Nr projektu Nr projektu 52
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Rekonstrukcja pawilonu w Parku Południowym wraz z zagospodarowaniem terenu [WBO. 2024]
-
Kategoria zieleń/rekreacja
-
Budżet zgłoszony 3 000 000 zł
-
Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
-
Lider projektu: Tomasz Skupiewski
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt wskazanego we wniosku zakresu przekracza maksymalną dla projektów WBO 2024 kwotę 3 000 000 zł. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 10) oraz § 3 ustęp 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Pawilon Schottländera był pięknym przykładem architektury końcówki XIX wieku i nieodzwonym elementem tej części Parku Południowego. Posiadał niezaprzeczalny urok i wyzwalał pozytywne doznania estetyczne. Jako atrakcyjny obiekt kompozycyjny, był jednocześnie punktem widokowym na staw oraz okoliczny drzewostan. Stanowił miejsce odpoczynku i schronienia dla spacerowiczów.
Niestety ze wylęgu na jego zniszczenie park utracił niezwykle ciekawą budowlę, a miejsce w którym stał uległo degradacji.
Rekonstrukcja pawilonu poprawi walory Parku Południowego. Przyczyni się również do wzmocnienia lokalnego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie rozwoju społeczno-gospodarczego Wrocławia.
Uzasadnienie projektu
Pawilon stanowił nieodzowną część założenia parkowego i niezwykle atrakcyjny punkt kompozycji, który koresponduje m.in. z punktem widokowym na tarasie parkowym.
Odtworzenie tego obiektu uatrakcyjni Park Południowy, będzie nowym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów.
Inwestycja pozwoli również na zagospodarowanie wyspy, która aktualnie porasta samosiejkami i chaszczami. W aktualnym stanie nie reprezentuje ona walorów estetycznych oraz historycznych.
Umieszczenie ławek na wyspie zwiększy ilość miejsc do siedzenia w tej okolicy parku, w ładne dni trudno znaleźć wolną ławkę. Dodatkowo w przypadku niespodziewanego deszczu w naturalny sposób pozwoli na schronienie dla
Grupa beneficjentów projektu
Wszyscy odwiedzający wskazany park, cały przedział wiekowy użytkowników parku, mieszkańcy oraz turyści.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Setki tysięcy osób rocznie.
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Borek Osiedle
Lokalizacja szczegółowa brak.
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ etapowanie zadania nie daje gwarancji osiągnięcia efektu finalnego w postaci rekonstrukcji Pawilonu. Podział zadania na etapy i ograniczenie I etapu do wykonania fundamentu pod pawilon, bez zapewnienia finansowania dla kolejnego etapu, jest z założenia finansów publicznych działaniem niegospodarnym. W formularzu poprawkowym Lider wskazał wycinkę drzew i krzewów z wyspy. Wyspa stanowi ostoję i naturalne środowisko życia dla lokalnego ptactwa. Realizacja prac zgodnie z wolą Lidera wiąże się z koniecznością zniszczenia tego środowiska. Ponadto takie działanie jest niezgodne z przyjętym przez Gminę Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. W związku z tym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 3) i 8) uchwały numer LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.