Wrocław Global Forum o roli NATO w Europie i świecie

W czwartek rozpoczęło się siódme Wrocław Global Forum. Dwudniowe spotkania polityków, specjalistów od spraw międzynarodowych, ekonomistów, politologów zdominują zadania dla NATO wobec współczesnych zagrożeń.


Jeszcze przed rozpoczęciem serii spotkań zakres tematów wskazali przedstawiciele organizatorów Wrocław Global Forum: amerykańskiego think thanku Atlantic Council, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Miasta Wrocław.
Podkreślali, że wspólny mianownik dla dwudniowych obrad wymusiła sytuacja międzynarodowa i kalendarz polityczny. Za miesiąc w Warszawie odbędzie się szczyt państw należących do NATO, a jesienią w Stanach Zjednoczonych wybrany zostanie nowy prezydent USA.
– Dzisiaj Europa jest szarpana różnymi problemami. Widać, że jest sens rozmawiać między innymi o bezpieczeństwie w perspektywie transatlantyckiej – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Frederick Kempe, prezydent Atlantic Council, precyzyjnie wskazał trzy najpoważniejsze zagrożenia dla stabilizacji w Europie. Po pierwsze, to Wschód, polityka Rosji. Po drugie, Bliski Wschód w kontekście tamtejszych konfliktów i rodzących się tam ekstremizmów, a także fali emigrantów z tego rejonu. Po trzecie, siły odśrodkowe w Europie.
Szef Atlantic Council przypomniał o lipcowym szczycie NATO w Warszawie. – Podczas Wrocław Global Forum z pewnością wiele razy będziemy mówić, czego oczekiwać po spotkaniu w Warszawie – akcentował.

Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mówił o zbliżających się w Stanach Zjednoczonych wyborach prezydenckich. – Relacje transatlantyckie są w nich ważnym tematem. Potrzebujemy amerykańskiego zaangażowania w Europie i w Polsce – mówił Sławomir Dębski.

Projekt Wrocław Global Forum jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Zgłoś uwagę