wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Urodziny Arboretum w Wojsławicach. W niedzielę dzień otwarty

Arboretum w Wojsławicach – jako filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – świętuje 30 urodziny. Arboretum to obecnie ponad 62 hektary parku. W niedzielę, 29 lipca, ogród zaprasza na drzwi otwarte, a w tym dniu zwiedzanie jest bezpłatne.

Reklama

Arboretum to obecnie ponad 62 hektary parku, w tym starego podworskiego, jak i nowych kolorowych rabat kolekcji narodowych. To ponad 12 tysięcy roślin i dziesięć urokliwych stawów.

Arboretum rocznie odwiedza ponad 100 tysięcy gości.

W Wojsławicach uprawie są gatunki roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski. Sprzyja im łagodny przedgórski klimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleba.

fot. ze strony arboretumwojslawice.pl

Arboretum w liczbach:

Powierzchnia:

  • 62 ha, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin,
  • 12 ha sadu starych odmian czereśni,
  • 42 ha nowych terenów.

Liczba gatunków i odmian:

  • ponad 8000, w tym 3500 bylin.

Kolekcje Narodowe:

  • różaneczniki (Rhododendron) rasy łużyckiej, tzw. odmiany Seidla
  • liliowce (Hemerocallis)
  • bukszpany (Buxus)

Torchę historii

Park założyli w 1811 r. właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock. W 1880 r. dobra wojsławickie kupił Fritz von Oheimb. Ten wybitny znawca roślin i warunków klimatycznych okolicy, uzdolniony artystycznie, ożywił teren i stworzył park, który już za jego życia cieszył się sławą i uznaniem. Prace kontynuował syn Arno, aż do roku 1946, kiedy rodzina musiała opuścić Wojsławice.

Azalie – stara kolekcja, fot. Hanna Grzeszczk-Nowak

Powojenne losy parku były trudne. Został otwarty dla publiczności dopiero w 1962 roku.

W 1988 r., dzięki staraniom profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego: Józefa Ziółkowskiego, Tomasza Nowaka oraz Jerzego Hrynkiewicza-Sudnika, Ogród Dendrologiczny w Wojsławcach stał się pierwszą w historii filią wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.

30-lecie w Wojsławickim Arboretum

W plenerze / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich
Termin od 15 kwietnia 2018 do 29 lipca 2018

Miejsce Arboretum Wojsławice

Zobacz

Nadzór nad rewitalizacją parku objęli prof. Tomasz Nowak wraz ze swoją żoną Hanną Grzeszczak-Nowak i gronem pracowników Ogrodu Botanicznego. Teren karczowano, czyszczono, odchwaszczano, pojawiły się też nowe nasadzenia. W 1990 r. zakończono podstawowe prace renowacyjne, a Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Przerzeczynie-Zdroju przekazał Uniwersytetowi kolejne 4 ha leśnych nieużytków.

Powstawały nowe Kolekcje Narodowe: w 2002 liliowców, a w 2004 – krzewów z rodzaju bukszpan.

W 2005 r. Agencja Nieruchomości Rolnych nieodpłatnie przekazała Uniwersytetowi Wrocławskiemu najistotniejszą część dawnego majątku von Oheimbów – zrujnowany zabytkowy folwark i 53,6 ha wartościowych przyrodniczo gruntów. Nowe tereny pozwoliły wielokrotnie powiększyć roślinne zbiory. W 2013 r. Arboretum uzyskało status „Display Garden AHS” – ogrodu pokazowego Amerykańskiego Towarzystwa Liliowców. Równocześnie trwała odbudowa budynków gospodarczych, budowa kanalizacji, ogromnego parkingu i kaplicy św. Franciszka – patrona przyrodników, który chyba otacza to miejsce szczególną opieką.

Kapliczka św. Franciszka, fot. Hanna Grzeszczk-Nowak 

Teraz, z kolejnej dotacji unijnej, trwają prace nad utworzeniem Polskiego Ogrodu Milenijnego, prezentującego m.in. dorobek polskich hodowców. Przez lata, zyskując uznanie, szeroko rozwinięto międzynarodową współpracę z fachowcami na całym świecie.

Obecnie Arboretum kieruje mgr inż. Hanna Grzeszczak-Nowak.

Dojazd i bilety

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Drogą nr 8 z Wrocławia dojedziemy w ciągu 45 minut.

Arboretum jest otwarte do 21 października, codziennie oraz we wszystkie święta, w godz. 9.00-18.00 (teren należy opuścić do godz. 20).

Ceny biletów (do nabycia w kasie bądź biletomacie) to 10 zł (ulgowy) i 15 (normalny). Na miejscu jest m.in. bezpłatny parking i toalety (również miejsce do przewijania małych dzieci), bezpłatny „hotel” dla psów, punkt gastronomiczny na folwarku i w ogrodzie, wózek i trasa dla niepełnosprawnych, place zabaw dla dzieci, teren piknikowy i miejsca do grillowania, czy punkty sprzedaży roślin.

Wszystkie informacje na stronie Arboretum.

Materiał i zdjęcia przygotowała Zofia Owińska z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl