wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 303

Nr projektu Nr projektu 303

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Szybki i wygodny dostęp do przystanków komunikacji miejskiej i strefowej przy ulicy Świeradowskiej we Wrocławiu [WBO. 2023]

  • Kategoria piesze/rowerowe

  • Budżet zweryfikowany 400 000 zł

  • Status Niewybrany w głosowaniu

  • 245

    Statystyki Oddanych głosów

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie budowy chodnika w południowej lokalizacji, w pobliżu ul. Świeradowskiej oraz zabezpieczenia chodnika przed parkowaniem na odcinku północnym, wzdłuż ul. Orzechowej. Podtrzymana ocena negatywna dla poszerzenia chodnika w lokalizacji północnej, od skrzyżowania z ul. Jabłeczną do zbiegu z pieszojezdnią, ponieważ chodnik prawie w całości przebiega po działkach, które nie należą do Gminy Wrocław. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 400 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie budowy chodnika w południowej lokalizacji, w pobliżu ul. Świeradowskiej. Ocena negatywna dla poszerzenia chodnika w lokalizacji północnej, od skrzyżowania z ul. Jabłeczną do zbiegu z pieszojezdnią, ponieważ chodnik prawie w całości przebiega po działkach, które nie należą do Gminy Wrocław. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 100 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa, płynności i tempa przemieszczania się pieszych z zachodniej części osiedla Gaj wzdłuż ul. Orzechowej do przystanków komunikacji miejskiej i strefowej przy ul. Świeradowskiej. W tym celu niezbędnym jest budowa ścieżki w przebiegu południowym, w miejscu „przedeptu” i betonowych płyt przy pawilonie handlowo-gastronomicznym. Pożądana byłaby także korekta stanu ścieżki o przebiegu płn.-zach.  płd.-wsch. w sąsiedztwie południowego odcinka przedmiotowej trasy. Ścieżkę wybudowano kilka lat temu, jednak podczas opadów kanalizuje wodę deszczową lub topniejący śnieg, co wydatnie utrudnia korzystanie z niej.

Uzasadnienie projektu

Centrum zabudowy wielorodzinnej zachodniego Gaju nie skomunikowano w dogodny sposób z przystankami autobusów linii K,136,143,145,255,903 oraz tramwajów linii 18,31. Prowadzi do nich kręta pieszojezdnia wzdłuż bloków mieszkalnych przy Orzechowej (nry nieparzyste). Od skrzyżowania tej ul. z ul. Jabłeczną istnieje chodnik szer. ~60 cm wzdłuż miejsc postojowych, intensywnie uczęszczany mimo ubytków i znacznych nierówności w pewnych miejscach, niebezpiecznych zwłaszcza po zmroku z powodu niedostatecznego oświetlenia. Częściowo zachodzą nań nadwozia zaparkowanych aut. Od zakończenia pieszojezdni brak chodnika do przejścia przez torowisko tramwajowe; ten odcinek ma charakter ziemny (pył, błoto), a we fragmencie jest pokryty wąską betonową płytą.

Grupa beneficjentów projektu

Wrocławianie, w szczególności mieszkańcy osiedla Gaj

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

6 000

Elementy projektu

1) Montaż konstrukcji separujących pieszych od parkujących pojazdów na odcinku od ul. Jabłecznej do zbiegu z pieszojezdnią ul. Orzechowej.
2) Budowa chodnika na odcinku od zakończenia pieszojezdni przy ulicy Orzechowej w jej południowej części, w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków tramwajowych i autobusowego.
3) Korekta stanu istniejącej ścieżki (wydzielonej krawężnikami) prowadzącej od zakończenia pieszojezdni przy ulicy Orzechowej, w jej południowej części, w kierunku przejścia dla pieszych na zakończeniu ul. Orzechowej, prowadzącego m.in. do przystanku autobusowego przy ul. Świeradowskiej.

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Gaj Osiedle

Lokalizacja szczegółowa brak.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

245

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

245

Papier

0

Płeć: kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

138

Mężczyźni

107

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.