wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uniwersyteckie Centrum Pediatryczne w szpitalu na ul. Chałubińskiego

Trzy budynki po sąsiedzku zamiast siedmiu na różnych ulicach. Dwie izby przyjęć, odnowione wnętrza, łącznie 120 łóżek. W szpitalu klinicznym SPSK 1 (tzw. kliniki) przy ul. Chałubińskiego uroczyście i oficjalnie zainaugurowano działalność Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego. Tym samym definitywnie zakończono proces przenosin klinik, który trwał od trzech lat.

Reklama

Centrum skupia wszystkie dziecięce kliniki działające w szpitalu. Dotąd były one rozproszone w siedmiu różnych miejscach – niektóre kliniki dziecięce były oddalone od innych o wiele ulic i poza szpitalnym kampusem, jak np. Klinika Pediatrii, Kardiologii i Alergologii czy Klinika Endokrynologii i Diabetologii, zajmujące przez wiele lat budynek przy ul. Hoene-Wrońskiego. W styczniu Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych jako ostatnia przeprowadziła się z ul. Bujwida do budynku przy ul. Chałubińskiego 2-2a. Proces jej wyposażania, przy wsparciu kilku różnych fundacji (m.in. Fundacji Polsat, która kupiła łóżka), zakończył się niedawno. I choć przeniosła się do starego budynku, to w środku wygląda nowocześnie, bo wnętrza przeszły remont, wymieniono okna i sale pomalowane w pastelowe, pogodne kolory. Przystosowanie zabytkowych budynków opuszczonych przez kliniki przeniesione do szpitala na Borowską kosztowało 3,5 ml zł. A jeszcze na gruntowny remont czeka budynek, w ktorym mieści się chirurgia i urologia dziecięca przy ul. Skłodiowskiej-Curie.

Kliniki i poradnie na Chałubińskiego i Skłodowskiej

– Zamykamy dziś pewien etap – konsolidacji klinik w jednym miejscu. Nie otwieramy nowego budynku, tylko nową... myśl. Trzy lata temu, gdy zostałem dyrektorem szpitala, ideą było skupienie usług medycznych w jednym miejscu. Dla wygody pacjentów i lepszej pracy szpitala – mówił Piotr Nowicki, dyrektor szpitala SPSK1. Podawał kuriozalne sytuacje, wynikające z rozproszenia klinik w różnych miejscach. Najgorzej było w nocy.

– Dochodziło do tego, że gdy trzeba było przewieźć niemowlę z oddziału chirurgii do oddalonej o 30 metrów Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, trzeba było wzywać specjalną karetkę pogotowia ratunkowego, przeznaczoną do transportu niemowląt, żeby to zrobić. To zabierało cenny czas i było niekorzystne dla chorego – opowiadał dyrektor. Teraz oddział intensywnej terapii jest w tym samym budynku, co chirurgia dziecięca przy ul. Skłodowskiej-Curie, i nie trzeba głowić się nad transportem małych pacjentów. – Wróciliśmy do starych rozwiązań, czyli umieszczenia dwóch klinik w jednym budynku, choć niektórzy byli temu bardzo przeciwni – podkreśla Piotr Nowicki.

Dzięki konsolidacji klinik wchodzących w skład Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego, w jednym miejscu są też skupione poradnie specjalistyczne.   

Oprócz kompleksowości usług i ułatwień dla pacjentów, których już nie trzeba przewozić na badania i oddziały karetkami, przeprowadzki klinik ułatwiły współpracę z różnymi specjalistami i oznaczają spore oszczędności kosztów dla zadłużonego szpitala.

Łączniki między budynkami i lądowisko

Do zrobienia w jest sporo, trzeba jeszcze zamontować wentylację na oddziałach, stworzyc strefy przeciwpożarowe i utworzyć dodatkowe ciągi komunikacyjne.

W planach na niedaleką przyszłość jest stworzenie jednej, centralnej izby przyjęć (zamiast obecnych dwóch), wybudowanie łączników między budynkami klinik dziecięcych, aby ułatwić przechodzenie. Dyrekcja ma pomysł na przyszłość: zrobienie lądowiska dla helikopterów ratunkowych. Mogłoby znajdować się na dachu nowego budynku, który można wybudować na terenie kampusu.

W starej lokalizacji przy ul. Bujwida pozostała tylko klinika hematologii i onkologii dziecięcej, którą we wrześniu czeka przeprowadzka do Przylądka Nadziei – nowej siedziby w sąsiedztwie szpitala USK przy ul. Borowskiej, w skład którego wejdzie.

Uniwersyteckie Centrum Pediatryczne - adresy klinik

W skład Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego wchodzą:

  • Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 50/52, telefon do sekretariatu:71/ 770-30-01.
  • Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego przy ul. Chałubińskiego 2-2a, telefon do sekretariatu: 71/ 770-31-17.
  • Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, ul. Chałubińskiego 2-2a, telefon do sekretariatu: 71/770-31-51.
  • Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii mieści się przy ul. Chałubińskiego 2-2a, telefon do sekretariatu:71/770-30-91.
  • Klinika Pediatrii, Gastro-enterologii i Żywienia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 66, telefon do sekretariatu: 71/770-30-45.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl