wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szkolna Akademia Gotowania z wrocławskimi MasterChef Juniorami

Dwie wrocławskie zwyciężczynie popularnego programu MasterChef Junior uczyły jak szybko i smacznie, a przy tym zdrowo, przyrządzać jedzenie. We wtorek, 11 lutego, w Szkole Podstawowej nr 17 pilotażowo wystartowała pierwsza lekcja gotowania. Wzięło w niej udział 240 dzieci z wrocławskich podstawówek.

Reklama

– Za nami fantastyczne przedsięwzięcie z udziałem powszechnie znanych, wrocławskich masterchefów. Dziewczyny uczyły swoich rówieśników sztuki gotowania, a przede wszystkim pokazywały, że ta umiejętność wcale nie jest straszna i może być niezwykle ekscytująca. Wszystko odbywało się w ramach projektu - Zdrowe żywienie młodych wrocławian. Chcemy, aby takie lekcje weszły do oferty wrocławskich szkół na stałe – mówił w trakcie wydarzenia Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW.

Dziesięć stanowisk, sześciu kucharzy, jeden kapitan i dwie, doświadczone przewodniczki – Julka Cymbaluk, zwyciężczyni MasterChef Junior 2017 i Paulina Foremny, zwyciężczyni MasterChef Junior 2019. Dziewczyny wymyśliły proste i zdrowe potrawy, które mogą na co dzień zastąpić fast foody i słodycze. W trakcie wspólnej lekcji opowiadały, jak krok po kroku je przyrządzić, jednocześnie zastępując teorię praktyką. 

Smakowite menu

Co było w menu? Sycące wegańskie spaghetti, w którym zamiast mięsa młode szefowe kuchni użyły czerwonej fasoli. – Bardzo fajnie się dzisiaj gotuje, a w spaghetti a’la bolognese nawet nie było czuć braku mięsa – mówi z uśmiechem Paulina, Masterchef Junior 2019. Kolejną potrawą były warzywne spring rollsy. Do picia zrobiono koktajl z jarmużem i zaczarowaną wodę. Zaczarowaną, bo wcale nie smakowała jak woda. To wszystko dzięki cytrynie, owocom i mięcie w środku. Oczywiście napój był bez dodatku cukru – do posłodzenia użyto miodu.

Na pilotażowym programie się nie skończy. W planach jest znacznie więcej takich lekcji. – Tego typu zajęcia mają naprawdę duże znaczenie. Teraz dzieci, zamiast zrobić samemu jedzenie, sięgają po najłatwiejsze rozwiązania, czyli idą m.in. do McDonalda. Od czasu do czasu można zjeść fastfooda, ale niektóre dzieci są w stanie spożywać tego typu jedzenie przez dłuższy okres, a to już nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej przygotować coś zdrowego – dodaje zwyciężczyni MasterChef Junior Paulina.

Nie zabraknie znanych przedstawicieli areny kulinarnej

Jak będą wyglądały kolejne lekcje? Do wrocławskich szkół będą jeździć znani przedstawiciele areny kulinarnej, dietetycy czy gwiazdy telewizyjne, a wszystko po to, by promować zdrowe nawyki żywieniowe i podkreślić rolę diety w życiu każdego człowieka. Edukacja dzieci w tym temacie jest bezwzględnie ważna. Cieszy jednak fakt, że one same mają już swego rodzaju tego świadomość.

– Osoby, które nie jedzą zbyt zdrowo, często narzekają na kondycję, czy swoje samopoczucie. Taki styl życia wywołuje także choroby, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta. Zdrowe jedzenie i aktywność fizyczna - to klucz do potężnego zastrzyku energii – sugeruje Natalia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10.

Młodym mistrzom sztuki kulinarnej pomagali dziś zarówno wrocławscy kucharze, na co dzień zatrudnieni w miejscowych restauracjach, jak i osoby z zespołu Szkolnej Akademii Gotowania, tak by wszystko przebiegło sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Kaja Czerkiewska

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl