wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Stypendia artystyczne
  4. Stypendia artystyczne - laureaci
  5. Stypendia na realizację przedsięwzięć
  6. Stypendia prezydenta Wrocławia na realizację przedsięwzięcia: Muzyka

Stypendia prezydenta Wrocławia na realizację przedsięwzięcia: Muzyka

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Stypendia prezydenta Wrocławia: Muzyka wroclaw.pl
Stypendia prezydenta Wrocławia: Muzyka

W 2020 roku prezydent Wrocławia ogłosił po raz pierwszy program stypendialny na realizację przedsięwzięcia. Jest skierowany do twórców powyżej 18. roku życia z dorobkiem artystycznym w następujących dziedzinach: muzyka, film, teatr, sztuki wizualne, literatura, taniec oraz z doświadczeniem w upowszechnianiu kultury. W tej zakładce prezentujemy zrealizowane już projekty w dziedzinie: muzyka.

Reklama

Stypendyści w dziedzinie Muzyka za rok 2020

Piotr Bednarczyk

Kompozytor intermedialnej muzyki kameralnej i elektroakustycznej. Tworzy jednoosobowy projekt LOUFR, w ramach którego wykonuje autorską muzykę elektroniczną. Jego stylistyczne zainteresowania krążą wokół noise’u, glitchu i muzyki klubowej.

Opis projektu stypendialnego   

Cykl kompozycji elektroakustycznych i interaktywny system oświetlenia inspirowany krajobrazem dźwiękowym Wrocławia. Projekt wprowadza słuchacza w odrealnioną sytuację bliskiej relacji z dźwiękową interpretacją miasta.

piotr bednarczyk loufr

Paweł Hendrich

Kompozytor, od 2016 r. dyrektor artystyczny festiwalu Musica Polonica Nova. Jego utwory były grane na koncertach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Turcji, na Węgrzech, Malcie, Słowacji, Litwie Łotwie i w Estonii, Rosji, Japonii, Chinach oraz Stanach Zjednoczonych.

Opis projektu stypendialnego   

„Osamotnienie(nie)…” to 12-minutowy utwór na zespół kameralny. Kompozycja – poprzez swoją treść i formę – oddaje dynamikę rozwoju pandemii. Muzyka odzwierciedla moje uczucia niepokoju, rosnącej grozy czy nerwowości wywołanej w społeczeństwie z powodu epidemii koronawirusa. paweł hendrich osamotnienie(nie)

Hubert Kostkiewicz

Gitarzysta KURWS, z którym zagrał kilkaset koncertów i wydał trzy płyty. Poza zespołem daje upust fascynacji formami abstrakcyjnymi: muzyką konkretną, elektroakustyczną i improwizowaną. Poszukuje artykulacji, które wynikają z ograniczeń manualnych, niedoskonałości wykonania czy zapisu.

Opis projektu stypendialnego  

Miksując surowe nagrania terenowe i manipulując sprzężeniami zwrotnymi, Hubert Kostkiewicz stworzył album z elektroniczną muzyką abstrakcyjną.„Emergetyki” brzmią jak ścieżka dźwiękowa do filmu z ekspedycji etnograficznej, która gubi się w odległym, pełnym anomalii świecie. W kwietniu 2021 materiał ukaże się w amerykańskim DinzuArtefacts.

hubert kostkiewicz emergetyki

Arkadiusz Kątny

Kompozytor, producent muzyczny i wykonawca. Ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2021 roku otrzymał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Był stypendystą m.in. MKiDN, MNiSW, Prezydenta Wrocławia, Rektora AMKL.

Opis projektu stypendialnego  

WROFONIA – utwór zainspirowany sonosferą Wrocławia, który powstał wyłącznie z przetworzonego materiału dźwiękowego, zarejestrowanego w przestrzeni miejskiej. W utworze słychać wiele ikonicznych dźwięków Wrocławia, zorganizowanych w muzyczną formę. W kulminacji bije symboliczne serce miasta – dzwon zegarowy z Ratusza.

arkadiusz kątny wrofonia

Sebastian Kuchczyński

Perkusista, producent muzyczny. Absolwent BGJI na Berklee College of Music w Bostonie. Założyciel zespołu „Gravity Jazz Collective”. Nominowany 3-krotnie do nagrody FRYDERYK. Współpracował z takimi artystami jak Victor Mendoza, George Garzone czy Zbigniew Namysłowski.

Opis projektu stypendialnego

Interpretacje dzieł inspirowanych miastem Wrocław „Suita Wrocławska” (ang. „Wroclaw Suite”) to projekt, którego celem było skomponowanie suity na septet jazzowy, opierającej się na różnych kompozycjach wielkich kompozytorów zainspirowanych w ich życiu Wrocławiem – F. Chopin czy J. Brahms.

sebastian kuchczyński suita wrocławska

Paweł Piotrowicz

Pisarz, dziennikarz, poeta, kurator, wydawca, organizator wydarzeń kulturalnych. Zajmuje się archiwizacją wrocławskiej muzyki niezależnej. Stypendysta MKIDN, Prezydenta Wrocławia. Autor książki „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna w latach 1979-1989”

Opis projektu stypendialnego  

Projekt „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna w latach 1990–2000” to kontynuacja książki poświęconej wrocławskiej muzyce undergroundowej lat 80. Autor bierze pod lupę dzikie lata 90 i rozmawiając z wybranymi przez siebie osobami z najważniejszych zespołów tworzących wrocławską scenę stara się przybliżyć ich historię oraz kontekst socjologiczny.

paweł piotrowicz wrocławska niezależna scena muzyczna w latach 1990-2000

Paweł Romańczuk

Urodzony w 1975, odebrał wykształcenie muzyczne w klasie kontrabasu w PSM I st. w Bolesławcu. Muzyk, kompozytor, od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty. Jest autorem muzyki do ponad 20 filmów i spektakli teatralnych, własną muzykę opublikował na 15 płytach.

Opis projektu stypendialnego  

„Harmonie Spirale” – instalacja dźwiękowa współistniejąca performatywnie z żywym wykonawcą. Składa się z mechanicznych miechów własnego autorstwa, które pompują powietrze w precyzyjnych, zarządzanych środowiskiem MIDI sekwencjach czasowych, wykorzystując stroik przelotowy jako źródło dźwięku. Utwór pozwala żywemu wykonawcy wejść w interakcję z dźwiękiem wydobywanym mechanicznie oraz, co ważniejsze, dystrybuowanym przestrzennie.

paweł romańczuk harmonie spirale

Justyna Rudnicka

Absolwentka polonistyki i muzykologii, związana z Instytutem Filologii Polskiej, w którym prowadzi zajęcia z historii teatru muzycznego oraz przygotowuje dysertację dotyczącą inscenizacji Lii Rotbaum. Zajmuje się krytyką muzyczną, a jej artykuły ukazywały się między innymi w „Ruchu Muzycznym”, „Odrze”, „Res Facta Nova”.

Opis projektu stypendialnego  

„Lia Rotbaum – opowieści z pamięci” to wielogłosowa opowieść w formie czteroodcinkowego reportażu dźwiękowego na temat życia i działalności Lii Rotbaumówny (1907-1994) – reżyserki operowej niezwykle zasłużonej dla rozwoju kultury muzycznej Wrocławia. Reportaż składa się z wypowiedzi jej przyjaciół i studentów oraz osobistych wspomnień i listów.

justyna rudnicka lia rotbaum

Jacek Sotomski

Kompozytor, multiinstrumentalista, performer, improwizator, aranżer; beneficjent stypendiów artystycznych, nominowany do nagród muzycznych za osiągnięcia artystyczne, certyfikowany rekordzista ze znakiem UNI-VIBE. Jego marzeniem jest zostać członkiem mile-high club. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Opis projektu stypendialnego

Moja adaptacja „Uprawy roślin południowych metodą Miczurina” na podstawie książki Weroniki Murek przyjęła formę internetowego miniserialu, ośmiu odcinków impresyjnej wideoopowieści, w której świat pisarki powołany jest na planie Wrocławia. W nagraniach udział wziął Krzysztof Brzazgoń.

jacek sotomski uprawy roślin południowych metodą miczurina

Danna Vynnytska

Kompozytorka, pianistka i wokalistka. Współzałożycielka zespołów : DAGADANA, Babooshki, Shockolad, Śpiewacza Banda. Głównym przedmiotem zainteresowań jest połączenie gatunków muzycznych, takich jak folk, jazz, elektronika, muzyka współczesna. Zagrała ponad 1000 koncertów w 26 krajach, promując polską i ukraińską muzykę.

Opis projektu stypendialnego  

Przedsięwzięcie „PoliWrocław” polegało na skomponowaniu specjalnego wieloczęściowego utworu muzycznego, inspirowanego muzyką etniczną z różnych zakątków świata (których przedstawiciele mieszkają obecnie we Wrocławiu). Zwieńczeniem stypendium była rejestracja audio i wideo oraz jej prezentacja w mediach społecznościowych.

danna vynnytska poliwroclawMichał Ziółkowski

(ur. 1991) Kompozytor, aranżer i producent działający we Wrocławiu. Autor muzyki chóralnej, orkiestrowej, a także teatralnej i filmowej. Jest laureatem wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a jego muzyka była wielokrotnie wykonywana w Polsce i poza granicami kraju.

Opis projektu stypendialnego  

W ramach przedsięwzięcia stypendialnego skomponowany został cykl Śpiewoptak na organy i skrzypce. Materiał dźwiękowy utworu został oparty na motywach dolnośląskich melodii ludowych wybranych ze zbiorów Józefa Majchrzaka. Cykl składa się z trzech części, z których każda jest refleksją nad niezmiennymi elementami życia człowieka.

michał ziółkowski śpiewoptak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl