Uniwersytet szuka asystentów dla studentów z niepełnosprawnościami

Uniwersytet Wrocławski szuka osób, które zgodzą się pomagać studentom niepełnosprawnościami w trakcie zajęć.


W poprzednim roku akademickim ze wsparcia asystentów korzystało na Uniwersytecie Wrocławskim około 15 osób. Zakres ich zadań obejmuje m.in. pomoc w poruszaniu się między miejscami wykładów, przygotowania notatek, załatwienie formalności w dziekanacie. - O tym, w czym pomocni są asystenci, zależy od potrzeb podopiecznego i rodzaju niepełnosprawności - mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa uczelni, i zastrzega. - Jednak pomagają tylko w zadaniach dotyczących kształcenia, to asystenci dydaktyczni, nie robią zakupów, nie zawiozą do lekarza.

W role asystentów wcielają się osoby po szkoleniach prowadzonych przez instytucje społeczne przygotowujących asystentów osób z niepełnosprawnościami. Studentom wymagającym wsparcia pomagają często członkowie rodziny. Optymalnie jest, kiedy asystentem zostaje kolega z grupy, bo nie musi rezygnować ze swoich zajęć.

Dr Uczkiewicz: - Zadania związane z opieką nad studentem z niepełnosprawnością można podzielić między dwie osoby. To ułatwia organizację takiej współpracy.

Asystenci są formalnie zatrudniani przez uczelnię na umowę zlecenie. Mogą zarobić kilkaset złotych w miesiącu. Ilość przepracowanych godzin zależy od potrzeb podopiecznego.

- Do 15 października czekamy na zgłoszenia studentów z niepełnosprawnościami, jak i na deklaracje osób, które chcą zostać asystentami – zapowiada rzeczniczka UWr.Zgłoś uwagę