wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Trwają obchody Święta wrocławskiej nauki
Trwają obchody Święta wrocławskiej nauki

Prof. Piotr Kielan, rektor ASP, wiceprzewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola podczas uroczystości pod pomnikiem Poległych Profesorów Lwowskich

Otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów, nowi doktorzy honoris causa oraz uroczystości na uczelniach – 15 listopada przypada Święto Wrocławskiej Nauki. We wtorek rano pod pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich przedstawiciele wrocławskich uczelni, miasta i smaorządu oddali hołd poległym akademikom.

Reklama

Tradycyjnie obchody święta wrocławskiej nauki otwierają msza święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Profesorów Lwowskich. W lipcu 1941 roku Niemcy zatrzymali kilkudziesięciu pracowników naukowych lwowskich uczelni i członków ich rodzin oraz gości, którzy u nich przebywali. Rozstrzelano ich na Wzgórzach Wuleckich. Kwiaty pod wrocławskich pomnikiem złożyli m.in. prezydent Wrocławia, rektorzy wrocławskich szkół wyższych, studenci i uczniowie, przedstawiciele samorządu wjewództwa dolnośląskiego.

Kwiaty złożono także pod tablicą pamięci przy więzieniu przy ul. Kleczkowskiej, gdzie w czasie II wojny trafili naukowcy uczelni Krakowa i Lwowa.

Święto Wrocławskiej Nauki obchodzone jest w rocznicę pierwszego polskiego wykładu w powojennym Wrocławiu. Prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił go przed studentami Politechniki.

We wtorek, 15 listopada o godz. 16.00 w Oratorium Marianum odbędzie się otwarte Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, które uświetni koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego. Nagrodę KRUWiO im. prof. Józefa Dudka odbierze w tym roku prof. Jerzy Monkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Odrębne gale przygotowują największe uczelnie Wrocławia. Kulminacyjnym punktem święta wrocławskiej nauki na Politechnice Wrocławskiej będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Leszczyńskiemu z amerykańskiego Jackson State University. Uczony zajmuje się badaniami w zakresie m.in. natury wiązań chemicznych, powierzchni energii potencjalnej, chemii powierzchni i atmosfery. Od wielu lat współpracuje z chemikami z Politechniki Wrocławskiej.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim, 15 listopada o godz. 11.00 w Oratorium Marianum, tytułem doktora honoris causa zostanie wyróżniony prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, wybitny historyk, specjalista w dziedzinie historii Żydów polskich. Natomiast tegorocznymi laureatami nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej są w tym roku: prof. Norman Davies, pisarz, historyk, autor wielu prac dotyczących historii Wrocławia, Polski i Europy, oraz prof. Norbert Conrads, znawca dziejów Śląska, autor m.in. monografii poświęconej Oratorium Marianum.

Przed rokiem wrocławskie środowisko naukowe wspólnie świętowało 70-lecie tamtego wykładu. W tym roku swoje jubileusze organizują poszczególne uczelnie, z których część wyodrębniła się z Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W październiku 70-lecie świętowała Akademia Wychowania Fizycznego.

W poniedziałek, 14 listopada 65-lecie uczelni obchodził Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia powstała w 1951 roku w wyniku połączenia uniwersyteckich wydziałów: Medycyny Weterynaryjnej i Rolnictwa oraz nowo powstałych wydziałów: Melioracji Rolnych i Zootechniki.

Podczas poniedziałkowej akademii honorowym doktoratem Uniwersytetu Przyrodniczego zostanie wyróżniony prof. Zygmunt Litwińczuk, specjalista z zakresu hodowli zwierząt, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Na cały rok 2016 rozplanowano wydarzenia rocznicowe na Akademii Sztuk Pięknych, to w większości wystawy prac wykładowców uczelni i artystów z nią związanych.

Ilustarcja z komiksu Tomasza Brody przygotowanego z okazji 70-lecia Akademii Sztuk PIęknych

Na grudzień zapowiadana jest premiera komiksu zatytułowanego „Coś pan zmalował, czyli wrocławska ASP według Tomasz Brody”. Artysta zapowiadał na stronie internetowej uczelni: „Koleżanki i koledzy, podglądanie Was to moja ulubiona rozrywka. Studiuję Wasze twarze i wydobywam z nich ekstrakt twórczego jestestwa. Notuję rozmowy i wyłapuję ich głęboko ukryte sensy. Będzie też o studentach, pracowniach i egzaminach, o edukacji plastycznej w Polsce, od przedszkolaka do magistra sztuki: przypomnimy sobie domową produkcję kleju, plastelinę, masę papierową i stemple z ziemniaka – pisze Tomasz Broda i dodaje: – Będą nasz Mojżesz, Jan Matejko i towarzysz Gomułka, ale przede wszystkim będziecie Wy, Koleżanki i Koledzy. Już ja Wam takie karykatury odstawię, że Was rodzona matka nie pozna!”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl