wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Wratislavia Cantans 2015. Kto wystąpi na festiwalu

Jubileuszowy, 50. festiwal będzie wyjątkowy. Nie tylko dłuższy niż zazwyczaj (6-19 września), ale z wielkimi gwiazdami i po raz pierwszy w salach Narodowego Forum Muzyki. Co nie oznacza, że organizatorzy zrezygnowali z koncertów w kościołach, bo tradycji musi stać się zadość.

Reklama

50. Festiwal – Niech żyje Wratislavia!

W sierpniu 1966 roku odbył się pierwszy koncert nowego festiwalu Vratislavia Cantans (taka była wtedy pisownia nazwy). Jego twórcą był dyrygent i kompozytor Andrzej Markowski, który do Wrocławia przyjechał rok wcześniej, by objąć funkcję dyrektora Państwowej Filharmonii. Zaproszenie artysty było wynikiem rozmów o tym, by podnieść poziom życia muzycznego w mieście, a w rezultacie pojawił się człowiek, który zmienił Wrocław w stolicę muzyki oratoryjno-kantatowej.

Powołany przez Andrzeja Markowskiego do życia festiwal przetrwał już pół wieku. I stał się jednym z najważniejszych polskich festiwali muzyki poważnej, a dyrektor NFM Andrzej Kosendiak poinformował właśnie, że wystąpił do rady miasta o zmianę statutu tak, by od tej pory Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans nosił imię Andrzeja Markowskiego. 

Tegoroczny program festiwalu będzie hołdem dla historii festiwalu. Aż trzy koncerty będą dokładnym powtórzeniem wieczorów z I edycji Wratislavii Cantans z 1966 roku. To inauguracja 6 września (na cześć koncertu 14 sierpnia 1966 z utworami m.in. Zieleńskiego, Messiaena, czy Malawskiego, profesora Andrzeja Markowskiego), 12 września (powtórka koncertu 16 sierpnia 1966 roku z Mszą c-moll Mozarta) oraz 15 września (powtórzenie wieczoru 18 sierpnia 1966 roku z utworami Pękiela i Mielczewskiego). - W programie tych trzech koncertów Andrzej Markowski skupił trzy najważniejsze kierunki festiwalu - muzykę współczesną, wielkie dzieła chóralne i dzieła muzyki dawnej, nie tylko polskiej, także zagranicznej - podkreśla dziś Giovanni Antonini, obecny szef artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans.

Koncerty w NFM

Dokładny grafik koncertów znajdziecie na stronie festiwalu. - Program został ogłoszony w tym roku ze znacznym wyprzedzeniem, aby umożliwić melomanom z Wrocławia i gościom z Polski oraz zagranicy wcześniejsze kupno biletów – wyjaśnia Andrzej Kosendiak, dyrektor festiwalu Wratislavia Cantans. W przedsprzedaży bilety były nawet o połowę tańsze.

Najwięcej wydarzeń odbędzie się w budynku Narodowego Forum Muzyki – w sali na 1800 miejsc i w jednej z mniejszych sal kameralnych. - Chcieliśmy zapewnić ciągłość tradycji, ale też, za sprawą NFM, kontynuować tradycję w miejscu, które zapewni festiwalowi widoczność w świecie - zwraca uwagę Giovanni Antonini. Koncerty zaplanowano także w kościołach (m.in. katedrze św. Marii Magdaleny, kolegiacie św. Krzyża) i zabytkowych salach (Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Ratuszu). Wratislavia Cantans zawita także na Dolny Śląsk. Czytajcie Wratislavia Cantans 2015: darmowe koncerty pod Wrocławiem

Chór Moskiewskiego Patriarchatu

Głos w roli głównej

Jak zwykle najważniejszy na Wratislavia Cantans będzie ludzki głos (w nazwie festiwalu istotne jest słowo „śpiewający”), a w programie znajdą się utwory, które w szczególny sposób go angażują. Sporą sensacją może być występ Chóru Moskiewskiego Patriarchatu (10 września), który słynie z wykonań muzyki sakralnej i pielęgnowania bogatej tradycji muzycznej Wschodu. Wiadomo, że we Wrocławiu artyści zaśpiewają utwory wielkich rosyjskich mistrzów, ale także popularne narodowe pieśni rosyjskie oraz kozackie.

Melomanom można także polecić pierwsze oratorium Georga Friedricha Händla Uczta Aleksandra z solistami, chórem z Drezna i Wrocławską orkiestrą Barokową pod batutą Paula Goodwina (8 września).

Rewelacyjnie, że we Wrocławiu wystąpi także Marcel Pérès, bo niewielu jest na świecie równych mu specjalistów od chorału gregoriańskiego. Podczas koncertu festiwalowego (12 września) wraz ze swoim słynnym zespołem Ensemble Organum przedstawi niezwykły program z renesansowymi utworami w tradycji Bizancjum i Korsyki.

Fani Mozarta koniecznie muszą posłuchać Mszy c-moll pod batutą Giovanniego Antoniniego (13 września).

Angielski dyrygent Trevor Pinnock poprowadzi Niemiecką Filharmonię Kameralną z Bremy/fot. Tomasz Walków

Chopin zachęcał, by śpiewać

W trochę inny świat przeżyć zabierze nas Olga Pasiecznik. Słynna ukraińska sopranistka, dla której Polska od lat jest drugą ojczyzną, zaśpiewa arie z oper Mozarta podczas koncertu 10 września z udziałem cenionej Deutsche Kammerphilharmonie z Bremy pod dyrekcją angielskiego dyrygenta Trevora Pinnocka, znanego w świecie specjalisty od muzyki dawnej.

Znakomita portugalska pianistka Maria João Pires/fot. Felix Broede

Podczas tego samego koncertu posłuchamy także (po raz pierwszy we Wrocławiu) słynnej portugalskiej pianistki Marii João Pires, której chopinowskie nagrania są w świecie muzycznym wyjątkowo cenione (zagra właśnie II Koncert fortepianowy Chopina). A wątek wokalny? Oczywisty! Chopin zachęcał przecież swoich uczniów, by szczególnie zwracali uwagę na śpiewność (włoskie cantabile).

Agata Zubel i specjaliści od Grammy z Chicago

Śpiew będzie też motywem przewodnim wspólnego koncertu śpiewaczki i kompozytorki Agaty Zubel oraz zespołu eighth blackbird – aż trzykrotnego laureata Nagrody Grammy. Podobno o pracy z wrocławską artystką muzycy eighth blackbird (jest ich, wbrew nazwie, tylko sześciu) marzyli od dawna.

Muzycy eighth blackbird łączą muzykę z teatrem

To może być jeden z najbardziej nieprzewidywalnych wieczorów Wratislavia Cantans (11 września), ponieważ amerykańscy muzycy słyną z oryginalnych projektów i szalonych pomysłów (naśladowanie dźwiękiem instrumentów świata zwierząt, za co dostali Grammy).

Muzycy z eighth blackbird uwielbiają przełamywać konwencję

Po prostu Zubin Mehta

To nazwisko mówi wszystko – tak można swobodnie powiedzieć o hinduskim dyrygencie, którego uwielbiają melomani na całym świecie. We Wrocławiu wystąpi z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, która 7 września zagra monumentalną IX Symfonię Gustava Mahlera (na scenie NFM zasiądzie ponad 100 muzyków!). Z zespołem z Tel Awiwu Zubin Mehta pracował przez blisko 50 lat (teraz ma zaszczytny tytuł dożywotniego Maestro tego zespołu). Porozumienie między dyrygentem a orkiestrą jest absolutne, więc utwór (którego sam Mahler nie zdążył już posłuchać w całości) wybrzmi z właściwą mocą i będzie stylowy. To nie koniec wątków mahlerowskich. Na zakończenie Wratislavii Cantans (19 września) wybrzmi VIII Symfonia zwana Symfonią tysiąca. Na scenie Narodowego Forum Muzyki pojawi się ponad 200 artystów (poza dyrygentem, solistami i orkiestrą jeszcze cztery połaczone chóry). 

Zubin Mehta dyryguje Izraelskimi Symfonikami w Adagietcie z V Symfonii Gustava Mahlera

50. Festiwal Wratislavia Cantans potrwa od 6 do 19 września 2015 roku. Bilety kupimy (ceny wahają się od 15 zł do 300 zł) m.in. przez internet na stronie www.bilety.nfm.wroclaw.pl, bądź w kasie Narodowego Forum Muzyki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl