Nr projektu Nr projektu 140
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Tor Wrocław - wielofunkcyjny obiekt do szkolenia techniki jazdy [WBO. 2024]
-
Kategoria inne
-
Budżet zgłoszony 3 000 000 zł
-
Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
-
Lider projektu: Marcin Ochab
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt zaopiniowany negatywnie. Lokalizacja Wzgórze Maślickie - zgromadzenie odpadów komunalnych spowodowało emisję biogazu i jego zaleganie w strukturach wzgórza. Ponadto w Wydziale Środowiska zostało przyjęte zgłoszenie o występowaniu na wzgórzu promieniowania radioaktywnego. Zgłoszenie zostało przekazane do Spółki Ekosystem celem zbadania zagrożenia (spółka kontroluje składowisko odpadów). Ze względów bezpieczeństwa ocena negatywna dla realizacji projektów w tym miejscu i okolicach, promujących aktywność ludności. Ulokowanie inwestycji w pozostałych lokalizacjach zostało ocenione negatywnie, ponieważ jest niezgodne z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 1) i 3) uchwały numer LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Aktualizacja z 02.09.2024 r.: Informujemy, że zgłoszenie o występowaniu na wzgórzu promieniowania radioaktywnego zostało przeanalizowane. Po sprawdzeniu zgłoszenia okazało się, że dotyczy ono sprawy, która była już gruntownie wyjaśniona w roku 2016, kiedy to Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej wykonało następujące ekspertyzy: · Ekspertyzę radiologiczną gleby · Ekspertyzę radiologiczną powietrza · Ocenę zagrożenia radiologicznego · Rozkład mocy dawki Wszystkie ww. ekspertyzy stwierdziły brak skażenia radiologicznego i brak zagrożenia.
Opis projektu
Stworzymy kompleksowy tor do jazdy motocyklami, samochodami i gokartami, zaprojektowany tak, aby umożliwić doskonalenie techniki jazdy, organizowanie zawodów i zlotów. Obiekt składać się będzie z dwóch kluczowych elementów:
1. Placu manewrowego do wolnych przejazdów i szkolenia z jazdy precyzyjnej.
2. Nitki torowej o różnych konfiguracjach, przeznaczonej do treningu szybszych przejazdów oraz organizacji zawodów.
To nie koniec planów, obiekt będzie zaprojektowany tak, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie nitki torowej oraz zbudowanie toru offroadowego. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznego i legalnego miejsca, gdzie każdy może rozwijać umiejętności reagowania na ekstremalne sytuacje na drodze.
Uzasadnienie projektu
Obecnie we Wrocławiu brakuje ogólnodostępnego obiektu, na którym w sposób bezpieczny i legalny można doskonalić techniki jazdy. W ramach projektu chcemy dać zmotoryzowanym wrocławianom możliwość podnoszenia umiejętności, ćwiczenia bezpiecznych zachowań, reagowania na sytuacje ekstremalne. Taki trening przełoży się na większe bezpieczeństwo osób korzystających z wrocławskich dróg. Tor będzie otwarty dla wszystkich, którzy pasjonują się jazdą samochodem lub motocyklem, zapewniając im możliwość ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich umiejętności. To miejsce to będzie coś więcej niż tylko tor, tutaj będą organizowane spotkania, zloty i eventy różnych grup motoryzacyjnych.
Grupa beneficjentów projektu
Z projektu będą mogli korzystać wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy Wrocławia oraz osoby przygotowujące się do egzaminu na prawo jazdy.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Szacunkowa liczba beneficjentów to 450 000 osób, przy następujących założeniach: 680 000 mieszkańców Wrocławia to osoby pełnoletnie, z czego 66% posiada prawo jazdy (według średniej krajowej).
Elementy projektu
1 x Plac manewrowy o wymiarach 90 metrów na 40 metrów, powierzchnia asfaltowa, obrzeża betonowe, dopuszczalny nacisk na jednej osi 3,5 tony
1 x Pętla torowa o długości 900 metrów, szerokości 10 metrów, powierzchnia asfaltowa, obrzeża betonowe, dopuszczalny nacisk na jednej osi 3,5 tony
1 x Miejscowo bandy zabezpieczające, szacunkowa całkowita długość 400 metrów
1 x Ogrodzenie terenu z siatki o długości 1500 metrów, brama wjazdowa
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Księże, Maślice, Osobowice-Rędzin Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Główna preferowana lokalizacja jest na Maślicach w okolicach Wzgórza Maślickiego.
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ nie został zaakceptowany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.