banda Bubliczki. Do składu dołącza również łemkowski folkowo-funkowo-reggae’owy zespół Nadija. Kolejnym wykonawcą koncertu będzie mieszkający we Wrocławiu portugalski muzyk João de Sousa.

 

Portrety Wiśniowego Sadu

Portrety Wiśniowego Sadu

piątek-niedziela, 8-10 stycznia, godz. 19.00, Teatr Pieśń Kozła, sala koncertowa radia Wrocław, al. Karkonoska 10

Spektakl „Portrety wiśniowego sadu", na podstawie dzieła Antoniego Czechowa „Wiśniowy sad” w reżyserii Grzegorza Brala to opowieść o „raju utraconym”. Tytułowy roztrwoniony wiśniowy sad, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość. Reżyser snuje historię bohaterów za pomocą gestów, ruchu, tańca, na pierwszym planie pozostaje jednak zawsze muzyka. To ona kreuje relacje, definiuje zdarzenia i bohaterów, tworząc w połączeniu z liryką Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej wyszukane „poematy muzyczne”. Bilety o kupienia na Ticketpro.pl oraz w sieciach Empik, Media Markt, Saturn. Informacje na stronie www.piesnkozla.pl

 

Koncert pożegnalny Indios Bravos

Koncert pożegnalny Indios Bravos

piątek, 8 stycznia, godz. 20.00, Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67, bilety 35-45 zł

Grupa założona w 1997 roku polska grupa muzyczna grająca mieszankę rocka, reggae i bluesa. Założycielem i liderem Indios Bravos jest gitarzysta Piotr Banach związany poprzednio z grupą Hey, wokalistą zaś Piotr „Gutek” Gutkowski.

 

Savage Republic (USA) i Lost Road – koncert i after party

Savage Republic (USA) i Lost Road – koncert i after party

piątek, 8 stycznia, godz. 20.00, CRK, Jagiellończyka 10c/d, bilety 35 zl do kupienia przed koncertem

Koncert legendy gitarowego hałasu Savage Republic, jako support wystąpi polski Lost Road. Po koncercie after party.

Powstała w 1981 roku w Los Angeles grupa Savage Republic już na początku swojego istnienia zasłynęła swoim niekonwencjonalnym podejściem do muzyki alternatywnej i doczekała się miana pionierów art-punka. W swojej twórczości muzycy dokonali połączenia takich stylów, jak post punk, tribal industrial i szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej. Ten undergroundowy fenomen, jakim stał się zespół, był znany z niecodziennych miejsc, w których występowali na żywo – były to odludne pustynne lokacje, opuszczone fabryki, obskurne parkingi i podejrzane bary – zarówno na terenie USA, jak i Europy. Ich muzyka to mieszanka intensywnych, plemiennych rytmów wykuwanych za pomocą różnego rodzaju „instrumentów” rodem ze złomowiska (płonące beczki, sprężyny, kawałki blachy) przenikających przez pajęczynę przesterowanych charakterystycznie gitar, morderczego basu i szaleńczo wykrzykiwanych wokaliz.

 

Występ Exaited w Banana Dance Club

Występ Exaited w Banana Dance Club

piatek, 8 stycznia, godz. 21.00, Banana Dance Club, ul. Szewska 3a

Autorski projekt muzyczny Agnieszki Drewnickiej i Tomasza Sidoruka. Mieszanka nowoczesnych stylów muzycznych i tanecznych utrzymana w rytmach dance electro czy r'n'b jest cechą charakterystyczną dla twórców zespołu. Współpracę zapoczątkował utwór „Taka chciałeś mnie”. Pierwszy oficjalny singiel – „Nie chcę” wydany w roku 2006 to autorska propozycja i początek przygody ze sceną muzyczną. W 2008 roku zespół zadebiutował na scenie wielkiej imprezy Radia Eska „Hity na Czasie” z kolejnym singlem – „We Can Dance”, który już po krótkim czasie okazał się letnim hitem i pozostał w czołówce list radiowych. „Show Me Your Affection” okazuje się kolejnym strzałem w dziesiątkę. 

Sobota, 9 stycznia 2016 r.

 

Świąteczny Parkrun Wrocław

Parkrun Wrocław

sobota, 9 stycznia, godz. 9.00, Jaz Opatowicki,ul. Braci Gierymskich 161

Mimo zimy organizatorzy nie rezygnują z biegania i zachęcają aby spalić poświateczne kalorie podczas sobotniego biegu. Parkrun to bieg na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu organizowany co tydzień przez cały rok. Udział w biegu jest bezpłatny, ale obowiązuje jednorazowa rejestracja, a następnie wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika. W ramach parkrun wszyscy biegają dla własnej satysfakcji, dlatego każdy biegnie własnym tempem. Rejestracja: www.parkrun.pl/rejestracja

 

Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa

Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa

codziennie w godz. 9.00-17.00, bilety:5/8/10 zł

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Hali Stulecia powstała niezwykła instalacja, której głównym elementem jest przestrzenny model XVIII-wiecznego Lwowa, zbudowany z wielką dbałością o szczegół, przez architekta  i historyka, Janusza Witwickiego. Ekspozycji towarzyszy nowoczesna, multimedialna oprawa, przybliżająca zwiedzającym zarówno postać twórcy, jak i dramatyczne, powojenne losy zabytkowego modelu miasta. Wystawa  powstała we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, którego władze udostępniły ze swoich zbiorów bezcenny model makiety.

 

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Tematy:
 • Zwiedzanie Starówki – sobota, godz. 9.00-12.00
 • Od Rynku do Sky Tower – niedziela, godz. 9.00-11.00
Dodatkowe informacje i zapisy pod numerem tel. 71 346 60 05.
 

 

Filmowe poranki – O filmie się rozmawia: Hokus pokus Albercie Albertsonie

Filmowe poranki – O filmie się rozmawia: Hokus pokus Albercie Albertsonie

sobota-niedziela, 9-10 stycznia, godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W programie zestawy filmów animowanych – klasyczne, jak i współczesne produkcje. Po każdym seansie zapraszamy na warsztaty dla dzieci pod opieką animatorów.

Tym razem dwa rózne wydarzenia:

Sobota 9 stycznia

 • Hokus-pokus, Albercie Albertsonie. To filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström. Przygody Alberta przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i rozeszły się w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. Hokus-pokus... to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób. 
 • warsztaty: dla rodziców - grupa Wiesz.to; dla dzieci - Michalina Drygasiewicz

 Niedziela 10 stycznia

 • Animowani utalentowani. 

Agi Bagi - Wielki hałas, Mami Fatale - Bistro Fatale, Bali - poznaję nowych przyjaciół, Parauszek i przyjaciele - Konkurs piosenki

 • Warsztaty: Akcja Edukacja - Wrocławski Teatr Pantomimy

 

Lodowiska we Wrocławiu

Lodowiska we Wrocławiu

Działa wszystkich piec lodowisk: dwa kryte (hala Orbita ul. Wejherowska oraz ul. Spiska) oraz ślizgawki pod "chmurką": na pergoli przy Hali Stulecia, przy Stadionie oraz przy ul. Brücknera.

Ceny, godziny otwarcia.

 

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

do 7 lutego 2016 r, godz. 9.00-21.00, Stadion Wrocław, Aleja Śląska 1, bilety: od poniedziałku do piątku 15 zł; 21 zł w weekend

Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniają makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Są też znane postaci wykonane z klocków, makieta bitwy morskiej pod Oliwą i wiele innych. Aby uniknąć stania w kolejce po bilet - polecamy internetową rezerwację wejściówek.

Więcej informacji.

 

Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life w Magnolii

Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life w Magnolii

9 stycznia, godz.10.00-21.00, Magnolia Park, ul. Legnicka 58, bilety 50/40zł. Wystawa trwa do 9 stycznia

Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć oryginalną wystawę wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagens z cyklu BODY WORLDS & The Cycle of Life. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 40 milionów odwiedzających w 90 miastach w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Ekspozycja od 23 lat rozbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Do grona zachwyconych widzów należą największe gwiazdy światowego formatu takie jak: Steffi Graf, Jean-Paul Gaultier, Tina Turner, Dustin Hoffman czy Nicole Kidman.

 

Strzelanie z broni palnej 2016

Strzelanie z broni palnej 2016

9-10 stycznia, godz. 9.00-18.00, strzelnica Bronówek (poza Wrocławiem), koszt:199 zł (za osobę), rezerwacja tel. 601 705 047, wiecejnizstrzelanie@gmail.com ,

Na strzelnicy otwartej instruktorzy, przekażą wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się bronią palną. Czas trwania rozpoczyna się o pełnej godzinie i na jedną osobę wynosi max. 60 minut lub do wyczerpania amunicji. Uwaga! Oferta skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich. Organizator na 1 parę zapewnia: podstawowe szkolenie strzeleckie z zasad użytkowania broni palnej oraz podstawowych technik strzeleckich, indywidualnego instruktora, ochronę wzroku i słuchu, wynajem strzelnicy, tarcze oraz amunicję. www.wiecejnizstrzelanie.pl 

 

Aleja Projektantów – weekendowe targi mody w Alei Bielany

Aleja Projektantów – weekendowe targi mody w Alei Bielany

9 i 10 stycznia, Aleja Bielany, ul. Czekoladowa 7-22, Bielany Wrocławskie (wejście środkowe do galerii oraz wejście od strony IKEA)

Aleja Projektantów by Fashion Meeting to zupełnie nowy cykl weekendowych targów mody niezależnej organizowany w Alei Bielany. Na targach będzie można zobaczyć kolekcje, tworzone przez nietuzinkowych artystów i projektantów młodego pokolenia, których powołaniem jest projektowanie i szycie w Polsce ubrań z wysokiej jakości materiałów. Odzież, biżuteria i dodatki dostępne podczas targów mody niezależnej wyróżniają nowoczesne wzornictwo, niestandardowe fasony oraz dbałość o detale. Krótkie serie, w jakich szyte są kolekcje, zapewniają niepowtarzalny unikatowy charakter kreacji.

Podczas targów będzie można wzbogacić swoją szafę o  wyjątkową, niebanalną i doskonałej, jakości: odzież, obuwie, biżuterię, dodatki bezpośrednio od polskich twórców. 

 

Czarodziejski flet - spektakl dla dzieci

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

9-10 stycznia, godz. 11.00, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny, bilety 25/20 zł

Spektakl na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie rozpoczyna się. Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach – nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papegena i Papageny.

 

Czekoladowe warsztaty dla dzieci

Czekoladowe warsztaty dla dzieci

sobota, 9 stycznia, godz. 9.00, Balduno Manufaktura, ul. Hubska 72b, koszt udziału 15 zł (dziecko), opiekun bezpłatnie

Słodycze mogą być nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Organizatorzy chcieliby pokazać dzieciom i rodzicom, w czym tkwi tajemnica takich pyszności. Dlatego wspólnie z doświadczoną animatorką przygotowano cykl warsztatów, podczas których dzieci będą mogły odbyć prawdziwą wyprawę do czekoladowej krainy. Warsztaty odbywają się co drugą sobotę.

W ramach warsztatów zaplanowane są m.in.:

 • słodki poczęstunek
 • zabawa integracyjna
 • opowieść o historii kakaowca i czekolady
 • własnoręczna dekoracja czekolady
 • zagadki, quizy i rebusy

Każdy z małych uczestników po zakończeniu warsztatów będzie mógł zabrać do domu własnoręcznie udekorowaną tabliczkę czekolady oraz dyplom.

 

Trening na macie dla dzieci i rodziców

Trening na macie dla dzieci i rodziców

sobota, 9 stycznia, godz. 9.30-11.00, Centrum Sztuk Walki, ul. Grabiszyńska 279, 30 zł (dziecko plus rodzic)

Wspólna zabawa czyli trening dla dzieci i rodziców. Wiele ćwiczeń fizycznych ukierunkowanych będzie na współpracę lub zdrową rywalizację z dzieckiem. Mają one na celu zacieśnienie kontaktu emocjonalnego jak i fizycznego. Wiele z tych ćwiczeń i gier można później wykorzystać do wspólnych zabaw z dzieckiem w domu lub plenerze. Trening trwa po 1,5 godziny. Przyda się T-shirt, spodnie dresowe i klapki. Napoje i owoce na miejscu. Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Terminy w 2016 r.: 9 i 23 stycznia 6 i 20 lutego 5 i 19 marca 2 i 16 kwietnia 7 i 21 maja 4 i 18 czerwca

 

Grafika weekendowo – warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Grafika weekendowo – warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych

9 stycznia, godz. 10.00 - 14.00, Pracownia Grafiki Artystycznej ODT Światowid, ul. Szczytnicka 51 (wejście od ul. Polaka), wstęp 15 zł/osoba

Weekendowe spotkania twórcze w Pracowni Grafiki to okazja do poznania graficznych technik i zmierzenia się z którąś z nich w praktyce. Praca przebiegać tu może w różnych konfiguracjach - można przyjść i doszkalać zdobyte wcześniej umiejętności, bądź jako nowicjusz próbować stworzyć swoją pierwszą graficzną odbitkę. Można też pracować w przyjacielskim lub rodzinnym teamie nad jakimś większym projektem (np karty z kalendarza). Wszystko to dzieje się pod okiem prowadzącej Pracownię, doradzającej, otwartej na pytania i współpracę Marty Lech. Warsztaty dla osób powyżej 7 lat oraz dorosłych.

Obowiązują zapisy: tel. 71 322 13 55, 

 

Poranki dla dzieci w Mulikinie – Kacper i Emma

Poranki dla dzieci w Mulikinie – Kacper i Emma

9-10 stycznia, godz. 10.30, 12.00, Mulitikino: Arkady Wrocławskie, Pasaż Grunwaldzki, bilety 12 zł.

Kacper i Emma – zimowe wakacje to druga cześć przygód uroczej pary przedszkolaków znanej z filmu. Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele (pokazywanej w październiku w ramach kampanii „Dzieciaki na horyzoncie”). Kacper i Emma, a wraz z nimi Leo i Pani Królik, spędzają ferie zimowe u dziadka dziewczynki .Ferie to super zabawa! Przyjaciele budują wspólnie śnieżny zamek, jeżdżą na nartach czy szaleją przy bitwie na Snieżki. Wszystko się zmienia, gdy pojawia się Piotr. To ciepła, zabawna, rodzinna opowieść o przyjaźni, której nie stopi nawet największy norweski mróz.

 

Po sznurku – spektakl w Teatrze Lalek

Po sznurku – spektakl w Teatrze Lalek

9-10 stycznia, godz. 17.00, Wrocławski Teatr Lalek, bilety 25/20zł

Po sznurku to historia pewnej znajomości. W życiu samotnego mężczyzny pojawia się„chłopiec” – dorosły z duszą dziecka; o ludziach takich jak o n mówiono dawniej jurodiwyj, „dotknięty palcem Bożym”. Po tym spotkaniu życie bohatera nigdy nie będzie już takie samo. „Chłopiec” naznaczy go swoim spojrzeniem na świat – świat, w którym papież w Dniu Dziecka połyka balony , a pingwiny „piją kawę i myją nogę Małyszowi”. Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej.  

 

Joga na Nadodrzu w CRK

Joga na Nadodrzu w CRK

sobota, 9 stycznia, god.11.00, Centrum Reanimacji Kultury, ul. Kazimierza Jagiellończyka 10c/d

Najpierw uczestnicy powitają słońce aktywną Surya Namaskar, potem rozgrzeją się w asanach stojących, następnie biodrom i plecom podarują otwarcie i ukojenie. Zakończą wspólną pranayamą i medytacją. Wstęp wolny. Należy zabrać ze sobą własną matę, na miejscu będzie tylko kilka do wykorzystania.

 

Warsztaty dla dzieci: Animowany przewodnik po Wrocławiu

Warsztaty dla dzieci: Animowany przewodnik po Wrocławiu

sobota, 9 stycznia, godz. 11.00 - 13.00, Barbara. Infopunkt, kawiarnia, kultura

W ciągu ośmiu sobotnich spotkań uczestnicy będą mieli okazję stworzyć niepowtarzalny animowany przewodnik po Wrocławiu. Odwiedzą kilka szczególnych miejsc przez siebie wybranych. Będzie to swoisty plener fotograficzny, a jego efekty posłużą nam jako sceneria filmu – przewodnika po naszym mieście. 

 

Wykłady, spotkania i zwiedzanie w Muzeum Narodowym

Wykłady, spotkania i zwiedzanie w Muzeum Narodowym

sobota, 9 stycznia, godz. 12.00, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wstęp wolny

9 stycznia, godz. 12.00-13.00
„Piękni za mgłą. Opowieść o Zofii Nasierowskiej” - wykład

Zofia Nasierowska to jedna z najciekawszych osobowości polskiej fotografii - kobieta niezwykle pracowita, obdarzona wielkim talentem, która ukazywała w swoich portretach coś więcej niż tylko znane twarze. W czasie wykładu Magdaleny Musiał widzowie poznają biografię tej wspaniałej fotografki, zobaczą jej najwcześniejsze, młodzieńcze prace, zaskakująco inne od tych późniejszych, oraz najsłynniejsze, eleganckie i wysmakowane portrety, tworzone przecież w czasach posępnych i siermiężnych. Zapraszamy na magiczną opowieść o malowaniu światłem i mgłą. Wstęp wolny, sala 116.

 

„Kurdystan i Pamir na rowerach” – wystawa i pokaz slajdów w CK Zamek

„Kurdystan i Pamir na rowerach” – wystawa i pokaz slajdów w CK Zamek

od 7 stycznia do 15 lutego, Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy

2 stycznia 2015 roku wystartował z Warszawy śmiały projekt podróżniczy – rowerowa sztafeta zorganizowana przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. W wyprawie udział wzięło 29 rowerzystek i 27 rowerzystów, którzy w trakcie dziewięciu etapów przejechali Europę, Azję Mniejszą, Bliski Wschód, Azję Centralną, Chiny, aż do Japonii. Od stycznia do lipca 2015 r. odwiedzili trzynaście krajów, przekraczając dwanaście granic, w siedmiu strefach czasowych. Podczas trwania wyprawy wykonano niezliczoną ilość zdjęć – spośród nich wybraliśmy takie, które możliwie najpełniej obrazują przebieg projektu. Zawarte są one w otwieranej 7 stycznia wystawie w CK Zamek Wrocław.

 

Jeszcze raz Willmann - prezentacja obrazów w Pawilonie Czterech Kopuł

Jeszcze raz Willmann – prezentacja obrazów w Pawilonie Czterech Kopuł

8-10 stycznia, godz.12.00 do 16.00, Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Siedem obrazów Michaela Leopolda Willmanna, mistrza śląskiego baroku zostało przekazanych w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Zobaczymy trzy duże płótna przedstawiające sceny pasyjne: „Upadek Chrystusa pod krzyżem”, „Chrystusa i niewiasty jerozolimskie”, „Przybicie Chrystusa do krzyża”. Zostały one zamówione przez opata krzeszowskiego Bernarda Rosę do nieistniejącej już kalwarii założonej w 1672 wokół klasztoru Cystersów w Krzeszowie. W ramach prezentacji zaplanowano też wykłady i zajęcia dla dzieci. 

W sobotę o godz. 12.00 – Zabawę plastyczną dla dzieci „Willmannowe opowieści" poprowadzi Sławomir Ortyl

 

Wystawa: „Wanda Rutkiewicz – Fotografie”

Wystawa: „Wanda Rutkiewicz – Fotografie”

do 30 stycznia (oprócz niedzieli), Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”, bilet 4 zł

Na wystawie można będzie obejrzeć 46 czarno-białych fotografii najwyższych gór świata m.in. Mount Everestu, K2, Gasherbrumów, Cho Oyu, Annapurny, Makalu. Autorka zdjęć sfotografowała góry stojąc z nimi „twarzą w twarz”, na poziomie kilku tysięcy metrów n.p.m. Mimo skrajnie trudnych warunków, powstały fotografie na wysokim poziomie artystycznym, które ujmują surowym pięknem i precyzją kadru. Jest to unikalna okazja, by spojrzeć na góry oczami Wandy Rutkiewicz.

 

24 Finał WOŚP we Wrocławiu

24 Finał WOŚP we Wrocławiu

8-10 stycznia, różne lokalizacje i godziny według programu dnia

Będzie w tym roku wydarzeniem absolutnie wyjątkowym – podczas trzydniowej imprezy wystąpi ponad 30 wykonawców reprezentujących wszystkie pokolenia i niemal wszystkie gatunki muzyczne. W niedzielę, 10 stycznia w całym kraju ponad 120 tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz dwudziesty czwarty wyjdzie na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W samym Wrocławiu pojawi się ich ponad tysiąc. W tym roku fundacja prowadzi zbiórkę w celu zakupu urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej dla seniorów. Fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła urządzenia medyczne za kwotę ponad 650 mln zł.

Szczegółowy program

 

Giełda Fonograficzna w Firleju

Giełda Fonograficzna w Firleju

sobota, 9 stycznia, godz. 13.00-15.00, klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, wstęp wolny

Pierwsza w Nowym Roku edycja Dolnośląskiej Giełdy Fonograficznej. Tysiące płyt winylowych i wspaniała atmosfera.

Zwykle na giełdzie dostępnych jest co najmniej kilka tysięcy płyt różnych gatunków – rock, metal, jazz, pop, alternatywna, elektronika. Dominujący nośnik to winyl, ale można też znaleźć płyty CD oraz kasety magnetofonowe. Wstęp na giełdę jest bezpłatny zarówno dla wystawców, jak i kupujących.

 

Koncert kolęd w wykonaniu Hanny Banaszak

Koncert kolęd w wykonaniu Hanny Banaszak

sobota, 9 stycznia, godz. 19.30, Kościół Garnizonowy (pw. Św. Elzbiety), bilety 25zł (przedsprzedaż), 30 zł; dzieci do 10 lat wstęp wolny

W repertuarze będzie można usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy m.in. Cicha noc, Bóg się rodzi, Lulajże Jezuniu, Oj Maluśki Maluśki oraz wiele innych w przepięknych i niebanalnych aranżacjach. Koncert kolęd będzie doskonałym pretekstem do wspólnego przywitania roku w kulturalnym stylu.

 

Wystawa: Hałas’16 „Wspomnienie”

Wystawa: Hałas’16 „Wspomnienie”

od 9 stycznia do 23 stycznia, mia ART GALLERY, ul. Św. Mikołaja 61-62

Wystawa: Hałas’16 „Wspomnienie” otwiera cykl wystaw związanych z życiem i twórczością profesora i mentora, organizowanych w kolejne rocznice jego urodzin.

Prof. Józef Hałas (zm. 1.01.2015), klasyk polskiej sztuki XX wieku, należący do pokolenia Arsenału. Konsekwentny indywidualista, który stworzył własny język malarski, czerpiąc inspiracje z natury i dzieciństwa. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Tworzył cykle, m.in.: Figury, Góry, Piony  Skosy, Wnętrza czy Przeciwstawienia w technikach malarstwa olejnego, akryli, gwaszy czy tuszów. Pisał o życiu, sztuce i naturze świata. Uczeń prof. Eugeniusza Gepperta i prof. Stanisława Dawskiego. Wieloletni pedagog na wrocławskiej ASP. Jego prace były wystawiane na około 50 wystawach indywidualnych i ponad 300 wystawach zbiorowych.

 

Wykład: Odmienne stany (kulturowej) świadomości

Wykład: Odmienne stany (kulturowej) świadomości

sobota, 9 stycznia, godz.15.00, Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113, wstęp wolny

Czym właściwie jest narkotyk? Zgodnie z definicją proponowaną przez WHO jest to substancja o właściwościach psychoaktywnych – od heroiny po kawę i alkohol. Potoczne rozumienie tego terminu wskazuje jednak na fundamentalną różnicę w postrzeganiu substancji zadomowionych, będących elementami codziennych czy świątecznych rytuałów i tych, które wykluczone zostały z oficjalnego obiegu. Celem wykładu będzie zaprezentowanie czynników, które mogą wpływać na tworzenie się odmiennych kulturowych wzorców związanych ze stosunkiem społeczeństw do używek. Migawki historyczne, współczesne kampanie społeczne, raporty i dokumenty, sztuka, popkultura i filozofia - niech taka mozaika będzie przyczynkiem do ciekawej dyskusji.

 

Wystawa: „FOPA” w Neon Side

Wystawa: „FOPA” w Neon Side

do 14 stycznia, Klubogaleria Neon Side, ul. Ruska 46 c, wstęp wolny

„Gafa” to magazyn fotograficzny stworzony przez słuchaczy i absolwentów Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. W pierwszym numerze zajął się pochwałą wpadki, nietaktu, faux pas. Zaprezentowano w nim wszelkie niezamierzone bądź zamierzone nieprawidłowości fotograficzne pod względem formy lub treści. Organizatorzy pragną pokazać, że ów fotograficzne faux pas nie przeszkadza w odbiorze, a niekiedy wręcz przeciwnie, potęguje wrażenie estetyczne. Zdjęcia nadesłane przez czytelników będzie można zobaczyć na wystawie „FOPA”.

 

Wykład: „Domowa apteczka ziołowa”

Wykład: „Domowa apteczka ziołowa”

sobota, 9 stycznia, godz.16.00, KsięgarnioKawiarnia Vegedajnia NALANDA, pl. Kościuszki 12, wstęp 20 zł

Zioła od wieków towarzyszą człowiekowi – leczą, wzbogacają kuchnię, pomagają w pielęgnacji skóry i włosów. Ich stosowanie jest tanie, proste i w zgodzie z naturą.

Wykład będzie zawierał zbiór praktycznych rad i wskazówek:

 • jakie zioła można stosować na przeziębienia i inne drobne dolegliwości
 • jak naturalnie pielęgnować skórę i włosy
 • zioła na talerzu – naturalny smak i zdrowie
 • ziołowe triki podczas sprzątania domu

Wykład poprowadzi Małgorzata Misztal – z wykształcenia biolog, od wielu lat zajmuje się ziołolecznictwem, prowadzi sklep z ziołami, konsultuje, doradza, dobiera mieszanki.

 

Brzucho –

Brzucho – spektakl dla naj, najów

9-10 stycznia, godz. 13.00, Wrocławski Teatr Lalek, bilety 20/25 zł

Spektakl dla najmłodszych dzieci do 3 lat. Zanurz się w kojącym i fascynującym świecie dźwięków i obrazów. Ruszaj z nami w błękitną podróż pomiędzy niebem a ziemią, wodą a powietrzem, w drogę pełną zaskakujących doświadczeń zmysłowych. Przyłóż ucho, pogłaszcz "brzUCHO", dotknij, poczuj, posłuchaj. Brzuch mamy jest pierwszym domem dla dziecka. To jedna z najważniejszych i najbliższych części ciała rodzica – bezpieczna, wygodna, przytulna. Wypełniona wspomnieniami, doświadczeniami, przeżyciami, które na zawsze zapisały się w naszym ciele, choć tak trudno odnaleźć je w pamięci.

 

Spotkanie: „Wszystkie kontrasty Indii”

Spotkanie: „Wszystkie kontrasty Indii”

sobota, 9 stycznia, godz. 18.00, Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, wstęp wolny

Krzysztof Pielaszek – absolwent archeologii i historii, pasjonat komiksu, a także kultury azjatyckiej. Kiedy nie podróżuje i nie czyta o podróżach, pracuje we Wrocławiu. W przyszłości chciałby założyć fundację zajmującą się wspieraniem rozwoju indywidualnych umiejętności dzieciaków z sierocińców rozsianych po całym świecie.

A tak Krzysztof Pielaszek opisuje Indie: „Prawie 1,5 miliarda ludzi zamieszkuje kraj będący największą demokracją świata. Państwo, w którym, aby założyć stałe łącze internetowe w wynajmowanym domu, trzeba zapłacić przynajmniej dwie łapówki. Są w nim miejsca, gdzie człowiek czuje się, jakby cofną się w czasie do XIX wieku i takie, które rozmachem oraz nowoczesnością biją największe, europejskie metropolie. Przez ostatni rok przywykłem do kwitowania, tego wszystkiego jednym słowem: „Indie”.”

 

T-Mobile Nowe HoryzontyTournée

T-Mobile Nowe HoryzontyTournée

8-10 stycznia, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety16 zł/18 zł

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée - wrocławski festiwal w pigułce i w trasie, który w 2016 roku rozpocznie się 8 stycznia i odwiedzi 36 polskich miast. W programie znalazły się m.in. filmy wyróżnione Europejskimi Nagrodami Filmowymi - Widzę, widzę oraz Tysiąc i jedna noc.

Widzowie, którzy nie dotarli latem do Wrocławia na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, dzięki Tournée otrzymają jego esencję - wybór filmów, które stały się wydarzeniem festiwalu. Zgodnie z dewizą Nowych Horyzontów są to filmy śmiało wykraczające poza granice konwencjonalnego kina. Takie, które szukają własnego języka, poruszają kontrowersyjne tematy i nie boją się eksperymentów. Filmowe tournée potrwa do 14 stycznia.

Program

 • Passolini – 8 stycznia, piątek, godz. 19.00, 10 stycznia, niedziela, godz. 18.00
 • Widzę, widzę – 8 stycznia, piątek, godz. 21.00
 • Tysiąc i jedna noc, cz. 19 stycznia, sobota, godz. 15.00; cz. 2 9 stycznia, godz. 17.45; cz. 3 – 9 stycznia, sobota, godz. 20.30 
 • Lucyfer – 10 stycznia, niedziela, godz. 20.00

Opis filmów i szczegółowy program

 

Wystawy: Two Sticks i Brudnopis

Wystawy: Two Sticks i Brudnopis

do 31 stycznia, godz. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska 5

W ramach Programu Głównego odbędą się cztery wystawy, które poruszają zupełnie odmienną problematykę okołorysunkową. 

Katarzyna Roj w przygotowanej przez siebie wystawie pt. „Brudnopis” zaprezentuje premierowe realizacje czterech zaproszonych do udziału w projekcie artystów: Olafa Brzeskiego, Krzysztofa Gila, Pawła Jarodzkiego i Kamy Sokolnickiej. Ich realizacje będą odnosić się do tytułowego brudnopisu, w którym zwyczajowo znajdują się rysunki i teksty pisane „na brudno”, najczęściej dla własnych potrzeb, nieoficjalne. Na wystawie Brudnopis zobaczymy cztery osobne realizację, połączone tym kuratorskim mianownikiem.

Fumihiko Sumitomo wraz z Danielą Tagowską, podczas polsko-japońskiej wystawy“Two Sticks” podejmie temat rysowania, jako ciągłej ewolucji, włączającej również proces wymazywania, poprawiania, nie liniowego przebiegu procesów. 

 

Portrety Wiśniowego Sadu

Portrety Wiśniowego Sadu

9-10 stycznia, godz. 19.00, Teatr Pieśń Kozła, sala koncertowa radia Wrocław, al. Karkonoska 10

Spektakl „Portrety Wiśniowego sadu", na podstawie dzieła Antoniego Czechowa „Wiśniowy sad” w reżyserii Grzegorza Brala to opowieść o „raju utraconym”. Tytułowy roztrwoniony Wiśniowy sad, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość. Reżyser snuje historię bohaterów za pomocą gestów, ruchu, tańca, na pierwszym planie pozostaje jednak zawsze muzyka. To ona kreuje relacje, definiuje zdarzenia i bohaterów, tworząc w połączeniu z liryką Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej wyszukane „poematy muzyczne”.

Informacje na stronie www.piesnkozla.pl

Niedziela, 10 stycznia 2016 r.

 

Wrocławski Bazar Smakoszy

Wrocławski Bazar Smakoszy

10 stycznia, godz. 10.00-16.00, każda niedziela przez cały rok, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, wstęp wolny

W każdą niedzielę przez cały rok kilkudziesięciu wystawców oferuje wysokiej jakości produkty polskie i zagraniczne oraz wyroby certyfikowane. Na Bazarze znaleźć można produkty wytwarzane w tradycyjny, nieprzemysłowy sposób. Bazarowy koszyk wypełnić można wiejską śmietaną, kremowym masłem, twarożkiem, krowim i kozim mlekiem, ekologicznym drobiem, certyfikowanymi warzywami, przetworami, miodami, olejami, przyprawami, sokami, serami, wędlinami, wypiekami i innymi rarytasami.

 

Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa

Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa

codziennie w godz. 9.00-17.00, bilety: 5/8/10 zł

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Hali Stulecia powstała niezwykła instalacja, której głównym elementem jest przestrzenny model XVIII-wiecznego Lwowa, zbudowany z wielką dbałością o szczegół, przez architekta i historyka, Janusza Witwickiego. Ekspozycji towarzyszy nowoczesna, multimedialna oprawa, przybliżająca zwiedzającym zarówno postać twórcy, jak i dramatyczne, powojenne losy zabytkowego modelu miasta. Wystawa  powstała we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, którego władze udostępniły ze swoich zbiorów bezcenny model makiety.

 

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Tematy:
 • Zwiedzanie Starówki – sobota, godz. 9.00-12.00
 • Od Rynku do Sky Tower – niedziela, godz. 9.00-11.00
Dodatkowe informacje i zapisy pod numerem tel. 71 346 60 05.

 

Filmowe poranki – O filmie się rozmawia: Hokus pokus Albercie Albertsonie

Filmowe poranki – O filmie się rozmawia: Hokus pokus Albercie Albertsonie

sobota-niedziela, 9-10 stycznia, godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W programie zestawy filmów animowanych – klasyczne, jak i współczesne produkcje. Po każdym seansie zapraszamy na warsztaty dla dzieci pod opieką animatorów.

 Niedziela 10 stycznia

 • Animowani utalentowani. 

Agi Bagi – Wielki hałas, Mami Fatale – Bistro Fatale, Bali – poznaję nowych przyjaciół, Parauszek i przyjaciele – Konkurs piosenki

 • Warsztaty: Akcja Edukacja – Wrocławski Teatr Pantomimy

 

Lodowiska we Wrocławiu

Lodowiska we Wrocławiu

Działa wszystkich piec lodowisk: dwa kryte (hala Orbita ul. Wejherowska oraz ul. Spiska) oraz ślizgawki pod chmurką: na Pergoli przy Hali Stulecia, przy stadionie oraz przy ul. Brücknera.

Ceny, godziny otwarcia.

 

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

do 7 lutego 2016 r., godz. 9.00-21.00, Stadion Wrocław, aleja Śląska 1, bilety: od poniedziałku do piątku 15 zł; 21 zł w weekend

Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniają makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Są też znane postaci wykonane z klocków, makieta bitwy morskiej pod Oliwą i wiele innych. Aby uniknąć stania w kolejce po bilet – polecamy internetową rezerwację wejściówek.

Więcej informacji.

 

Strzelanie z broni palnej 2016

Strzelanie z broni palnej 2016

10 stycznia, godz. 9.00-18.00, strzelnica Bronówek, koszt:199 zł (za osobę), rezerwacja tel. 601 705 047, wiecejnizstrzelanie@gmail.com 

Na strzelnicy otwartej instruktorzy, przekażą wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się bronią palną. Czas trwania rozpoczyna się o pełnej godzinie i na jedną osobę wynosi max. 60 minut lub do wyczerpania amunicji. Uwaga! Oferta skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich. Organizator na 1 parę zapewnia: podstawowe szkolenie strzeleckie z zasad użytkowania broni palnej oraz podstawowych technik strzeleckich, indywidualnego instruktora, ochronę wzroku i słuchu, wynajem strzelnicy, tarcze oraz amunicję. www.wiecejnizstrzelanie.pl 

 

24 Finał WOŚP na Nowym Targu

24. Finał WOŚP na Nowym Targu

niedziela, 10 stycznia, cały dzień, plac Nowy Targ i scena w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Wielki finał odbędzie się jednocześnie na dwóch scenach – plenerowej na placu Nowy Targ  i klubowej w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze. Na Nowym Targu czekać będą stoiska gastronomiczne, food trucki i punkty z gorącymi napojami. Na liczne atrakcje mogą liczyć przede wszystkim najmłodsi uczestnicy imprezy, dla których organizatorzy przygotowali tym razem najwięcej niespodzianek. Będą ogromne bańki mydlane, malowanie twarzy w serduszka i inne atrakcje. Nie zabraknie też tradycyjnych licytacji Wielkiej Orkiestry, idealnej okazji do wspomożenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Nie można oczywiście przegapić kulminacyjnego momentu imprezy – FIRE SHOW w wykonaniu Bandit Queen Circus.

Program:

Na obu finałowych scenach będzie się działo naprawdę dużo. Pokazy taneczne i występ transowej Foliby, połączony z warsztatami bębniarskimi. Dziewczyny z Girls On Fire, finalistki X-Factor i chłopcy z BeMy, finaliści Must Be The Music. Wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek Janek Samołyk. Filipińczyk Conrado Yanez, właściciel najbardziej aksamitnego głosu w Polsce i  zwycięzca Must Be The Music w 2015 roku. HURT – hegemoni polskiego melodyjnego punk-rocka z charyzmatycznym Maćkiem Kurowickim na czele. Closterkeller, absolutna legenda polskiego rocka gotyckiego. Filary polskiej sceny reggae – Habakuk oraz folku – Dikanda i Dr Misio, chuligańska ekipa aktora Arka Jakubika, grająca skąpanego w papierosowym dymem prawdziwego rock’n’rolla.

 

Czarodziejski flet - spektakl dla dzieci

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

9-10 stycznia, godz. 11.00, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny, bilety 25/20 zł

Spektakl na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie rozpoczyna się. Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach – nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papegena i Papageny.

 

XIII Dolnośląskie Targi Ślubne

XIII Dolnośląskie Targi Ślubne

niedziela, 10 stycznia, godz. 10.00-17.00, Hala Stulecia, bilety 20 zł

Około 150 wystawców ślubno-weselnych! Nowości i standardy ślubne na sezon 2016, pokazy mody ślubnej, florystyki, makijażu i tańca. Na scenie Hali Stulecia, jak co roku, szykuje się show, degustacje potraw weselnych i słodkości, konkursy ze wspaniałymi nagrodami. Podczas targów będzie można oglądać i słuchać występów zespołów muzycznych na żywo – to jedyna taka okazja, aby móc w jednym czasie i miejscu sprawdzić możliwości Waszych faworytów i znaleźć wymarzony zespół na wesele.

 

Aleja Projektantów – weekendowe targi mody w Alei Bielany

Aleja Projektantów – weekendowe targi mody w Alei Bielany

9 i 10 stycznia, Aleja Bielany, ul. Czekoladowa 7-22, Bielany Wrocławskie (wejście środkowe do galerii oraz wejście od strony IKEA)

Aleja Projektantów by Fashion Meeting to zupełnie nowy cykl weekendowych targów mody niezależnej organizowany w Alei Bielany. Na targach będzie można zobaczyć kolekcje, tworzone przez nietuzinkowych artystów i projektantów młodego pokolenia, których powołaniem jest projektowanie i szycie w Polsce ubrań z wysokiej jakości materiałów. Odzież, biżuteria i dodatki dostępne podczas targów mody niezależnej wyróżniają nowoczesne wzornictwo, niestandardowe fasony oraz dbałość o detale. Krótkie serie, w jakich szyte są kolekcje, zapewniają niepowtarzalny unikatowy charakter kreacji.

Podczas targów będzie można wzbogacić swoją szafę o  wyjątkową, niebanalną i doskonałej, jakości: odzież, obuwie, biżuterię, dodatki bezpośrednio od polskich twórców. 

 

Poranki dla dzieci w Mulikinie – Kacper i Emma

Poranki dla dzieci w Mulikinie – Kacper i Emma

10 stycznia, godz. 10.30, 12.00, Mulitikino: Arkady Wrocławskie, Pasaż Grunwaldzki, bilety 12 zł

Kacper i Emma – zimowe wakacje to druga cześć przygód uroczej pary przedszkolaków znanej z filmu. Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele (pokazywanej w październiku w ramach kampanii „Dzieciaki na horyzoncie”). Kacper i Emma, a wraz z nimi Leo i Pani Królik, spędzają ferie zimowe u dziadka dziewczynki. Ferie to superzabawa! Przyjaciele budują wspólnie śnieżny zamek, jeżdżą na nartach czy szaleją przy bitwie na śnieżki. Wszystko się zmienia, gdy pojawia się Piotr. To ciepła, zabawna, rodzinna opowieść o przyjaźni, której nie stopi nawet największy norweski mróz.

 

Po sznurku – spektakl w Teatrze Lalek

Po sznurku – spektakl w Teatrze Lalek

10 stycznia, godz. 17.00, Wrocławski Teatr Lalek, bilety 25/20 zł

Po sznurku to historia pewnej znajomości. W życiu samotnego mężczyzny pojawia się„chłopiec” – dorosły z duszą dziecka; o ludziach takich, jak on mówiono dawniej jurodiwyj, „dotknięty palcem Bożym”. Po tym spotkaniu życie bohatera nigdy nie będzie już takie samo. „Chłopiec” naznaczy go swoim spojrzeniem na świat – świat, w którym papież w Dniu Dziecka połyka balony, a pingwiny „piją kawę i myją nogę Małyszowi”. Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej.  

 

Japoński Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Japoński Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

niedziela, 10 stycznia, godz. 10.30, IX LO, ul. Piotra Skargi 29/31

Fundacja Nami włącza się aktywnie w tegoroczny finał WOŚP i zaprasza na Japoński Finał WOŚP. W programie mnóstwo japońskich zabaw, gier, pokazów, prelekcji i innych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W organizacji imprezy włączyło się Wrocławskie Stowarzyszenie Kyudo, Aikikai Wrocław, Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Koncert Artrio w NFM

Koncert Artrio w NFM

niedziela, 10 stycznia, godz.18.00, Muzeum Narodowe we Wrocławiu bilety 20 i 30 zł

W programie repertuar z nowej płyty Atrio Endorfiny (standardy jazzowe, muzyka filmowa  oraz największe przeboje muzyki  pop w opracowaniu na zespół kameralny). Endorfiny, czyli hormony szczęścia, wydzielają się w organizmie w wyjątkowo przyjemnych sytuacjach, na przykład podczas jedzenia czekolady czy serdecznego śmiechu. A także podczas słuchania muzyki. Szczególnie tej przepojonej ogromnym optymizmem – takiej właśnie, która zabrzmi podczas niedzielnego, iście karnawałowego koncertu kameralnego. Promuje on płytę Endorfiny nagraną niedawno przez wrocławski zespół Artrio, powstały w 2012 roku. To jedyne stale działające trio harfowe w Polsce. Tworzące je artystki – harfistka Magdalena Just, skrzypaczka Beata Solnicka oraz wiolonczelistka Ewa Dymek-Kuś.

 

Poranki ze sztuką

Poranki ze sztuką

niedziela, 10 stycznia, godz. 10.45-12.30, Galeria Sztuki TĘTNO, ul.Jatki 12-13

Galeria Tętno zaprasza w każdą niedzielę na poranki ze sztuką dla rodzin. Co tydzień nowy temat i nowe inspiracje. Warsztaty towarzyszą aktualnym wystawom. Zapisy telefonicznie oraz drogą mailową: 665837756, 607404364, 692 392 568; galeriatetno@gmail.com.

 

 

Czarujemy zimę – warsztaty dla dzieci w Cocfli

Czarujemy zimę – warsztaty dla dzieci w Cocofli

niedziela, 10 stycznia, godz. 11.00, Cocofli, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

Zima nareszcie zawitała w nasze progi. Śnieg pokrył mroźnym puchem place zabaw i podwórka, a dzieci jak co niedziela będą wspólnie bawić się swoją wyobraźnią na warsztatach w Cocofli. I jak zwykle nie tylko posłuchają opowieści, ale i własnoręcznie wyczarują coś wyjątkowego. Niedzielne bezpłatne warsztaty dla dzieci w kawiarni Cocofli to już tradycja. Warsztaty inspirowane są książką, do której zawsze proponowana jest zabawa dla dzieci i specjalne zadanie. Po każdych zajęciach dzieci wychodzą z pamiątką związaną z przeczytaną opowieścią. Pamiątkę przygotowują własnoręcznie, rozwijając swoją wyobraźnię, zdolności plastyczne i manualne.

 

Wystawa „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata

Wystawa „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata”

Oddział Muzeum Miejskiego Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, bilety 10/15 zł, rodzinne 30 zł
Ojczyzną szopek są Włochy, a za ich pierwszego twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Tradycyjną scenę narodzin Jezusa Chrystusa z adoracją przez Marię, Józefa, pasterzy i Trzech Króli od dawna wystawiają chrześcijanie na całym świecie w swych kościołach i domach. Z Włoch szopka przywędrowała do reszty Europy, a następnie do obu Ameryk, Afryki , Azji i Australii. Wykonywali je zarówno znani artyści jak i cała rzesza zdolnych rzeźbiarzy amatorów.
Na wystawie „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata” pokazanych zostanie ponad 130 szopek, zadziwiających różnorodnością i zaskakujących rozmiarami. Wystawa czynna do 31.01.2016

 

Wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

Wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

do 31 stycznia, godz. 10.00-16.00, Muzeum Etnograficzne, ul.Traugutta 111/113

W Muzeum Etnograficznym  oglądać można oglądać szopki betlejemskie wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół. Szopki są ceramiczne, szklane, papierowe, bibułowe, filcowe, zrobione z makaronu, ciasta, pierników i wielu innych materiałów. W sumie zobaczymy ponad 100 szopek, oprócz tradycyjnych także wiele nietypowych. To już XXIII Wojewódzka Wystawa Pokonkursowa, którą organizują Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście”; Galeria Twórczości Plastycznej Młodych, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

 

Fitness na Pergoli

Fitness na Pergoli

niedziela, 10 stycznia, godz. 12.00-14.00, sala wielofunkcyjna, Pergola obok Hali Stulecia, wstęp wolny (są zapisy)

Każdy z nas chce być w dobrej formie przez cały rok. Program „Miasto w Formie” daje takie możliwości. Każdy wrocławianin może uczestniczyć w czwartej edycji „Fitnessu na Pergoli”. W programie zarówno zajęcia rozciągające, jak i aerobowe na sali wielofunkcyjnej oraz Nordic Walking w plenerze. Bezpłatne treningi odbędą się w wybrane niedziele grudnia i stycznia. Uczestnicy zajęć sportowych otrzymają karty do zbierania punktów za niedzielne zajęcia. 

Zapisy 

 

„W rzece czasu. O dawnych kalendarzach” - zabawa plastyczna dla dzieci

„W rzece czasu. O dawnych kalendarzach” – zabawa plastyczna dla dzieci

niedziela, 10 stycznia, godz. 12.00, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy, wstęp wolny

10 stycznia, godz. 12.00-13.00
„W rzece czasu. O dawnych kalendarzach” – zabawa plastyczna
Czym jest czas i dlaczego mówimy, że płynie? Jak możemy to zmierzyć? A jak robili to ludzie dawniej? Co to takiego klepsydra, zegar kaflowy czy gnomon? A może zrobimy własne kalendarze? Zapraszamy serdecznie! Zajęcia poprowadzi Julia Pałetko. Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat, wstęp wolny. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym od 4 stycznia w godz. 9.00-15.00 pod nr. tel. 71 / 372 51 48.

 

Warsztaty kreatywnego upcyklingu

Warsztaty kreatywnego upcyklingu

10 stycznia, godz.14.00-18.00, Ekocentrum - Fundacja Ekorozwoju, sw. Wincentego 25 A, wstęp wolny, obowiązują zapisy

Ruszył cykl warsztatów, które nauczą jak ze starych rzeczy zrobić zupełnie nowe. W najbliższą niedziele zaczynają się warsztaty z tworzenia lunch boxów. Zaopatrzenie się w pudełko śniadaniowe wielorazowego użytku pozwoli uwolnić się od nadmiaru jednorazowych foliówek, które po zjedzeniu kanapki przygotowanej do pracy lub owoców zabranych na wycieczkę, od razu lądują w koszu na śmieci. Uczestnicy warsztatów przygotują lunch boxy z butelek po mleku i kolorowej ceraty. Tydzień później – 17 stycznia 2016 – uczestnicy wezmą na warsztat biżuterię z odzysku. 

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zgłoszenia, które należy wysyłać na adres: hogatalos@gmail.com.

 

„Kurdystan i Pamir na rowerach” – wystawa i pokaz slajdów w CK Zamek

„Kurdystan i Pamir na rowerach” – wystawa i pokaz slajdów w CK Zamek

od 7 stycznia do 15 lutego, Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy

2 stycznia 2015 roku wystartował z Warszawy śmiały projekt podróżniczy – rowerowa sztafeta zorganizowana przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. W wyprawie udział wzięło 29 rowerzystek i 27 rowerzystów, którzy w trakcie dziewięciu etapów przejechali Europę, Azję Mniejszą, Bliski Wschód, Azję Centralną, Chiny, aż do Japonii. Od stycznia do lipca 2015 r. odwiedzili trzynaście krajów, przekraczając dwanaście granic, w siedmiu strefach czasowych. Podczas trwania wyprawy wykonano niezliczoną ilość zdjęć – spośród nich wybraliśmy takie, które możliwie najpełniej obrazują przebieg projektu. Zawarte są one w otwieranej 7 stycznia wystawie w CK Zamek Wrocław.

 

Jeszcze raz Willmann - prezentacja obrazów w Pawilonie Czterech Kopuł

Jeszcze raz Willmann – prezentacja obrazów w Pawilonie Czterech Kopuł

10 stycznia, godz.12.00 do 16.00, Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Siedem obrazów Michaela Leopolda Willmanna, mistrza śląskiego baroku zostało przekazanych w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Zobaczymy trzy duże płótna przedstawiające sceny pasyjne: „Upadek Chrystusa pod krzyżem”, „Chrystusa i niewiasty jerozolimskie”, „Przybicie Chrystusa do krzyża”. Zostały one zamówione przez opata krzeszowskiego Bernarda Rosę do nieistniejącej już kalwarii założonej w 1672 wokół klasztoru Cystersów w Krzeszowie. W ramach prezentacji zaplanowano też wykłady i zajęcia dla dzieci. 

W sobotę o godz. 12.00 – Zabawę plastyczną dla dzieci „Willmannowe opowieści" poprowadzi Sławomir Ortyl

 

 
Niedzielny poranek we WRO – Nowy Jork na Nowy Rok

Niedzielny poranek we WRO – Nowy Jork na Nowy Rok

niedziela, 10 stycznia, godz. 12.30, Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7, wstęp wolny

Pierwszy w Nowym Roku Niedzielny Poranek we WRO to propozycja zupełnie wyjątkowa. Kilkukrotnie bowiem w czasie poranków odbywały się interaktywne czytania, podczas których ilustracje z wybranych książek ożywały na ekranie, inspirując do zabawy, jednak teraz czeka uczestników coś nowego: publikację „Nowy Jork Piżamorama” z Wydawnictwa Wytwórnia, w której dzięki unikalnej technice analogowej animacji „ombro cinema”, ilustracje zostaną w magiczny sposób wprawione w ruch. W czasie podróży po barwnym Nowym Jorku, jednej z niezwykłych kulturalnych stolic świata wraz z bohaterem opowieści – chłopcem w piżamie w paski, dzięki doskonałej iluzji samochody zaczną jeździć po ulicach miasta, neony zaświecą, a uczestnicy zajrzą do sklepów i przespacerują się po Central Parku. A to wszystko, tradycyjnie porankowo, pod dużym ekranem i czujnym okiem śledzącej zabawę widzów kamery.

 

Zajęcia z programowania Lego

Zajęcia z programowania Lego

niedziela,10 stycznia, godz.13.00, Wieża Ciśnień, ul. Sudecka 125a, koszt 39,99 zł/osoba

Cykliczne, coniedzielne, rodzinne zajęcia z Robotyki. Dzieci składają konstrukcje z tatą, dziadkiem, wujkiem czy starszym bratem. Czas zajęć to 120 minut. Po zakończonych zajęciach dziecko otrzymuje słodki deser. Opiekunowie mogą skorzystać z bogatego menu bistro i restauracji Wieży Ciśnień lub skorzystać ze specjalnego menu opisanego w ulotce.

 

Coniedzielne Warsztaty Rodzinne

Coniedzielne Warsztaty Rodzinne

niedziela, 10 stycznia, godz. 13.30, Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2 (bunkier), wstęp wolny, obowiązuje rejestracja

Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości
i wyobraźni.

10.01.2016 – NIEZWYKLI HOPI

W czasie warsztatu wrócimy do Samoobsługowego Muzeum. "Pod ziemią” posłuchamy tajemniczych legend plemienia Hopi. Obejrzymy też przykłady tworzonych przez nich dzieł sztuki, naczyń, strojów, ozdób i fryzur. Plemię Hopi stara się żyć w zgodzie z naturą. Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia należy przesyłać na adres: edukacja@muzeumwspolczesne.pl

Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl

 

Warsztaty artystyczne ZIMOWE ZOO

Warsztaty artystyczne Zimowe Zoo

niedziela, 10 stycznia, godz. 14.00, Centrum edukacyjne FasTracKids w galerii handlowej Sky Tower (poziom +1), rejestracja obowiązkowa

Mamy już Nowy Rok. To idealna okazja, aby rozpocząć go tworząc wyjątkowe prace o tematyce zimowej: w tym tygodniu będzie to Zimowe Zoo. Na zajęciach dzieci wykonają swoje dzieła korzystając z różnych technik plastycznych. Zajęcia są odpłatne. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 71 780 01 90 lub pod adresem e-mail: topstartkids@gmail.com; www.fastrackids.com/wroclaw

 

Wystawa: „FOPA” w Neon Side

Wystawa: „FOPA” w Neon Side

do 14 stycznia, Klubogaleria Neon Side, ul. Ruska 46 c, wstęp wolny

„Gafa” to magazyn fotograficzny stworzony przez słuchaczy i absolwentów Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. W pierwszym numerze zajął się pochwałą wpadki, nietaktu, faux pas. Zaprezentowano w nim wszelkie niezamierzone bądź zamierzone nieprawidłowości fotograficzne pod względem formy lub treści. Organizatorzy pragną pokazać, że ów fotograficzne faux pas nie przeszkadza w odbiorze, a niekiedy wręcz przeciwnie, potęguje wrażenie estetyczne. Zdjęcia nadesłane przez czytelników będzie można zobaczyć na wystawie „FOPA”.

 

„Wspaniała przygoda zająca Teofila – spektakl dla dzieci” w WCTD

„Wspaniała przygoda zająca Teofila – spektakl dla dzieci” w WCTD

niedziela, 10 stycznia, godz.17.00, WCTD, ul. Kuźnicza 29a, bilety 18 zł, obowiązuje rezerwacja miejsc

Spektakl dla dzieci w wieku od 3 lat. Jest to barwna, lalkowa opowieść o nieśmiałości, poszukiwaniu przyjaźni i przełamywaniu własnych ograniczeń. Spektakl dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych (przedszkola, szkoły podstawowe).

 • Czas trwania: ok 40 minut
 • Bilety: normalny: 18 zł/os, rodzinny: 14 zł/os (przy zakupie min 5 biletów), dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 10 zł/os, dla grup zorganizowanych: 14 zł/os, dla uczestników warsztatów WCTD 14/os.
 • Rezerwacja: przez formularz na stronie, telefon: 608 432 224, 71 341 80 02.

 

Brzucho –

Brzucho – spektakl dla naj, najów

10 stycznia, godz. 13.00, Wrocławski Teatr Lalek, bilety 20/25 zł

Spektakl dla najmłodszych dzieci do 3 lat. Zanurz się w kojącym i fascynującym świecie dźwięków i obrazów. Ruszaj z nami w błękitną podróż pomiędzy niebem a ziemią, wodą a powietrzem, w drogę pełną zaskakujących doświadczeń zmysłowych. Przyłóż ucho, pogłaszcz „brzUCHO”, dotknij, poczuj, posłuchaj. Brzuch mamy jest pierwszym domem dla dziecka. To jedna z najważniejszych i najbliższych części ciała rodzica – bezpieczna, wygodna, przytulna. Wypełniona wspomnieniami, doświadczeniami, przeżyciami, które na zawsze zapisały się w naszym ciele, choć tak trudno odnaleźć je w pamięci.

 

Koncert „Wspomnienie o Jaremie”

Koncert „Wspomnienie o Jaremie”

niedziela, 10 stycznia, godz.18.00, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13, wstęp wolny

W trzecią rocznicę śmierci Jaremy Klicha odbędzie się koncert z udziałem jego wieloletnich przyjaciół, znakomitych muzyków, z którymi Jarema występował, tworzył, których podziwiał, ale także tych, dla których stanowił źródło muzycznych (i nie tylko) inspiracji.

Wśród nich znajdą się: Krzysztof Pełech, Piotr „Restek” Restecki, Leszek Cichoński, duet Leon & Kala, zespół Jacaras, Verical Trio, Leszek Zaleski, Dawid Troczewski, duet Domas Voyo oraz Krzysztof Nieborak. W programie koncertu znajdą się kompozycje jazzowe, bluesowe, gitarowa klasyka, poezja śpiewana oraz muzyka dawna.

 

 

T-Mobile Nowe HoryzontyTournée

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée

10 stycznia, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 16/18 zł

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée – wrocławski festiwal w pigułce i w trasie, który w 2016 roku rozpocznie się 8 stycznia i odwiedzi 36 polskich miast. W programie znalazły się m.in. filmy wyróżnione Europejskimi Nagrodami Filmowymi – Widzę, widzę oraz Tysiąc i jedna noc.

Widzowie, którzy nie dotarli latem do Wrocławia na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, dzięki Tournée otrzymają jego esencję – wybór filmów, które stały się wydarzeniem festiwalu. Zgodnie z dewizą Nowych Horyzontów są to filmy śmiało wykraczające poza granice konwencjonalnego kina. Takie, które szukają własnego języka, poruszają kontrowersyjne tematy i nie boją się eksperymentów. Filmowe tournée potrwa do 14 stycznia.

Program

 • Passolini –  10 stycznia, niedziela, godz. 18.00
 • Lucyfer – 10 stycznia, niedziela, godz. 20.00

Opis filmów i szczegółowy program

 

Wystawy: Two Sticks i Brudnopis

Wystawy: Two Sticks i Brudnopis

do 31 stycznia, godz. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska 5

W ramach programu głównego odbędą się cztery wystawy, które poruszają zupełnie odmienną problematykę okołorysunkową. 

Katarzyna Roj w przygotowanej przez siebie wystawie pt. „Brudnopis” zaprezentuje premierowe realizacje czterech zaproszonych do udziału w projekcie artystów: Olafa Brzeskiego, Krzysztofa Gila, Pawła Jarodzkiego i Kamy Sokolnickiej. Ich realizacje będą odnosić się do tytułowego brudnopisu, w którym zwyczajowo znajdują się rysunki i teksty pisane „na brudno”, najczęściej dla własnych potrzeb, nieoficjalne. Na wystawie Brudnopis zobaczymy cztery osobne realizację, połączone tym kuratorskim mianownikiem.

Fumihiko Sumitomo wraz z Danielą Tagowską, podczas polsko-japońskiej wystawy „Two Sticks” podejmie temat rysowania, jako ciągłej ewolucji, włączającej również proces wymazywania, poprawiania, nieliniowego przebiegu procesów. 

 

Portrety Wiśniowego Sadu

Portrety Wiśniowego Sadu

10 stycznia, godz. 19.00, Teatr Pieśń Kozła, sala koncertowa radia Wrocław, al. Karkonoska 10

Spektakl „Portrety wiśniowego sadu", na podstawie dzieła Antoniego Czechowa „Wiśniowy sad” w reżyserii Grzegorza Brala to opowieść o „raju utraconym”. Tytułowy roztrwoniony wiśniowy sad, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość. Reżyser snuje historię bohaterów za pomocą gestów, ruchu, tańca, na pierwszym planie pozostaje jednak zawsze muzyka. To ona kreuje relacje, definiuje zdarzenia i bohaterów, tworząc w połączeniu z liryką Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej wyszukane „poematy muzyczne”. Informacje: www.piesnkozla.pl

 

Atrakcje we Wrocławiu

 

Hydropolis

Hydropolis

Hydropolis, godz. 10.00-19.00, ul. Na Grobli 19-21, bilety 27 zł (normalny),18 zł (ulgowy)

Hydropolis, jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie otworzy podwoje dla zwiedzających. Niepowtarzalna w skali Europy wystawa Hydropolis znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Ekspozycja podzielona jest na 8 stref tematycznych. Każda z nich przedstawia wodę z innego, fascynującego ujęcia.

Uwaga! Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego warto zarezerwować bilety wstępu przez internet. Strona organizatora. Więcej informacji

  

Punkt widokowy w Kotowicach

Punkt widokowy w Kotowicach

wieża otwarta codziennie od 10.00 do 20.00, zwiedzanie bezpłatne

Unikatowy obiekt turystyczny położony jest w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice. Wieża jest położona 20 km od centrum Wrocławia.

Wieżę można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny, jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 gminy Siechnice, gminy Czernica oraz Wrocławia. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska: Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów. Więcej o wydarzeniach na wieży: https://pl-pl.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH.

 

Największa w Polsce makieta kolejki

Największa w Polsce makieta kolejki

codziennie od 10.00 do 18.00, Dworzec Świebodzki, bilety 15/19 zł

Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.

Więcej czytaj tutaj.

 

Afrykarium we wrocławskim Zoo godz. 9.00-20.00, ostatnie wejście o 19.00, pozostałe pawilony w zoo otwarte do 16.00 Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego.   Morze

Afrykarium we wrocławskim zoo

godz. 9.00-16.00

Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

 • Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
 • Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
 • Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
 • Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
 • Wybrzeże Namibii  to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
 • Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków. 
Bilety, zwiedzanie, parkingi, dojazd

  

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej - Polinka

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej – Polinka

Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.

 

 

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo - godziny, wystawy

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo  godziny, wystawy

Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia

 

Punkty widokowe we Wrocławiu

Punkty widokowe we Wrocławiu

Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.

... więcej


Zgłoś uwagę