Nr projektu Nr projektu 173
PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł
Przejście podziemne dla wszystkich [WBO. 2023]
-
Kategoria piesze/rowerowe
-
Budżet zgłoszony 1 000 000 zł
-
Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
-
Lider projektu: Ewa Durajczyk-Starościak
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony negatywnie. Po południowej stronie Alei Jana III Sobieskiego brakuje miejsca na konstrukcję rampy, której nachylenie byłoby odpowiednio niskie z punktu widzenia zasad uniwersalnego projektowania. Przy tak głębokim przejściu brak jest możliwości technicznych na realizację rampy w tym miejscu. Natomiast konstrukcja wind generowałaby koszty eksploatacji niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości projektu. Środki z WBO są kwotą jednorazową i nie mogą finansować obsługi i serwisowania wind w kolejnych latach. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 6) i 14) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Przedmiotem projektu jest projekt i budowa rampy rowerowej po obu stronach ulicy Sobieskiego, ewentualnie jednostronny montaż windy.
Uzasadnienie projektu
Aktualne przejście nie spełnia kryteriów prawdziwej dostępności dla osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi i rowerzystów. Każdego dnia wiele osób pokonuje strome schody, wnosząc wózki rowery po stromach schodach by dostać się na drugą stronę ulicy. To jest jedyne dojście w kierunku Zakrzowa, ale przede wszystkim do i z stacji kolejowej.
Tędy prowadzi dojście do stacji roweru miejskiego, jak i parkingów. Wydaje się, że po odpowiedniej przebudowie schody mogą być zachowane tylko z jednej strony przejścia, a po drugiej możliwa jest budowa rampy, tak by umożliwić komfortowe zejście osobom słabszym, niepełnosprawnym i rowerzystom po pochylni.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy osiedla oraz przyjezdni do Wrocławia w tym mieszkańcy miasta z innych dzielnic, którzy korzystają z kolei i korzystają z infrastruktury rowerowej miasta
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
30 tys.
Elementy projektu
1 x projekt inwestycji
2 x budowa rampy rowerowo-pieszej
1 x ewentualny montaż windy
Lokalizacja
projekt osiedlowy Lokalizacja
Psie Pole-Zawidawie Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Proponowana lokalizacja ramp dla rowerów w przejściu podziemnym.
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ jego szacunkowy koszt budowy przejścia dla pieszych z sygnalizacją przekracza w tym miejscu kwotę 3 000 000 zł. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.