wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2024
  3. Projekt nr 196

Nr projektu Nr projektu 196

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Stabłowice i Pracze Odrzańskie w zieleni. Budżet Obywatelski dla Ekoparku i ścieżki natury [WBO. 2024]

  • Kategoria zieleń/rekreacja

  • Budżet zweryfikowany 3 000 000 zł

  • Status Niewybrany w głosowaniu

  • 1 842

    Statystyki Oddanych głosów

  • Lider projektu: Grzegorz Murdzek

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym. Ekopark Stabłowice: ocena pozytywna w zakresie nasadzeń drzew wysokich, które należy wykonać na działce 36/2, AM-24, obręb Stabłowice - zgodnie z opracowaną dokumentacją, budowy punktu poboru prądu - lokalizacja punktu poboru prądu do ustalenia na etapie opracowania dokumentacji projektowej, kontynuacji budowy ścieżek zgodnie z posiadaną dokumentacją z zastrzeżeniem, że minimalny realizowany zakres musi łączyć punkty docelowe i prowadzić do konkretnych elementów. Rekomendujemy wykonanie alejki o nawierzchni mineralnej łączącej plac zabaw z siłownią (wzdłuż rowu) zamiast drewnianego przedeptu. Elementy placu oraz materiał, z które zostaną wykonane, zostaną określone na późniejszym etapie. Ze względów realizacyjnych/technologicznych pole nawierzchni bezpiecznej musi zostać wykonane w całości. Ponadto ze względów utrzymaniowych zostanie wykonana nawierzchnia żwirowa. Rekomendujemy zmianę urządzeń na np. ściankę wspinaczkową. Staw przy ulicy Karpnickiej: ocena pozytywna w zakresie opracowania dokumentacji projektowej dla ścieżki przebiegającej wzdłuż północnego brzegu stawu (zasadne opracowanie całościowej dokumentacji dla ścieżek wokół całego stawu - do ustalenia z Liderem na etapie realizacji projektu). Ścieżka musi co najmniej obejmować zakres umożliwiający połączenie dwóch powiązań komunikacyjnych (nie może się urywać), w związku z czym dokładny zakres być może większy niż wskazał Lider na mapie. Ocena pozytywna także w zakresie montażu ławek i koszty na śmieci. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, jednak ze względu na szeroki zakres możliwe, że konieczne będzie etapowanie projektu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Ekopark Stabłowice: Zarząd Zieleni Miejskiej posiada dokumentację projektową zagospodarowania wschodniej części Ekoparku Stabłowice. Rekomendujemy, aby w ramach tego projektu zrealizowany został kolejny etap zadania zgodnie z dokumentacją projektową, tj. wykonanie alejki o nawierzchni mineralnej łączącej plac zabaw z siłownią (wzdłuż rowu), doposażenie istniejącego placu zabaw (np. w ściankę wspinaczkową), montaż małej architektury, nasadzenia drzew i krzewów. Pozostanie do wykonania plac zabaw dla dzieci małych oraz nasadzenia zieleni. Teren wokół stawu przy ul. Karpnickiej: opinia pozytywna w zakresie opracowania dokumentacji projektowej dla realizacji ścieżek wskazanych przez Lidera uwzględniającą pełne zagospodarowanie na trasie ścieżek wynikające z koncepcji (np. mała architektura, obiekty budowlane, podesty, punkty rekreacyjne). Zarząd Zieleni Miejskiej wskazuje, że w obszarze objętym opracowaniem ze względów technicznych, realizacyjnych i proceduralnych wymagane i konieczne jest opracowanie projektowe uwzgledniające wszystkie obiekty ujęte w koncepcji w tym obszarze. Ocena negatywna w zakresie wykonania nasadzeń drzew. Lider nie wskazał, w jakiej lokalizacji miałyby zostać wykonane. Brak powyższego nie pozwala na prawidłową ocenę i wycenę projektu. Ocena negatywna także w zakresie wykonania przyłączy prądu w Ekoparku, ponieważ zostało ono już wykonane. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ustęp 2 punkt 1) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres możliwe, że będzie konieczne etapowanie inwestycji. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 178 i 196.

Opis projektu

Projekt złożony jest z dwóch propozycji dla mieszkańców Pracz Odrzańskich i Stabłowic.
1. Staw przy ulicy Karpnickiej to akwen, wokół którego brakuje ścieżek dostępnych dla wszystkich mieszkańców (w tym osób niepełnosprawnych). Pierwszy etap ścieżki, równoległy do ul. Karpnickiej, wygraliśmy w ramach WBO w 2023 roku. Chcemy kontynuować ideę by docelowo można było spacerować ścieżką wokół stawu. Propozycja ścieżek w tym etapie znajduje się na mapie pod opisem projektu.
2. Dokończenie prac związanych z zagospodarowaniem Ekoparku Stabłowice. Wskazane w projekcie elementy projektu doskonale uzupełniają dotychczasowe realizacje w Ekoparku.

Uzasadnienie projektu

1. Mieszkańców Pracz Odrzańskich i Stabłowic przybywa, a brakuje miejsc do rekreacji, spacerów. Teren wokół stawu zarasta, nie jest zagospodarowany. Jak pokazuje pierwszy etap WBO z 2017 roku, gdy pojawiły się ścieżki, ławki i przyrządy do ćwiczeń to okoliczni mieszkańcy chętnie z nich korzystają.
2. Koncepcja Ekoparku powstała w roku 2017. Zawiera bogate wyposażenie i w pierwotnym zamiarze miała to być rekreacyjna przestrzeń dla mieszkańców Stabłowic. W tym roku, poprzez WBO, chcemy zdobyć fundusze, żeby dokończyć realizację koncepcji.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy okolicznych osiedli niezależnie od tego czy są aktywni czy chcieliby tylko wypoczywać nad wodą

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

10000

Elementy projektu

1) ławki i kosze na śmieci przy ścieżce obok stawu
2) nasadzenia drzew wysokich na działce nr 32/2 (Ekopark)
3) konstrukcje ze zrębów drewnianych (zgodnie z koncepcją Ekoparku)
4) drewniane słupki do balansowania (zgodnie z koncepcją Ekoparku)
5) drewniane przedepty (zgodnie z koncepcją Ekoparku)
6) punkt poboru prądu w Ekoparku

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Leśnica Osiedle

Lokalizacja szczegółowa brak.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

1 842

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

1 842

Papier

0

Płeć: kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1032

Mężczyźni

810

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.